Газова диверсія

За місяць до кінця опалювального сезону ВАТ «Кіровоградгаз» уже вдруге протягом нього ставить Кропивницький перед загрозою замерзання й масштабної техногенної аварії.
Чотирнадцятого березня газовики розпочали перекривати газ на котельні теплогенеруючого підприємства ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» в розподільниках газотранспортної системи. Тобто безпосередньо на трубах, що є вкрай небезпечним (цілком зрозуміло, що в котельнях їм цього не дозволили робити). Свої небезпечні дії вони мотивували тим, що ДП «Кіровоградтепло» має значну заборгованість за спожитий газ. Однак, за словами заступника міського голови Олександра Мосіна, цей борг є поточним (тепловики розраховуються з газовиками одразу ж після надходження коштів державної субвенції на житлові субсидії і пільги та оплати послуг за тепло).
Того ж дня у зв’язку з виникненням штучної надзвичайної ситуації перед похолоданням декілька разів збиралася міська комісія техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій. Увечері в середу централізованого тепла вже не було в 137 житлових будинках, шести дитсадках (№ 37 «Ластівка», № 54 «Чебурашка», № 29 «Червона шапочка», № 43 «Горобинка», № 60 «Ягідка», №№ 73 «Червона зірочка»), трьох школах (№№ 1, 26 і 29), двох професійно-технічних училищах (№ 2 і 9) та лікарняному закладі «Центр здоров’я жінки» на Студентському бульварі.
– Підступно відключити котельні міста від газу перед наближенням сильних морозів – це злочин перед громадою, – сказав Олександр Мосін на засіданні комісії. – І ми вже звернулися до поліції і СБУ про вчинене порушення спеціалістами «Кіровоградгазу»…
Неочікувані підступні дії газовиків викликали обурення не лише в міських урядників, а й багатьох інших містян, зокрема депутатів міської ради, членів громадських організацій, учасників АТО, керівників дитячих навчальних закладів та батьків школярів і дошкільнят, які прийшли у приміщення ВАТ «Кіровоградгаз», аби з’ясувати, чому ж там так не люблять місто, в якому живуть.
Однак керівника ВАТ «Кіровоградгаз» Олександра Гладкого на місці не виявилося. За нього довелося виправдовуватися його підлеглим. І хоч як люди доводили, що не можна такими методами вичавлювати борги, яких, по суті, й немає, та газовики були непохитними: вони за дорученням свого керівника перекрили газ підприємству, яке, на їхню думку, заборгувало за його використання.
Під вечір у середу, після вже не першого засідання міської комісії техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій, міський голова Андрій Райкович розповів журналістам про стан справ з газопостачанням у Кропивницькому.
– Дії ВАТ «Кіровоградгаз» з припинення газопостачання котелень перед різким похолоданням є цинічними. Вони свідчать про недобросовісність монополіста у сфері розподілу газу на території області, – зазначив очільник міської ради. – Щойно закінчилася нарада з представниками силових структур Кропивницького, на якій намічено порядок дій: досудові слідчі процедури розпочала Національна поліція, прокуратура знайомиться з матеріалами, пов’язаними з припиненням газопостачання. І хоча керівник ВАТ «Кіровоградгаз» не йде на контакт з міською владою, я намагаюся вести нелегкі перемовини з керівництвом НАК «Нафтогаз України». До того ж, голова обласної державної адміністрації Сергій Кузьменко нині перебуває в Києві, де працює над розв’язанням несподівано виниклої проблеми. Адже жодних економічних підстав відключати котельні від газу в Кропивницькому за місяць до завершення опалювального сезону немає.
– Міська рада повністю виконує свої бюджетні зобов’язання перед теплогенеруючими підприємствами міста, – наголосив Андрій Райкович. – Ті ж працюють, а 80 відсотків коштів, які вони отримують за надане тепло, автоматично з рахунків підприємства надходять постачальникам, транспортувальникам і розподільникам газу. Тому кропивничани мають право вимагати в газовиків стабільного газопостачання, а міська влада не дозволить робити з містян заручників і знайде управу на саботажників…
А наступного дня, 15 березня, Олександр Мосін повідомив, що теплогенеруючі підприємства обласного центру отримали на свої рахунки 1,426 мільйона гривень для оплати за тепло для закладів освіти, а 16 березня одержать іще 1,2 мільйона гривень за теплопостачання закладів охорони здоров’я. З обласного бюджету уже найближчим часом надійдуть 1,129 мільйона гривень за тепло для професійно-технічних училищ. Однак, за словами посадовця, керівництво ВАТ «Кіровоградгаз» не бажає діяти конструктивно.
– Я розповів голові правління ВАТ «Кіровоградгаз» Олександрові Гладкому про поточну ситуацію з отриманням ДП «Кіровоградтепло» номінацій і повідомив про стан справ з оплатою за газ на сьогодні, – поінформував у четвер заступник міського голови. – Та навіть після цього пропозицію відновити газопостачання до відключених котелень той проігнорував, що є вкрай нерозважливим і небезпечним. Міська влада ж усіма законними способами продовжує захищати інтереси кропивничан, на які абсолютно не зважають газовики.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також