Плутаються навіть експерти
Якщо м’ясо яловичини чи свинини коштує на ринку від 40 до 50 гривень за кілограм, а у багатьох магазинах можна купити пельмені за 15-20 гривень за кілограм (і це не собівартість продукції, а ціна з урахуванням транспортних витрат, торговельних надбавок, рентабельності й таке інше), то з чого вони складаються? Це ж питання виникло і в авторів передачі, які віддали на дослідження п’ять зразків пельменів, придбаних у різних столичних супермаркетах. З’ясувалося, що у їх фарші м’яса було лише шість відсотків, ще 20 відсотків – дрібно перемелених кісток, жиру та хрящів, решта 74 відсотки вмісту – це соя. Хоча на всіх упаковках на першому місці вказувалися яловичина, свинина, цибуля і лише на останньому – рослинний білок. Тим часом, за словами медиків, соя містить інгибітори – речовини, які пригнічують ферменти шлунково-кишкового тракту і погано засвоюються. Вживаючи їх замість м’яса, людина не отримує достатньої кількості корисних речовин, у неї виникає хронічний дефіцит білку в органах, м’язах і навіть у нігтях та волоссі. Та головне – знижується імунітет, що в свою чергу може призвести до ще більших проблем.
Але ж є дешеві пельмені, які досить смачні і на смак не відрізняються від справжніх, виготовлених з м’яса, скажете ви. Справа в тому, що харчова промисловість у всьому світі стрімко розвивається, існують технології, які дозволяють надати будь-якій речовині смаку справжнього м’яса. Підтвердженням цьому став експеримент, що провели автори передачі. На очах у глядачів київська домогосподарка зліпила пельмені з фаршем, до складу якого ввійшли свинина, цибуля, перець та сіль. Другий зразок, який пропонувалося продегустувати, – фабричні пельмені, ті самі, які складаються переважно із сої. І дегустатори переплутали домашні пельмені із фабричними! Останні їм видалися смачнішими, і вони, не вагаючись заявили, що саме в них – справжнє м’ясо без будь-яких домішок. Хоча саме завдяки хімічним домішкам вони і набули такого смаку! До речі, у роздрібній торгівлі ці домішки не продаються – їх постачають лише виробникам напівфабрикатів…А тепер згадайте, як, скуштувавши магазинні пельмені, смак яких вам сподобався, ви говорили собі: "Ось ці вже напевне якісні, зі справжнього м’яса". Ви все ще переконані в цьому?
Без м’яса, зате зі стафілококом та кишковою паличкою
Мало того, що м’ясні напівфабрикати майже не містять м’яса – скуштувавши їх, можна ще й заразитися інфекційною недугою! У кількох зразках продукції – пельменях, замороженій піці, варениках – експерти виявили кишкову паличку та бактерії золотистого стафілококу. Потрапити мікроби у продукт і розвинутися в них можуть на різних стадіях – ще із сировиною, при транспортуванні, неправильному зберіганні. Журналіст передачі, влаштувавшись інкогніто в один невеличкий пельменний цех на роботу на кілька тижнів, на власні очі побачив, як це відбувається. Працюють у ньому тринадцять жінок, які так завантажені, що руки помити їм ніколи. У них немає ні рукавичок, ні головних уборів. М’ясо для фаршу привозять у рефрижераторі, холодильна камера якого не працює, воно лежить просто на брудній підлозі. Вантажники свинячі туші тягнуть по землі (!) і кидають на склад, в якому нульова температура, стоїть сморід, на підлозі – брудна вода. Камера оператора зафіксувала кадри, як м’ясник, розділяючи туші, впускає м’ясо на підлогу, потім підбирає шмати і кидає в загальну купу, а поряд прибиральниця миє підлогу, брудні бризки потрапляють на м’ясо…Можете уявити собі, чим "начинені" вареники та пельмені, що тут виробляють! До речі, під час "стажування" в цеху журналіст ще й побачив, що у пельмені додають…целюлозу, аби фарш зберігав вологу, а тісто не розповзалося. Тож жарт про туалетний папір у напівфабрикатах, як з’ясувалося, – не міф, а реальність…
Збудники кишкових інфекцій у замороженій піці – теж не рідкість. В продукцію вони потрапляють із сировиною (переважно із зіпсованими ковбасами, шинкою, через недотримання санітарних правил при їх виробництві), а розвиваються уже в магазинах, адже в деяких із них холодильне обладнання не підтримує необхідного температурного режиму або його вимикають на ніч заради економії електроенергії. Фахівці радять: якщо ви хочете приготувати заморожену піцу, робіть це у звичайній духовці, прогрійте при температурі 200 градусів не менше 10 хвилин, за цих умов збудники кишкових інфекцій гинуть. А ось кількахвилинне розморожування в мікрохвильовій печі такої гарантії не дає.
Курячі шніцелі із невідомої субстанції
Якщо з пельменями та свинячими чи яловичими котлетами більш-менш все зрозуміло – зі справжнього м’яса можуть бути лише ті, що не набагато дешевші за саме м’ясо, то з курячими шніцелями й нагетсі – узагалі парадоксальна ситуація. Здавалося б, те, що їх вартість майже дорівнює вартості курячого філе, мало б свідчити про те, що вироблені вони справді з м’яса, тим більше, що й смак та вигляд їх – доволі пристойні. Проте лабораторні дослідження засвідчили: у відібраних зразках курячих напівфабрикатів курячого м’яса – від 5 до 8 відсотків (в окремих узагалі не було), решта – соя та маса…невідомого походження, склад якої не змогли визначити навіть експерти. Вони лише припускають, що це – різного роду загущувачі, структуризатори, емульгатори та рослинна клітковина. Як впливає тривале вживання такої продукції на організм – важко сказати. А ось у ході експерименту на щурах, яких протягом 24 днів годували курячими шніцелями та нагетсі, з’ясувалося, що тварини від такого раціону почали відставати від своїх родичів, яких годували нормальним кормом, у розвиткові, вони почали хворіти на гастроентероколіти, втрачати вагу. То, можливо, краще все ж приготувати щось із курятини в домашніх умовах, а не купувати сумнівної якості продукцію? Ви і в грошах не втратите, і часу на це багато не знадобиться.
Як же вибрати?
Якщо часу приготувати обід у вас немає і ви вирішили перекусити нашвидкоруч, то дослухайтеся до кількох порад.
Купуючи вареники або пельмені, вибирайте ті, в яких тісто жовтого кольору – принаймні є вірогідність того, що в нього було додано багато яєць. До того ж бажано брати напівфабрикати перевіреної вами або знайомими марки. Не забувайте дивитися, чи не потріскалося тісто на продукті, якщо так, то брати вареники або пельмені не варто.
Звертати увагу потрібно і на спосіб заморожування. Їх буває два: “шоковий”, процедура проходить при температурі – 35 градусів, тому рідина швидко переходить у твердий стан, і традиційний – виконується поетапно. Перший спосіб кращий, і устаткування для нього коштує дорожче.
Обов’язково дивіться на склад товару, який купуєте. Якщо в ньому є соєве борошно або рослинний білок, відмовтеся від такої покупки – м’яса там немає. Не треба купувати продукцію з генно модифікованими складовими.
Не завжди потрібно гнатися за дешевизною, коли справа стосується м’ясної продукції. Щоб бути упевненими, що в пельменях – м’ясо, а не кісткове борошно, купуйте ті, які коштують не менше 15 гривень. Звертати увагу потрібно й на упаковку. Вона повинна бути добре заклеєною і не надірваною. На ній на видноті мають бути координати виробника.
І, звичайно ж, пам’ятайте, що напівфабрикати заморожуються тільки один раз. Тому будьте уважні, оскільки в наших магазинах можуть відімкнути холодильник. А коли його увімкнуть, продукти знов замерзнуть. Від таких операцій якість і зовнішній вигляд товару дуже постраждають, оскільки напівфабрикати, швидше за все, злипнуться, а тісто потемніє. Від такого товару слід відмовитися.