Щодня кожний з нас викидає різні побутові відходи. Але ніхто не замислюється над тим, що надалі це сміття потрапить на звалище, яке на сьогоднішній день розкинулося на сотнях гектарів і являє реальну небезпеку для громадян. Світовий досвід свідчить, що найрезультативнішим для розв’язання проблеми твердих побутових відходів у містах є метод роздільного зби- рання сміття та переробка вторинної сировини.
Німецька компанія „SSI SCHAFER”, яка має сімдесятирічну історію і спеціалізується на різноманітних видах діяльності, пропонує саме місту контейнери для роздільного збирання сміття. Її пілотний проект уже успішно реалізується протягом кількох років у Миргороді, Коростені, Кременчуці, Житомирі та інших містах України. Німецькі євроконтейнери (для паперу, пластику, скла та решти відходів) компактні, місткі, зручні — вони вдало вписуються в будь-який ландшафт. На відміну від сміттєвих баків, виглядають як предмет вуличного дизайну.
– Один наш контейнер настільки компактний, що замінить відразу кілька звичайних контейнерів, які зараз встановлені в Кіровограді, – каже координатор проекту Вольфганг Ермліх. – А значить, місто зможе зекономити на них кошти. При цьому вам не потрібно буде такої кількості машин, як зараз, для того, аби їх транспортувати, вистачить кількох.
Контейнер зачиняється на замок. Система влаштована таким чином, що комахи туди не мають доступу. Якщо контейнери вчасно вивозити — ні мух, ні неприємного запаху немає. Є різні модифікації контейнерів. Особливо Володимиру Тихоновичу сподобався так званий контейнер-депо, який дозволяє сортувати в різні секції різне сміття, та той, що можна вмонтувати під землю. У такому випадку контейнери не псують вигляду міста, та й, з екологічної точки зору, це найчистіший метод збирання сміття.
Хто скептично поставиться до інвестиційної пропозиції німецької сторони, може ознайомитися із досвідом інших міст. Наприклад, у Миргороді, як кажуть представники тамтешньої влади, ефект від впровадження вищезгаданого проекту перевершив їхні очікування. У цьому місті за досить короткий час на 30 відсотків розвантажили полігон відходів. А комунальне підприємство "Спецкомунтранс", яке збирає і вивозить сміття, тепер на цьому ще й заробляє, транспортні витрати окуповуються. Вторсировина (яка раніше викидалася на смітник) відразу пакетується й відправляється на переробні заводи. При цьому не обов’язково будувати сміттєспалюючі чи переробні заводи, які шкодять довкіллю, – за словами представників компанії "SSI SCHAFER", сьогодні достатньо переробних підприємств, як вітчизняних, так і закордонних (наприклад, китайських), представники яких, дізнавшись, що в Кіровограді запровадили роздільне збирання сміття, першими висловлять бажання забирати вторинну сировину. Якщо самотужки такі контакти налагодити не вдасться, німецькі інвестори готові привезти до Кіровограда своїх партнерів.
До слова, можливо, не всі кіровоградці знають, але в лютому нинішнього року набув чинності закон, згідно з яким в Україні запроваджується обов’язкове роздільне збирання побутових відходів. У нашому місті в деяких мікрорайонах уже стоять контейнери для окремого збирання пластикових пляшок, і жителі, як свідчить практика, поступово до цього звикають. Зрозуміло, з населенням необхідно буде добре ще попрацювати.
У кіровоградців є добра нагода засвідчити свою любов до рідного міста, прагнення, щоб воно було по-європейськи чистим, охайним, екологічно здоровим. А, можливо, вони зможуть і заощадити свої кошти, адже, за словами німецьких інвесторів, їхній проект дозволяє значно здешевити послугу з вивезення сміття. До слова, їм буде не потрібно, як, наприклад це роблять у Німеччині, збирати сміття у чотири чи п’ять різних відер або пакетів – достатньо привчитися складати в одне відро харчові відходи, а в інше – решту, а потім уже розкидати пластикові пакети чи папір безпосередньо на майданчику в різні контейнери. Урешті-решт, невже ми гірші за кременчужан чи миргородців, які навчилися це робити досить швидко?
Вольфганг Ермліх, а також представники компанії в Україні Валентина й Дмитро Бровченки поділилися з міським головою та автором публікації своїми враженнями від Кіровограда. Пану Вольфгангу дуже сподобалися площі перед міською радою та педуніверситетом, нещодавно встановлені пам’ятники Олександру Пашутіну та Володимиру Винниченку. А ще він був у захваті від "Паспорта кіровоградця", що подарував йому Володимир Пузаков на згадку.
– Давно мріяв придбати червоний дипломатичний паспорт, – усміхнувся німець. А Валентина Бровченко поділилася секретом, що Вольфанг – чоловік із гумором і, мабуть, скорстається можливістю пожар- тувати й пред’явить паспорт кіровоградця на митниці.
– Ми досить давно були с Вольфгангом Ермліхом у Кіровограді, – зазначила Валентина Бровченко. – Тоді теж приїжджали, щоб запропонува- ти свій проект, але тодішнє міське керівництво не було налаштоване на конструктивну співпрацю, і ми поїхали ні з чим. Сьогодні ж ми приємно вражені тим, як нас гостинно зустрів Володимир Тихонович, зрозуміли, що він – справжній господарник, який, якщо переконається в тому, що інвестори – люди серйозні й ділові, а проект буде на користь місту, готовий його підтримати. А ще хочу поділитися своїми враженнями від Кіровограда. Можливо, ті, хто тут постійно живе, цього не помічають, а "свіжим оком" видно: за останні роки його вигляд радикально змінився – з’явилися гарні площі, проспекти, пам’ятники, багато затишних куточків, оновлюються фасади будинків – причому, їх не просто ремонтують, вони гармонійно вписуються в загальний архітектурний вигляд міста. Повірте, це сказано не заради красного слівця – ми об’їздили всю Україну, і нам є із чим порівнювати.
– Мені сподобався німецький проект – як свідчить досвід інших міст, його реалізація принесе користь Кіровограду, дозволить зменшити витрати на вивезення сміття, зробити контейнерні майданчики більш цивілізованими, зменшити собівартість витрат на комунальні послуги, зменшити площу міського сміттєзвалища й таке інше, – підкреслив Володимир Пузаков. – Якщо на виборах кіровоградці висловлять мені свою довіру і я залишуся керувати містом, докладу всіх зусиль для того, аби впровадити цей німецький проект. Кіровоград відкритий для таких ділових пропозицій інвесторів – як вітчизняних, так й іноземних.
Олена КОЛЕСНИКОВИЧ