ПЕРЕД СВЯТОМ ПРО НАБОЛІЛЕ

Як зазначив Микола Сухомлин, в обласній раді створено координаційну раду, члени якої – керівники районних та міських рад, міські голови – мають можливість поділитися досвідом управління територією, вирішувати та координувати питання, у тому числі й соціально-економічного розвитку області. А оскільки у 2006 році вибори відбулися на пропорційній основі і до рад прийшли депутати від різних партій, то це наклало певний відбиток на їхню роботу.

Голова Бобринецької міської ради Леонід Кравченко виокремив дві основні проблеми міського самоврядування. Першою, на його думку, є розмежування повноважень між самоврядуванням та виконавчою владою, другою – фінансова забезпеченість. Якщо перша може бути вирішена лише за умови внесення змін до основного закону України – Конституції, то з фінансуванням ситуація складніша. На раді Асоціації міст України було прийнято звернення до Президента, Верховної Ради та Кабінету Міністрів, у якому йдеться про те, що у разі невжиття усіма гілками влади серйозних кроків для вирішення проблеми утримання територій та їх розвитку бюджети всіх малих міст прийнято не буде. За це рішення проголосували одностайно.

Петро Романюк підняв питання бюджетної системи. Як приклад, навів бюджет Ленінської районної ради, який склав цього року більше 33 мільйонів гривень, з них власні надходження – 4 мільйони 350 тисяч гривень, державні субвенції – більше 28 мільйонів. Петро Романюк зазначив, що вже прийшов час використовувати ці субвенції адресно, тобто, щоб вони у грошовій формі йшли конкретній людині. Він також виділив проблему створення інвестиційного клімату. Місцева влада у цьому плані фактично не має важелів впливу, адже місцеві податки та збори мізерні і не відіграють вирішальної ролі у витратах підприємців.

Петро Романюк навів приклад Польщі, де основним бюджето- утворювальним податком є податок на нерухомість. Він складає до 50 відсотків, а завдяки пільгам на цей податок місцеві громади заманюють до себе інвесторів.

Згадав голова Ленінської райради і про питання погодження гірничого відводу для експлуатації центрального родовища уранової руди. До райради звернувся Східний гірничозбагачувальний комбінат з проханням погодити такий відвід. Як пояснив Петро Романюк, існує державна програма, в якій виписано, що у 2008 році повинно вводитись в експлуатацію центральне родовище, на якому до цього була лише дослідно-промислова експлуатація. Нині воно входить у промислову експлуатацію, тому підприємству потрібно отримати ліцензію, а для того слід мати погодження від усіх територіальних громад, тобто від депутатів, які їх представляють.

У цьому плані існує декілька проблем. Першою є те, що гірничозбагачувальний комбінат зареєстрований на іншій території, де й сплачує більшу частину податків, другою – що Інгульська шахта зареєстрована в Кіровоградському сільському районі. Тобто експлуатується територія міста, більша частина працівників шахти проживає в Кіровограді, а податки сплачуються за його межами. Вирішити цю проблему на рівні територіальних громад неможливо: це законодавча проблема.

Однією з умов, яку поставила Ленінська райрада перед Східним ГЗК, є реєстрація підприємства у місті і проведення коштів через Кіровоград, для того, щоб мати фінансовий плацдарм для вирішення пов’язаних із видобутком урану проблем і захисту інтересів територіальної громади.

Тамара Дорошенко, натомість, більше говорила про проблеми у соціальній сфері. На території Іванівки протягом довгого часу не було дитячого садка. Цю проблему сільрада частково вирішила, створивши групу дошкільного виховання за рахунок гранту у 20 тисяч гривень, виборотого у 2006 році в конкурсі соціальних проектів, який проводила обласна рада. Але не менш гострою, за словами Тамари Дорошенко, є проблема медичного обслуговування. Лікарська амбулаторія, яка обслуговує сім населених пунктів, – в аварійному стані. Із сільського бюджету, половину якого складають дотації, немає змоги виділити кошти на такий ремонт.

Схожі проблеми і на інших територіях. Приміром, у Маловисківському районі, за словами Світлани Сосновської, теж планують відкривати дитячі садки, переймаються вуличним освітленням, опаленням у будинках культури.

Отож розмова напередодні свята вийшла більше про проблеми, ніж про перспективи розвитку місцевого самоврядування та демократії. Однак обмін досвідом, обговорення накопичених проблем у будь-якому разі пришвидшить їхнє вирішення.

Марія СІМОВСЬКИХ

Читайте також