Ветеранам — честь і шана

Питання соціального захисту ветеранів війни, забезпечення належного рівня їх життя були і залишаються пріоритетними в державній політиці України та діяльності органів місцевого самоврядування. Укази Президента та рішення уряду спрямовані на розв’язання соціальних, медичних, матеріальних, житлових та інших проблем ветеранів.

Так, на обліку управлінь соціального захисту населення виконавчих комітетів Кіровської та Ленінської районних у місті Кіровограді рад перебувають 8638 ветеранів війни. З них: інвалідів війни – 1063, учасників бойових дій – 1740, учасників війни – 4220, членів сімей загиблих (померлих) –1615, дітей війни – 22304. Такі цифри навела на прес-конференції начальник відділу соціальної підтримки населення міської ради Юлія Вовк.

Виконуючи завдання Президента України щодо поліпшення соціального захисту ветеранів Великої Вітчизняної війни, їм надають матеріальну допомогу, забезпечують безкоштовними санаторно-курортними путівками, протезно-ортопедичними виробами, проводять компенсаційні виплати за невикористані путівки, для придбання бензину, ремонту та технічного обслуговування автомобілів, ремонти в помешканнях, відшкодовують витрати на поховання учасників бойових дій та інвалідів Великої Вітчизняної війни тощо. Трьох ветеранів війни, які потребують стороннього догляду, побутового і медичного обслуговування, направлено на повне державне утримання у будинок-інтернат.

Протягом цього року 37 особам встановлено телефони на загальну суму близько двох тисяч гривень, а саме: чотирьом інвалідам війни, чотирьом учасникам бойових дій, 16 учасникам війни та 13 членам сімей померлих інвалідів війни.

У цьому році до Дня Перемоги проведено виплату разової грошової допомоги 8614 ветеранам війни на загальну суму 5288,62 тисяч гривень.

Ветеранам війни надається амбулаторно-поліклінічна, стаціонарна та невідкладна медична допомога у 13 лікувально-профілактичних закладах міста. З метою покращення умов перебування хворих ветеранів війни під час стаціонарного лікування у лікувально-профілактичних закладах комунальної власності міста обладнані окремі палати для ветеранів війни розраховані на 55 ліжок.

У минулому році відремонтовані та облаштовані відповідно до європейських стандартів кілька палат в міській лікарні швидкої медичної допомоги та одна палата в неврологічному відділенні стаціонару №1 центральної міської лікарні. До послуг ветеранів у палатах є зручні меблі, телевізори, холодильники, санвузли та душові кабінки з гарячою водою.

У міському бюджеті на 2013 рік передбачено 85 тисяч гривень на проведення капітального ремонту та облаштування палат для інвалідів Великої Вітчизняної війни в стаціонарі № 2 центральної міської лікарні.

Госпіталізація в лікувально-профілактичні заклади комунальної власності міста проводиться планово і безвідмовно. Так лише в цьому році отримали стаціонарне лікування 781 ветеран війни.

Всі ветерани оглядаються дільничними терапевтами, отримали амбулаторне лікування та рецепти за пільгами, пройшли комплексний профілактичний огляд 402 особи, проліковані вдома 157 ветеранів.

У міському бюджеті передбачені видатки на пільгове забезпечення лікарськими засобами та препаратами медичного призначення за рецептами лікарів у разі амбулаторного лікування ветеранів війни, на медикаментозне забезпечення та на харчування при стаціонарному лікуванні.

Журналісти мали змогу відвідати міську лікарню швидкої медичної допомоги, щоб переконатись в дійсно комфортному перебуванні пацієнтів цієї категорії в цьому медзакладі. Завітав сюди й заступник міського голови Вадим Дрига. Разом із Юлією Вовк він привітав ветеранів, що перебувають на лікуванні з 69-ю річницею визволення України від нацистської окупації, поцікавився станом їх здоров’я, побажав як найшвидшого одужання та вручив квіти та подарунки. Також він відзначив, що ветерани війни справді отримують належне лікування, перебувають у комфортних умовах і це вдалося зробити завдяки спільним зусиллям міської влади та медичного персоналу лікувального закладу. Вадим Вікторович вручив головному лікарю ЛШМД Валерію Скороходу грамоту від міської організації ветеранів України на знак визнання заслуг всього медичного колективу у справі належного обслуговування та лікування ветеранів війни та праці.

Відвідали посадовці міської ради й обласний госпіталь для ветеранів Великої Вітчизняної війни. Тут зараз лікується визволителька міста, учасниця партизанського руху Марія Майданюк. Її також привітали із славною річницею визволення України, побажали швидкого одужання, щоб стало сил восьмого січня наступного року – в день визволення Кіровограда від нацистських загарбників та відзначення 70-ї річниці цієї знаменної дати, взяти участь в урочистостях.

Представники міської влади відвідали вдома й визволителів міста Валентину Крангач та Миколу Панченка. Ці люди досить похилого віку, але сповнені сил та наснаги, щоб передати свої зання, спогади представникам юного покоління. Так, Валентина Михайлівна все своє свідоме життя віддала дітям, працюючи вчителем. Розуміючи всю важливість патріотичного виховання школярів, вона організувала у кіровоградському колегіумі відповідний музей, довгий час очолювала його, присвячуючи цій добрій справі свою енергію, знання та сили.

– Зараз мені не вистачає лише одного – здоров’я, – розповіла Валентина Михайлівна. – Все інше у мене є. Я прожила цікаве й довге життя. Побувала в Європі й навіть у Північній Кореї. Завжди була активною й цілеспрямованою Тому зараз дуже важко визнавати себе обмеженою у діях. Але мене не залишають мої друзі – учні ЗОШ №25. Школярі часто навідуються у гості, допомагають. А я їм розповідаю про свою бойову юність, якими бойовими шляхами довелось пройти. Діти повинні розуміти, що війна – не як у кіно, а справжній жах, горе, біль від втрат друзів, рідних, близьких.

Саме з метою забезпечення такого єднання поколінь в області й була започаткована акція "Зірка пам’яті", а якій саме кіровоградська учнівська молодь бере найактивнішу участь.

– На сайтах всіх загальноосвітніх закладів міста у розділах "Зірка пам’яті" послідовно висвітлюються всі заходи, які проводяться в рамках вищезазначеної акції, – підсумувала Юлія Вовк. – Школярі відвідують ветеранів та надають їм потрібну допомогу. В рамках акції "Ветеран оnlіne", з метою налагодження спілкування між поколіннями, створення молодіжного інтернет-руху, організації реальної допомоги ветеранам, формування бази даних безцінних ветеранських спогадів, пошуку фронтових друзів та організації комунікації між ними, учні шкіл міста продовжують реєструвати ветеранів у соціальній мережі “ВКонтакті”. До 68-ї річниці Перемоги у Великій Вітчизняній війні над німецькими загарбниками учнями виготовлено "Стрічки пам’яті", які відображають відомості про ветеранів та прикрашають святкові колони на День Перемоги. Також були виготовлені й таблички з логотипом акції, які тепер вивішено біля помешкань ветеранів, щоб кожен з кіровоградців знав, що тут мешкають по справжньому сильні духом люди, яких треба шанувати та допомагати їм. Відповідна табличка красується й біля дверей квартири Валентини Крангач, як нагадування про те, що таких героїчних людей ще чимало серед нас.

Читайте також