Давно вже помічений тісний зв’язок математики з музикою підтверджують приклади людей, які однаково блискуче опановують як одну царину (точні науки), так й іншу (гру на музичних інструментах і композиторську діяльність).
Дослідженню музики присвячувало свої роботи багато відомих математиків: Рене Декарт, Готфрід Лейбніц, Християн Гольдбах, Жан Д’Аламбер, Леонард Ейлер, Данило Бернуллі. У своїй роботі "Дисертація про звук" Леонард Ейлер написав: "Моєю кінцевою метою в цій праці було те, що я прагнув представити музику як частину математики і вивести в належному порядку з правильних підстав все, що може зробити приємним об’єднання і змішування звуків". Лейбніц же в листі Гольдбаху написав: "Музика є прихована арифметична вправа душі, що не вміє рахувати". І Гольдбах йому відповів: "Музика – це прояв прихованої математики". А ще в Стародавній Греції музику просто вважали частиною математики, а точніше – розділом теорії чисел…
Однією з таких особистостей, у яких поєднуються захоплення точними науками й музикою, є десятикласниця Кіровоградського педагогічного ліцею Анастасія Гонтова, що навчається в класі фізико-математичного профілю. Незадовго ж до вступу в педліцей вона з відзнакою закінчила навчання в музичній школі № 2 імені Юлія Мейтуса (клас бандури, викладач – Тетяна Поліщук).
Нещодавно дівчина посіла перші місця одразу на трьох міських учнівських предметних олімпіадах – з математики (учитель – Людмила Ізюмченко), фізики й астрономії (учитель – Олег Волчанський) – і тепер готується до участі в обласних. А в березні, навчаючись іще в дев’ятому класі ЗОШ № 26, Настя після перемоги в міському й обласному етапах Всеукраїнської учнівської олімпіади з математики стала учасником її фінального етапу, який проходив у Кіровограді в тій-таки двадцять шостій школі.
Не менш успішно героїня нашої розповіді опановує й гру на бандурі (навіть після закінчення музичної школи вона продовжує грати в колективі бандуристок "Україночка" під керівництвом Тетяни Поліщук та Еліни Калашнікової і пише музику). Торік дівчина посіла перше місце як солістка на міжнародному конкурсі "Золота ліра" у Дніпропетровську і третє – на Всеукраїнському конкурсі "Провесінь" у Кіровограді, була учасницею фестивалю композиторів "Бандура дарує натхнення", який відбувся в Чернігові. Разом з іншими учасницями ансамблю бандуристок "Україночка" Настя на тій-таки "Золотій лірі" теж посіла перше місце, а також брала участь у міжнародному конкурсі "Симпатія європарків" у Парижі, який відбувся в тамтешньому Діснейленді.
Про свої захоплення, сподівання та прагнення дівчина розповіла "ВГ":
– Надалі планую пов’язати життя з точними науками, хоча не уявляю його й без музики: опановую нові твори, продовжую репетирувати й виступати у складі ансамблю "Україночка", а один з її керівників Тетяна Поліщук є моєю другою мамою. За десять років тісного з нею спілкування вона для мене стала рідною людиною. Від перебування в Парижі лишилися тільки найкращі враження. Ейфелева вежа, Лувр… Атмосфера міста зачаровує, і хочеться знову і знову повертатися туди. Сподобалися парижани, дуже привітні люди, тільки й того, що розмовляють іншою мовою. "Україночка" виконує переважно традиційні українські народні пісні, та на бандурі можна грати також і блюз, і джаз, і загалом усе, до чого лежить душа. Потроху беруся до виконання творів цих форм музичного мистецтва, як і продовжую писати музику для бандури…
Як висловився хтось із відомих, відпочинок – це зміна виду діяльності. Приклад Анастасії підтверджує істинність сказаного. А вона ще й відвідує секцію волейболу, любить танцювати й малювати, а на запитання про те, чого б їй хотілося ще, каже: "Хочеться всього спробувати, і потроху намагаюсь це робити…"
За словами дівчини, її батьки підтримують прихильність доньки як до наук, так і до музики (мама дівчини викладає в педліцеї інформаційні технології, тож, як видно, її математичні здібності перейшли у спадок доньці). Хоча й натякали, що варто все ж не настільки самовіддано віддаватися музикуванню, адже на шкільне навчання часу лишається обмаль. Однак, побачивши, що одне іншому не заважає, погодилися з Настиним вибором. А попереду в дівчини – і навчання, і концерти, і її подальше життя, яке вона творить власними руками.