На сьогодні в Кіровограді на обліку житла перебуває 3579 осіб. При цьому у загальній черзі – 3094 особи, першочергове право на поліпшення житлових умов мають 1424 родини, поза чергою – 417 сімей.
Черга в обласному центрі, як і в усій Україні, просувається, м’яко кажучи, дуже повільно – за останній рік квартири отримали лише два інваліди Великої Вітчизняної війни. Перший черговик стоїть у черзі ще з 1978 року, є такі, що чекають на поліпшення житлових умов з середини вісімдесятих років. Більшість черговиків сподівається на соціальне житло, що зрозуміло, адже значна частина з них – люди малозабезпечені. Це і чорнобильці, й воїни-інтернаціоналісти, й діти-сироти, й інваліди. Однак, на жаль, придбати для всіх них соціальне житло за кошти місцевого бюджету неможливо, не виділяються на це асигнування і з державного бюджету. Однак у черговиків є можливість скористатися місцевими та державними програмами з придбання житла на пільгових умовах (до слова, як правило, учасниками цих програм можуть тільки ті, хто стоїть на житловій черзі). Про них розповіли під час прес-конференції у вівторок перший заступник міського голови Василь Дзядух та начальник відділу житла Кіровоградської міської ради Валерій Пількін.
Василь Дзядух, зокрема, нагадав про те, що в Кіровограді діє міська програма «Доступне житло».
– Як вам відомо, на виконання цієї програми міська рада уже виділила земельну ділянку площею 1,6 гектара для будівництва багатоквартирного будинку, – зауважив він. – Зараз триває розробка його проекту. Бажання придбати в ньому квартири висловили 23 кіровоградці. Ми докладаємо усіх зусиль для того, аби здешевити вартість цього житла. Крім того, що держава відшкодовує 30 відсотків його вартості учасникам програми, ми взяли на себе затрати з розробки проекту землеустрою, будинку, плануємо виділити кошти з місцевого бюджету й на прокладання інженерних комунікацій.
Василь Дзядух також зазначив, що є ще одна програма по доступному житлу, ініційована Президентом України. Згідно із нею, частину позичених у банка коштів для придбання житла сплачує держава. Основні параметри нової іпотеки: перший внесок не більше 25% від суми кредиту. Максимальна ставка на момент видачі кредиту – 16% річних. Держава компенсує 13%. Громадянин сплачує тільки 3% річних.
Валерій Пількін звернув увагу на те, що органами місцевого самоврядування паралельно проводиться і перереєстрація облікових справ громадян, які перебувають на квартирному обліку за місцем проживання, оскільки, відповідно до постанови Кабінету Міністрів, зараз складається єдиний державний реєстр черговиків. Повністю він має бути сформований до 1 січня 2013 року, однак, на жаль, кіровоградські черговики поновити свої дані не поспішають – на сьогодні до відділу житла здали документи лише близько 900 із них.
– Поновити ці дані необхідно, адже у черзі є сім’ї, які стоять на обліку ще з 1978 року, - каже Валерій Пількін. – За цей час могли відбутися зміни в складі цих сімей, вони надавали при оформленні документів паспорти ще радянського зразка, не було тоді й ідентифікаційних кодів, які зараз обов’язково мають додаватися до справи. Тож ми звертаємося до всіх черговиків звернутися до відділу житла, що знаходиться у приміщенні міської ради (кімната 121) й надати відповідні документи. Це, зокрема, довідка з місця проживання та про склад сім’ї (видають КРЕПи, ЖЕКИ або квартальні комітети, якщо йдеться про приватний сектор), довідка із БТІ про наявність чи відсутність нерухомості у членів сім’ї, копії паспортних даних на дорослих членів сім’ї та свідоцтва про народження – на дітей, якщо чергових має право на певні пільги, то він має надати й документи, що його підтверджують.