Добігає кінця літо. Незабаром розпочнеться новий навчальний рік, а це, з огляду на нові реалії життя, – своєрідний виклик і для педагогів, і для їхніх вихованців.
Тож саме зараз варто знати про те, що нового відбудеться у кропивницьких школах, дошкільних навчальних закладах, позашкільній освіті, як реформуватиметься освітній процес… Про це і розповіла начальниця управління освіти міської ради Лариса Костенко.
Передуватиме новому навчальному року «Освітянська декада», присвячена 30-й річниці незалежності України, яка триватиме до 27 серпня. Протягом цього періоду відбуваються різноманітні заходи. Так, свої таланти демонстрували вихованці дитячих садків, а їхні вихователі поділилися педагогічним досвідом зі своїми колегами. Презентація «Дошкілля – вектори розвитку» досягнень кропивницької дошкільної освіти за 30 років незалежної української держави зібрала освітян первинної освітньої ланки в ДНЗ №27. А в гімназії №9 відбувся захід «Досвід та партнерська взаємодія: від методиста до консультанта», на якому були представлені напрацювання методичного центру та центру професійного розвитку педагогічних працівників. Не залишились осторонь освітянської декади і заклади профтехосвіти. З напрацюваннями в цій сфері можна було ознайомитися на базі регіонального центру профтехосвіти ім. О.С. Єгорова. Наскільки успішно у кропивницьких навчальних закладах відбувається воєнно-патріотичне виховання дітей та молоді, можна було дізнатися в НВО №16 – базовому закладі з цієї дисципліни. Один з днів декади був повністю присвячений діткам з особливими освітніми потребами. «Інклюзія – шлях до безбарʼєрності. Всі діти рівні» – такий захід зібрав педагогічних працівників в інклюзивно-ресурсному центрі №1.
Завершуватиме декаду традиційний серпневий освітянський форум (27 серпня), де, окрім пленарної частини, міські педагоги матимуть можливість взяти участь у різноманітних майстер-класах, оглянути виставки, обмінятися досвідом. Також з учителями перших класів зустрінеться міський голова Андрій Райкович, адже вони є першопрохідцями у реформуванні української освіти – четвертий рік поспіль набирають дітей у «Нову українську школу».
Тож як відбуватиметься реформування освітньої галузі? З якими викликами зіткнеться вона вже з початку 2021 – 2022 навчального року? На переконання очільниці освітньої галузі міста, все починається з
ДОШКІЛЛЯ.
– Нині в місті функціонують 39 закладів дошкільної освіти та сім дошкільних відділень при навчально-виховних обʼєднаннях, – зазначила Лариса Костенко. – Ми констатуємо, що демографічна ситуація в нашому місті негативна, тобто зменшується кількість дітей, які народжуються. Якщо у 2015 році народилися 2 600 малюків, то в 2020 році – лише 1 600. Відповідно, до дошкільних навчальних закладів записують щороку менше дітей. Так, чотири роки тому ми не скорочували кількості груп. За рахунок того, що зменшувалася народжуваність, ми робили так, щоб розвантажувались наші групи і відповідали тим нормам, які прописані на державному рівні. Але, на жаль, кількість дітей у садочках зменшується. Так, у 2021 році ми вже не добрали 10 груп дітей ясельного віку. На 16 серпня мережа наших груп може зменшитися на 14. Якщо батьки, які зареєстрували малюків у садочки, до пʼятого вересня не приведуть їх, то ще зменшимо кількість груп. Ми групи не закриваємо, як кажуть деякі батьки, у нас просто немає дітей для того, щоб відкривати групи. Адже першого серпня випускаються дітки, які йдуть до першого класу, і ми комплектуємо нові групи. Якщо дітей немає, то ці групи не відкриваються. На пʼяте вересня 2020 року в нас у садочках було 8 999 вихованців, на сьогодні –
8 430. Управління освіти здійснює постійний моніторинг ситуації по закладах дошкільної освіти, як і в цілому по інших навчальних закладах міста, що дозволяє максимально враховувати усі дитячі потреби: збільшується кількість логопедичних груп, впроваджується дієтичне харчування для діток з непереносимістю лактози та глютену, враховуються всі побажання батьків щодо надання додаткових освітніх послуг тощо.
ЗАГАЛЬНА СЕРЕДНЯ ОСВІТА
У школах міста ще деякий час буде спостерігатися зростання кількості класів, орієнтовно в новому навчальному році школярів побільшає на 100 осіб.
– З першого вересня ми вперше не набирали 10-й клас в НВО № 1, – розповіла Лариса Давидівна. – До цього десяті класи не набирали великобалківська гімназія, ЗОШ №2, гімназія ім. Олени Журливої, гімназія ім. Пушкіна, завадівська, лелеківська, гірнича, балашівська, подільська, новомиколаївська, кущівська гімназії, НВО №33. Відповідно до рішення міської ради, наші школи дістали нові назви, також це чекає і на школи №№1, 17, 24 та інші. У 2021 – 2022 навчальному році ми набираємо 94 перших класів, де навчатимуться 2 514 дітей. Статистика свідчить про те, що щороку їх кількість постійно зменшується, і вже через чотири роки ми недоберемо 40 перших класів. Така цифра вражає, є над чим працювати. А от гуртки позашкільної освіти ми не скорочуємо, як і позашкільні заклади. Вони будуть працювати не в дистанційному, а у звичайному режимі. Вчетверте ми набираємо перші класи в «Нову українську школу». На базі НВО №25 будуть працювати два перших класи в рамках пілотного проєкту «Нової української школи». Діятимуть і нові норми харчування. З першого вересня ми відриваємо міжшкільний ресурсний центр, який охопить 2000 учнів сьомих – девʼятих класів. Вони навчатимуться в нових приміщеннях на базі НВО «Мрія», з новим обладнанням, що дасть можливість добре підготувати дітей до дорослого життя та провести профорієнтацію на робітничі спеціальності.
ВАКЦИНАЦІЯ
Цій темі Лариса Костенко приділила особливу увагу. Вона зазначила, що цей процес серед педагогів відбувається планово, вже вакциновано в школах 52 відсотки працівників, в садочках – 37 відсотків, в закладах позашкільної освіти – 39 відсотків. Загальна цифра вакцинації на сьогодні становить 46 відсотків. Але щодня ця цифра зростає. З 19 серпня почався черговий етап вакцинації педагогічних працівників вакциною пфайзер. На станції юних техніків облаштовано пункт вакцинації. Вже записалося понад 400 осіб.
Найбільше вакцинованих працівників у гімназії ім. Шевченка (84 відсотки), спеціалізованій школі №14 (майже 80 відсотків), навчально-реабілітаційному центрі (89 відсотків), лідирують НВО "Мpія" а також дитячі садочки №№ 2, 42 та 70.
Серед пoзaшкільних зaклaдів першість веде школа естетичного виховання "В гoстях у кaзки", де вакциновано понад 90 відсотків працівників. Зараз в навчальних закладах ведуться останні ремонтні роботи. Незабаром будуть підписані акти готовності. В цьому році закуплено холодильне обладнання, водонагрівачі, сушарки, заготовлено вугілля для завадівської гімназії, яка опалюється твердим паливом. Закупили класні журнали, інше шкільне приладдя, дидактичні матеріали, чекаємо на поставку парт, підручників для четвертого і восьмого класів. Словом, школи чекають своїх учнів.
Оксана ВЕРСТЮК