Вакцинування — єдиний засіб попередження сказу

Як відомо, нещодавно у Полтаві бродячий собака покусав майже 50 осіб. Були підозри, що пес хворий на сказ. А який стан справ на Кіровоградщині? Чи не потерпають жителі області від хворих диких та бродячих тварин? За коментарем ми звернулись до завідуючого відділом особливо небезпечних інфекцій обласного лабораторного центру держсанепідслужби в Кіровоградській області Федора Чорного.

– Станом на 20 лютого зареєстровано 18 лабораторно підтверджених випадків сказу серед тварин в Олександрівському, Новоукраїнському, Новгородківському, Олександрійському, Вільшанському та інших районах, – повідомив Федір Федорович. – В усіх цих випадках люди контактували з хворими тваринами чи торкались їхніх трупів, у двох випадках їх покусали хворі тварини.

Протягом 2012 року 2334 особи звернулись по допомогу після того, як контактували із тваринами, що мали ознаки хвороби. Покусаних – 2171. Люди контактували з дикими лисицями, борсуками, єнотовидними собаками, кажанами, гризунами, бродячими котами. Собаки покусали 1777 чоловік.

Навіть при простому контакті людини із такою твариною (а не лише після її укусів) відбувається інфікування людини збудником сказу. При цьому єдиним заходом для попередження захворювання на сказ є щеплення антирабічною вакциною в перші дні після укусів чи контактів із хворою твариною. Варто зазначити, що зволікати із зверненням до лікарів не варто, адже в області були випадки, коли нехтування медичною допомогою коштувало людям життя. Таке траплялося, зокрема, в Новоукраїнському районі у 2005 та 2006 роках.

… Чоловік 38 років наприкінці липня 2005 року працював у полі. Коли сів пообідати, до нього підбігла бродяча кішка. Він хотів її погодувати, але та вкусила селянина за руку. Чоловік не надав значення цьому випадку. Прийшов до лікарні лише тоді, коли почали проявлятись перші ознаки сказу. Допомогти людині було вже пізно. І у жовтні чоловік помер.

… 53-річну жінку покусав бродячий собака. Це трапилось наприкінці вересня 2006 року. Лише на початку грудня вона звернулась по медичну допомогу, та через кілька днів померла.

Вірус сказу, потрапляючи через пошкоджену шкіру в організм людини, може дуже швидко досягти головного та спинного мозку, тож після контакту з хворою твариною чи укусу до лікарів необхідно звернутися негайно. Всім, хто потребує антирабічної допомоги, вона надається.

Читайте також