Суттєво ускладнили поховання померлих, а тепер обіцяють спростити

Українські морги з 15 березня не зможуть прийняти тіло без проведення судово-медичної експертизи трупа.
З 15 березня 2018 року поховати померлого можна буде тільки за рішенням суду. Зміни в кримінально-процесуальний кодекс вносилися з приводу порядку проведення судово-медичної експертизи трупа – протягом 72 годин. Раніше слідчий міг проводити експертизу на свій розсуд, зараз – тільки через слідчого суддю, слідчий спочатку звертається до прокурора, а потім – до слідчого судді.
“Раніше було так: коли вмирала людина, виїжджали слідчо-оперативна група і медики. Вони оглядали труп, чи немає ознак насильницької смерті. Після цього слідчий звертався до чергової частини, слідчий відкривав кримінальне провадження, привласнюв йому номер, і тіло з цим номером направлялося в морг на проведення експертизи. Морг не може прийняти тіло без такої експертизи”, – пояснює правознавець.
З 15 березня в Україні набирають чинності так звані поправки Лозового до Кримінально-процесуального кодексу. На думку юристів, у зв’язку з даними поправками робота слідства і судів буде паралізованою.
Згідно з поправкам, без дозволу судді навіть поховати померлу вдома людину буде неможливо. Ця поправка змінює терміни розслідування справ. На особливо тяжкі справи відвели всього 18 місяців, на розслідування справ середньої тяжкості – 12 місяців, а на більш дрібні злочини – 6 місяців. Аргумент автора поправки такий: це дозволить оскаржувати необґрунтовані звинувачення і припинити затягування справ у судах, через що страждають як потерпілі, так і ті, кого без будь-яких підстав звинувачують в тих чи інших злочинах.
За словами правозахисників, на відміну від європейських країн, українські СІЗО забиті підозрюваними, які роками чекають закінчення розслідування по своїх справах.
Таким чином, починаючи з 15 березня, тіла померлих українців, можуть перебувати вдома від трьох і більше діб.
Законопроект вніс Андрій Лозовий, його прийнято більшістю голосів. Тепер не залежно від того, померла людина від хвороби, старості або внаслідок криміналу, труп її буде перебувати в будинку, поки слідчий суддя не дослідить всі висновки експертизи і не прийме рішення про поховання. Напередодні літа такий закон набуває особливо зловісного контексту. Тим більше, якщо враховувати перевантаженість судів і нестачу членів судового корпусу.
До цього для визначення природної смерті в дім покійного приходив експерт в супроводі правоохоронця. Після вивчення медичної картки і встановлення відсутності на тілі видимих пошкоджень труп везли в морг або ж до спеціального приміщення ритуальної служби, після чого тіло поверталося до будинку для прощання і подальшого поховання.
На рішення про проведення експертизи доведеться чекати не менш як три доби, а то й більше, а без документа морги тіло не прийматимуть. Якщо людина померла вдома, родичам потрібно знаходити, де перебуватиме тіло протягом 72 годин, а то й довше. Таким виходом можуть бути лише приватні холодильні камери, доба утримання тіла в котрих коштує від 280 до 350 гривень. Але можливості приватників обмежені, і місць вистачить не всім.
А тим часом...
Андрій Лозовий: Моя поправка не має жодного відношення до термінів поховання!
“... жодна моя поправка не стосується термінів поховання людей», – заявив народний депутат від Радикальної партії Андрій Лозовий.
Поправки, за його словами, стосуються лише процедурного оформлення фактів смерті, які стали наслідком насильницьких дій або мають такі ознаки. Смерть внаслідок природних причин – старості або хвороб – оформлюватиметься за звичною процедурою, на підставі засвідчення таких фактів працівниками правоохоронних органів та медичних закладів, які і видаватимуть відповідні довідки, твердить Лозовий. Поправки до кодексу, запевняє депутат, мають відношення до Інструкції про проведення судово-медичної експертизи, яка в свою чергу застосовується при факті смерті, яка настала внаслідок насильницьких дій і не застосовується при настанні смерті внаслідок природних причин. Більше того, зміни, каже А.Лозовий, виправляють недолугості чинного законодавства і зводять до мінімуму можливості маніпуляцій та корупційних діянь у сфері розслідування тяжких та особливо тяжких злочинів.
* * *
Верховна Рада України відклала на невизначений термін розгляд законопроекту, що відміняє скандальну поправку нардепа Андрія Лозового в Кримінальному процесуальному кодексі.
Про це повідомив на сесії парламенту у вівторок спікер Андрій Парубій. За його словами, з відповідним проханням звернувся Комітет ВР з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності.

Читайте також