7 січня у Кропивницькому в багатоквартирному будинку по вулиці Джерельній, 79 сталася трагедія – 31-річний чоловік загинув, п’ятеро його сусідів потрапили до лікарні. Ймовірною причиною цього було нехтування правилами монтажу та експлуатації газового обладнання.
Як повідомили у Кіровоградському лабораторному центрі, у будинку фахівці після надзвичайної події обстежили 25 квартир та виміряли концентрацію чадного газу й окислів азоту. В одинадцяти квартирах було зареєстровано перевищений рівень вмісту монооксиду вуглецю (чадного газу) та окислів азоту від 1,2 до 11 разів.
Як з’ясувалося, кілька років тому в квартирі, де загинув молодий чоловік, його батько самовільно встановив газовий водонагрівальний прилад, який, очевидно, і став причиною накопичення чадного газу в цьому помешканні і поширився димохідними каналами в сусідні. У ніч трагедії, розповіли сусіди, молодик був удома сам – батьки поїхали у справах. Рано-вранці 7 січня сусіди хлопця з кількох квартир відчули нездужання і почали один за одним викликати “швидку”. Медики по приїзді усім їм поставили діагноз “отруєння чадним газом” і відвезли людей до лікарні. Сусіди знали, що хлопець удома, але з квартири не вийшов, коли туди стукали, тому запідозрили лихе й забили на сполох. Це було близько сьомої ранку. Батько молодика зміг дістатися додому майже о десятій і, відімкнувши двері квартири, побачив бездиханне тіло сина. Допомогти йому медики вже не могли.
У всіх обстежених фахівцями лабораторного центру квартирах не провітрювалися як слід кухні. За словами спеціалістів, чадний газ у приміщеннях може накопичуватись не тільки унаслідок несправної роботи пічного опалення або загоряння чи в закритому авто з ввімненим двигуном, а навіть якщо у квартирі немає достатнього доступу свіжого повітря, погано працює вентиляція або забиті димарі. Крім того, вітряна погода може спричинити зворотну тягу в димових та вентиляційних каналах, внаслідок чого продукти згоряння газу не виводяться назовні і залишаються у приміщенні. До “приладів”, що “виробляють” чадний газ, відносяться ті, що працюють на газу: печі-гриль, кухонні плити, каміни, водонагрівачі та інші, а також печі на твердому паливі й автомобілі. Чадний газ, до речі, не має запаху, безбарвний – його неможливо ні відчути, ні побачити. Небезпечний він тим, що у двісті разів швидше за кисень потрапляє в кров людини, де миттєво сполучається з гемоглобіном та робить його нездатним розносити кисень, і людина задихається.
Медики нагадують про симптоми отруєння чадним газом: головний біль, блювання, запаморочення, біль у грудях, дратівливість, сплутаність свідомості, порушення координації рухів, синюватий або яскраво-червоний відтінок шкіри і, врешті, непритомність. Після двох годин перебування в приміщенні, де у повітрі міститься лише 0,1 відсотка чадного газу, можна знепритомніти. Якщо приміщення заповнене на 0,5 відсотка чадним газом, смерть настає через 30 хвилин, на 1 відсоток – через 2 – 3 хвилини. Людина непритомніє, а перед цим відчуває таке знесилення, що, навіть усвідомлюючи небезпеку, не спроможна врятуватись.
При отруєнні чадним газом лікарі рекомендують:
винести потерпілого на свіже повітря;
якщо потерпілий притомний – дати багато пити (чай, вода);
за відсутності дихання зробити штучне дихання та непрямий масаж серця;
обов’язково викликати швидку медичну допомогу.