Середній десантний корабель "Кіровоград" (попередня назва – СДК-137) входить до складу ВМС України з квітня 1994 року. Корабель збудовано 1970 року в Польщі. Він може брати на борт шість середніх танків, 180 десантників або 350 тонн вантажу. "Кіровоград" – один з трьох десантних кораблів ВМС України. Кораблі цього проекту заслужили на вельми високу оцінку в тих країнах, де їх експлуатували й експлуатують. До переваг цих десантних кораблів відносять конструктивну простоту, малу вартість при побудові й економічність в експлуатації, раціональні принципи розміщення десанту, невеликий склад екіпажу, наявність реактивних установок залпового вогню.
Середній десантний корабель "СДК-137" було закладено 21 квітня 1970 року, а спущено на воду 31 грудня. Восени 1973 року корабель у складі Середземноморської ескадри, маючи на борту підрозділ морської піхоти, перебував у зоні збройного конфлікту між Ізраїлем та Єгиптом (1 – 31 жовтня 1973 року). Під час одного з авіанальотів ізраїльської авіації 16 жовтня комендор "СДК-137" старшина 1 статті П. Грінев вчасно виявив ізраїльський "Фантом", що заходив на бойовий курс для удару по кораблю, відкрив вогонь і збив його. За це моряка нагородили орденом Червоної Зірки. Після розділення Чорноморського флоту в квітні 1994 року корабель відійшов до України, отримавши найменування U-401 "Кіровоград". Уже як український бойовий корабель брав участь у серії міжнародних навчань. Його місцем постійного базування є військово-морська база на озері Донузлав (смт Новоозерне) в АР Крим.
Шефами корабля вже багато років є Кіровоградська міська рада та райони області. (Традицію шефства міст й областей над кожним кораблем українського військового флоту запровадив своїм указом від шостого жовтня 1994 року тодішній президент України Леонід Кучма). Три чверті особового складу "Кіровограда" – уродженці нашого міста й області (передусім, Голованівського району). Делегацію міста та області "кіровоградці" на чолі з командиром корабля капітаном третього рангу Дмитром Коваленком зустріли гостинно. Бо завжди раді своїм шефам – і не лише тому, що приїздять вони не з пустими руками, а й тому, що привозять із собою ще й атмосферу рідного для більшості екіпажу краю. Під час святкування Дня ВМС гості із непідробним захватом спостерігали за морським парадом в донузлавській акваторії. Були вони також присутніми при піднятті на кораблі прапора та привітанні його командиром екіпажу зі святом, яке майже збіглося із сорокаріччям судна та 39-річчям підняття на ньому прапора військово-морських сил (його було піднято 27 червня 1971 року). Екіпаж поздоровив і секретар Кіровоградської міської ради Володимир Слівнов. Він вручив морякам подяки від міської ради і її виконавчого комітету, а старшим матросам Олександрові Скрипнику й Олександрові Мироненку та матросу Сергієві Трояну – цінні подарунки (наручні годинники з гербом Кіровограда). Члени делегації передали морякам і привезені подарунки – малий моторний човен, фарбу, брезент і харчі, надані структурними підрозділами виконавчих органів міської ради, приватними підприємцями Анатолієм Зубченком, Сергієм Щербаком, Геннадієм Масаликіним та керівниками заводу "Ось" Віктором Желтобрюхом і ТОВ "Кіровоградський інструментальний завод "Лезо" Володимиром Мусієнком.
Подякувавши за привітання, Дмитро Коваленко сказав, що постійна увага міста й області до потреб моряків-"кіровоградців" забезпечує на третину плавучість СДК "Кіровоград". Велике значення для екіпажу, за його словами, мають і ті позитивні емоції, які викликають у моряків візити гостей з Кіровоградщини.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Миколи КУЧЕРА