В Україні затверджено Положення про порядок ведення Єдиного реєстру досудових розслідувань. Згідно з новим Кримінальним процесуальним кодексом, який діятиме з 19 листопада нинішнього року, досудове слідство починатиметься з моменту внесення певних відомостей до Єдиного реєстру досудових розслідувань.
ЄРДР функціонуватиме як єдина електронна база даних про кримінальні правопорушення в межах держави.
За словами Генерального прокурора України Віктора Пшонки, запровадження автоматизованого обліку кримінальних правопорушень стане запорукою прозорості та демократичності при реєстрації заяв та повідомлень про злочини, у першу чергу тих, які надійдуть від громадян. Генпрокурор упевнений, що це унеможливить приховування правоохоронцями злочинів.
"Кожна заява буде підставою для повноцінного досудового розслідування, а той, хто її подасть, негайно отримає дієвий механізм захисту своїх законних прав", – сказав Віктор Пшонка.
Але не всі налаштовані так оптимістично.
"Серйозна проблема, яку може породити реалізація цієї ідеї, полягає в тому, що відсутність формального початку кримінальної справи унеможливлює оскарження факту його порушення, – пише журналіст Наталя Мамченко ("Судебно-юридическая газета"). – У той же час, як показує судова практика, значна кількість заяв про скоєння злочинів при їх попередній перевірці не підтверджується. Тобто велика частина цих справ не буде мати судової перспективи, але їх розслідування призведе до обмеження прав і свобод громадян, дії яких (можливо, фактично не досконалі) стануть предметом розслідування.
Розглянемо, як буде працювати реєстр, на конкретному прикладі. Припустимо, ваші сусіди написали заяву в міліцію, що ви нібито приховуєте в своїй квартирі міні-склад із зброєю, не маючи на те відповідних дозволів. Такі дії підпадають під ст. 263 Кримінального кодексу "Незаконне поводження зі зброєю, бойовими припасами або вибуховими речовинами".
Згідно зі ст. 214 нового КПК, слідчий, прокурор невідкладно, не пізніше 24-х годин після подачі заяви, повідомлення про вчинене кримінальне правопорушення зобов’язаний внести відповідні відомості до ЄРДР і почати розслідування. Причому відмовити у прийнятті та реєстрації заяви він не вправі.
З моменту внесення відомостей до реєстру починається досудове розслідування. Якщо ваші сусіди звернулися в міліцію усно, слідчий або прокурор заносить їхню заяву в протокол, що підписується заявником. При цьому останнього повинні під розпис попередити про кримінальну відповідальність за завідомо неправдиве повідомлення – це передбачено п. 1.3 Положення. Заява чи повідомлення про кримінальне правопорушення вважаються поданими з моменту попередження особи про кримінальну відповідальність. Знов-таки, "за винятком випадків, коли таке попередження неможливо зробити з об’єктивних причин: надходження заяви, повідомлення поштою, іншими засобами зв’язку, непритомний стан заявника, відрядження і т. д.". Оскільки перелік таких обставин невичерпний, очевидно, що можливості для написання необгрунтованих доносів відкриваються широкі.
Відмова вносити відомості у ЄРДР може бути оскаржена заявником та іншими учасниками виробництва згідно зі ст. 303 КПК, а ось підозрюваний оскаржити внесення відомостей про себе в реєстр не може.
Прикметно, що згідно з п. 2.16 Положення, при внесенні в ЄРДР фабули кримінального правопорушення обов’язково відображаються дата, час, адреса, місце, спосіб, знаряддя та інші особливості його здійснення, розмір збитків, прізвище фізичної особи або дані про юридичну особу, які є потерпілими , а також, що важливо, – відомості про осіб, котрі вчинили кримінальне правопору- шення.
Виходить, що інформація про вас так чи інакше вже буде зафіксована – щоправда, спочатку просто у фабулі правопорушення. Але внесення відомостей про кримінальне правопорушення – це ще не все. Далі, якщо встановлюється особа, яка могла його вчинити, їй повинні повідомити про це. Відзначимо, що з моменту повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення ви вже знаходитеся на новій стадії кримінального провадження – притягнення до кримінальної відповідальності. Але це, звичайно, ще не означає, що вас притягнуть до неї.
Якщо виявиться, що ніякої зброї у вас вдома не було, інформація про звільнення вас від відповідальності має бути внесена до ЄРДР. Але "досьє" на вас у реєстрі залишиться. Безумовно, вже сьогодні зрозуміло, що такий важливий документ, як Положення, вимагає доопрацювання. Але основні його недоліки допоможе виявити тільки практика. Є надія, що до набрання чинності новим КПК його "відшліфують", і всі позитивні моменти, яке може дати його впровадження, себе ще продемонструють".