Українці не отримують у достатній кількості йод, через що страждають на низку захворювань. Унаслідок нестачі цього елемента в організмі людини знижується її працездатність, і країна щороку втрачає близько 43 мільйонів доларів; в Україні дві третини смертей від хвороб пов’язані з дефіцитом йоду в організмі.
Ось такі невтішні дані оприлюднили минулого тижня в Кіровоградському прес-клубі столичні медики – кандидат медичних наук Олег Швець та доктор медичних наук Віктор Кравченко – а також їхні колеги з нашого міста Елла Малига, Неля Чернявська і Олена Сабурова на презентації партнерського проекту Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) та Глобального агентства поліпшення харчування, спрямованого на подолання йододефіциту, надмірного споживання солі та проведенням йодної профілактики. Ведучою цієї презентації була представник названого агентства в Україні Ірина Сафронова.
Лікарі розповіли, що як надмірне споживання солі, так і її нестача в організмі призводять до хвороб. Сіль – життєво необхідна для людини. Якщо людський організм отримує її недостатньо, то починає компенсувати нестачу руйнуванням власних кісткових і м’язових тканин. Брак солі в харчуванні є причиною депресій, нервових і психічних захворювань, порушень травлення, спазмів гладких м’язів, остеопорозу, анорексії. Хронічна нестача солі може призвести навіть до смерті. Однак лікарі, учасники презентації, порекомендували не вдаватися до крайнощів, а дотримуватися стандартів споживання солі – до 5 г на день, до яких входять як сіль у складі продуктів, так і та, яку ми сиплемо із сільниці. А п’ять грамів – це чайна ложка.
Таким же необхідним, як і сіль, для людини є йод. При його достатньому споживанні жінки здатні без проблем завагітніти, виносити і народити здорову дитину, діти – народжуються і зростають розумними, дорослі – надовго зберігають міцне здоров’я і працездатність. Дефіцит йоду в харчуванні визнано основною причиною формування розумової відсталості та незворотних ушкоджень мозку. Світова медицина визнала йододефіцит основною причиною формування розумової відсталості і незворотніх ушкоджень мозку. Найбільшу небезпеку він становить для формування плоду в утробі матері та розвитку дитини у перші роки життя. Зокрема, дефіцит йоду під час вагітності призводить до народження дітей із кретинізмом. Без достатньої кількості йоду жінки втрачають здатність народжувати, підлітки – 10–15 пунктів IQ, а дорослі – працездатність. За даними ЮНІСЕФ, найефективнішим і водночас найдешевшим засобом подолання йододефіциту в організмі людини, підтвердженим досвідом 137 країн світу, є масове йодування харчової солі. Однак йодна профілактика не лікує хвороби, які виникають унаслідок дефіциту йоду, а запобігає їх появі. Тому для України, де наявний постійний природний дефіцит йоду, дуже важливою є постійна масова йодопрофілактика.
– Нестача йоду в ґрунті й воді призводить до його дефіциту в продуктах рослинного і тваринного походження, – зазначила Елла Малига, – тому людям потрібно його добирати, споживаючи йодовані харчі (передусім йодовану сіль, хліб та олію з йодованою сіллю, як продукти наймасовішого й постійного споживання) й медичні препарати йоду (наприклад, йодомарин). Згідно з рекомендаціями ВООЗ, добова потреба в йоді становить: у дітей до 6 років – 90 мікрограмів на добу, 6 – 12 років – 120, старших 12 років і підлітків – 150, вагітних і тих матерів, які годують груддю, – 250. Окрім цього, вагітним і годувальницям потрібно постійно приймати йодомарин.
Неля Чернявська зазначила, що збільшенню розмірів щитоподібної залози та сповільненню транспортування до неї йоду (і відповідно ще більшому збільшенню йододефіциту) сприяє куріння, що чим старшою є людина, тим менше їй потрібно солі, однак вона потребує йоду. Тому постійно має споживати продукти з йодованою сіллю та медичні препарати з її вмістом.
– Найбільше йоду – у продуктах моря (риб’ячий жир – дуже хороший засіб для профілактики як рахіту, так і йододефіциту у дітей), а в раціоні українців їх недостатньо, – розповіла Олена Сабурова. – Тож потрібно проводити масову йодопрофілактику методом йодування солі, води тощо. Протипоказання для йодопрофілактики – алергія на йод, захворювання серцево-судинної системи, нирок, при котрих потрібно обмежувати вживання солі. Таким людям раціонально вживати не саму сіль у чистому вигляді, а продукти з йодованою сіллю…
Виходячи зі слів медиків, здорове харчування передбачає споживання виключно йодованої солі. Вона містить безпечні харчові дози йоду, не потребує лікарського призначення і є найефективнішим засобом відновлення йодного балансу, визнаним у світі.
Наприкінці презентації проекту представник хлібозаводу ВАТ «Кіровоградхліб» Валентина Бурлака повідомила, що підприємство вже другий місяць випускає декілька сортів хліба з використанням саме йодованої солі, про що на прозорій плівці, у який цей хліб загорнуто, і написано.