ЗАВТРА – МЕДОВИЙ СПАС

Винесення честних древ Хреста Господнього

Основне свято цього дня називається “Походження (винесення) честних древ Животворящого Хреста Господнього”. Втім, таємничий вираз “походження древ Хреста” означає просто хресний хід. У грецькому часослові 1897 року так пояснюється походження цього свята: “Внаслідок хвороб, які часто траплялися в серпні, спрадавна утвердився в Константинополі звичай виносити Честне Древо Хреста на дороги і вулиці для освячення місць і відвернення хвороб. Напередодні, виносячи його з царської скарбниці, клали на святому престолі Великої Церкви (на честь Святої Софії – Премудрості Божої). Від цього дня до Успіння Пресвятої Богородиці творили літії (короткі молебні) по всьому місту і пропонували Хрест народу для поклоніння. Це і є винесення Честного Хреста”.

У нашій церкві це свято поєдналося із спогадом Хрещення Русі в 988 році.

Святкування хрещення Русі

Згадка про день Хрещення збереглася в хронографіях XVI століття: “Крестися князь великий Владимир Киевский и всея Руси августа І”. У “Сказанні дійсних чинів святої соборної і апостольської великої церкви Успіння”, складеному в 1627 році за благословенням патріарха Московського і всієї Русі Філарета, дається таке пояснення свята 1 серпня: “А на происхождение в день Честного Креста бывает ход освящения ради водного и просвещения ради людского, по всем градам и весем”.

Цього ж дня встановлено свято Всемилостивому Спасителю Христу Богу і Пресвятій Богородиці на честь перемоги в 1164 році великого князя Андрія Боголюбського в поході проти поволзьких болгар і грецького імператора Михайла над сарацинами. За прийнятим у Православній церкві чином цього дня здійснюється поклоніння Хресту (за чином Хрестопоклонної неділі Великого посту) і мале освячення води. Разом з водою освячується також мед нового збору (звідси народна назва свята – медовий Спас).

14 серпня розпочинається багатоденний Успенський піст. Він триває два тижні – до 27 серпня. Цим постом Свята Православна церква закликає нас наслідувати Божу Матір, яка перед своїм переселенням на небеса безупинно перебувала в пості та молитві.

Свято Маккавеїв

14 серпня – це ще й свято семи мучеників Маккавеїв.

Авім, Антонін, Гурій, Єлеазар, Евсевон, Адим та Маркел Макавеї, мати їхня Соломонія та їхній учитель Єлеазар постраждали в 166 році до Різдва Христового від нечестивого сирійського царя Антіоха Епіфана. Прихильний еллінському культу, Антіох Епіфан ввів в Єрусалимі та всій Юдеї язичницькі звичаї. Він осквернив Храм Господній, поставивши в нього статую Зевса Олімпійського, до поклоніння якому примушував юдеїв. Багато з них відпало від Істинного Бога. Але були й такі, які глибоко сумували щодо падіння народу Божого та продовжували вірити в майбутній прихід Христа-Спасителя.

Дев’яносторічний старець – законовчитель Єлеазар, який за свою віру був засуджений, з твердістю пішов на муки та катування й помер в Єрусалимі. Таку ж мужність показали й учні святого Єлеазара – сім братів Маккавеїв та їхня матір Соломонія. Вони були засуджені в Антіохії царем Антіохом Епіфаном, де безстрашно визнали себе послідовниками Істинного Бога, відмовилися принести жертву поганським богам.

Старший з братів дав відповідь від імені інших: "Ми готові померти, аніж зрадити Бога". За це його було закатовано першим. Інші п’ять братів також по черзі були закатовані. Залишився останній, сьомий, наймолодший брат. Антіох запропонував святій Соломонії умовити сина, аби той відмовився. Але Соломонія тільки укріпила сина в сповіданні Істинного Бога. І той був закатований. Після смерті всіх дітей свята Соломонія, стоячи над їхніми тілами, підняла руки з вдячною молитвою та вмерла з радістю, що її діти не зрадили Бога. Подвиг святих братів Маккавеїв надихнув Юду Маккавея, і він підняв повстання проти Антіоха Епіфана та з Божою поміччю здобув перемогу, очистивши Єрусалимський Храм від ідолів.

Дорогі брати і сестри! Запрошуємо вас завтра відвідати Спасо-Преображенський собор, який знаходиться за адресою: Кіровоград, вул. Преображенська, 22.

Розпорядок богослужінь:
7.00 – водосвятний молебень;
8.00 – святкова Божественна літургія;
10.00 – освячення меду, маку, польових квітів, яке триватиме протягом дня.

Настоятель та братія Спасо-Преображенського собору

Читайте також