Життєва сила творчості Федора Лагна



«Фрагменти вітальності & мортальності» – так називається серія графічних творів виставки «Життєва сила творчості Федора Лагна», яка відкрилася в художньо-меморіального музеї Олександра Осмьоркіна в рамках арт-проєкту «Лауреати обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна».

28 малюнків, виконаних простим графітним олівцем у 2019 році, переданих митцем до музейної колекції «Сучасне українське образотворче мистецтво», відображають особливості історії та побуту сучасності.

Хоча чому лише сучасності? Короткі оповіді-притчі, почерпнуті Федором Лагном з повсякденності та викладені у формі графічних образів на окремих аркушах паперу, могли б бути доречними і в епоху середньовіччя, і в часи ренесансу чи класицизму. Адже стиль – це лише зміна одягу, відображення через формотворчість соціальних відносин, притаманних тому чи іншому часу, а основоположні істини життя і смерті, таємного та очевидного залишаються незмінними, як його «Сторінки з Біблії», де Адам і Єва вічно нагадують людині про втрачений рай.

Сам художник свого часу в інтерв’ю заслуженому журналісту України Броніславу Куманському, опублікованому кілька років тому в газеті «Народне слово», зауважує: «Я не можу визначити, у якому стилі працюю. Оскільки про стиль не думаю взагалі. Стиль можна вигадати і натягнути на нього вербальну сітку. Головне ж – рефлексія глядача щодо побаченого. Художник, його роботи - це своєрідний тест не тільки професійної, а й інтелектуальної зрілості. Робота не може приховати відсутності чи наявності цих складових, коли глядач сам на сам з твоїм твором».



Федір Лагно народився 1956 року, живе і творчо працює в селищі Олександрівці Кіровоградської області. Мистецьку освіту здобув у Харківському державному художньо-промисловому інституті (нині - Харківська державна академія дизайну і мистецтв). Є членом Національної спілки художників України, двічі - лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна в номінації «Новітні спрямування» у 2011 та 2019 роках. Учасник всеукраїнських та міжнародних художніх виставок. Його твори зберігаються в Музеї мистецтв та художньо-меморіальному музеї О.Осмьоркіна в Кропивницькому, численних приватних колекціях в Україні та за кордоном.

Живописець та графік, який сам себе означає – вільний художник. На мій погляд, основою творчості Федора Лагна, її кореневою системою, плацдармом художніх пошуків є графічне мистецтво у всіх його проявах. Саме тут беруть початок форми його естетичних та мистецьких уподобань. Творчі композиції Федора Лагна із серії «Фрагменти вітальності & мортальності» - це своєрідний великий похід від біблійного до космічного через повсякденне, сторінки дослідження гріховного і праведного, викладеного в формі гри. Спостереження дитячих забавок і серйозне осмислення дійсності - грані одного погляду на світ художника та філософа Федора Лагна.

Вітальність і мортальність – явища, від яких не відмежуватися і які не можливо розділити чи віднести до категорій доброго чи злого, бо вони закладені самою природою, як стимули руху життя. А ще для митця є важливими такі поняття, як: Гармонія, яку він трактує через глибинний взаємозв’язок фрагментів і деталей, та Краса, що виступає як ефемерне, відносне означення, залежне від людського сприйняття, існуюче в межах конструкції світобудови людського мозку. Всі ці знаки підсвідомого та нашарування хитросплетінь думок, відчуттів і складають творчу ауру представленої на виставці графічної серії «Фрагменти вітальності & мортальності», яку, на мій погляд, можна розглядати як своєрідну філософську декларацію митця, що яскраво творчо проявляється в сфері монументального мистецтва, станкового живопису та книжкової ілюстрації.

А щоб переконатися в цьому, завітайте до музею на виставку «Життєва сила творчості Федора Лагна», до відкриття якої, до речі, науковцями музею традиційно підготовлено тематичний каталог.

Андрій НАДЄЖДІН,
заслужений художник України,
мистецтвознавець, провідний науковий співробітник
художньо-меморіального музею О.О.Осмьоркіна



Читайте також