Завірюха програла комунальникам

На різдвяні свята більшість областей в Україні засипало снігом. У новинах тільки й чути було, що в тому чи іншому місті паралізовано роботу громадського транспорту, на дорогах – затори, люди не можуть дістатися туди, куди їм потрібно. Кропивницький же в цих новинах жодного разу в негативному плані не прозвучав. І це справедливо, адже комунальники попрацювали добре.
Звичайно, не без того, що на околицях ще є вулиці та провулки, які треба розчищати. Однак жодної надзвичайної ситуації не сталося, вся місцева інфраструктура працювала без збоїв.
До негоди готувалися заздалегідь. У головному управлінні житлово-комунального господарства (ГУ ЖКГ) ще за кілька днів повідомили, що для протидії завірюсі буде використано всю наявну в комунальних підприємств техніку. Про всяк випадок міська влада ще й уклала угоди з приватними підприємствами про надання необхідних снігоприбиральних механізмів. Спеціалісти КП «Кіровоград-Універсал – 2005» розробили три маршрути розчищення міських доріг: центр чистять трактори, а на правобережній і лівобережній частинах обласного центру – машини з відвалами.
За словами заступниці керівника ГУ ЖКГ Юлії Яндович, до протидії сніговій навалі було підготовлено 5 піскорозкидачів, 5 поливно-мийних машин з відвалами і щітками, 6 тракторів, 1 грейдер, 3 навантажувачі і 4 самоскиди. Для посипання доріг заготовлено 1 000 тонн спеціальної суміші і 40 тонн солі. Також комунальні служби забезпечені необхідною кількістю дизельного пального.
На Святвечір засніжило
Як тільки шостого січня почалася завірюха, на дороги виїхала снігоочисна техніка. За словами директора міського КП «Кіровоград-Універсал – 2005» Віктора Панішка, розгортати снігові замети виїхали 15 одиниць техніки: шість тракторів з відвалами забезпечували рух транспорту у центральній частині міста, а п’ять поливно-мийних автомобілів і чотири піскорозкидувачі їхали колонами з околиць до центру, одночасно відкидаючи сніг і посипаючи проїжджу частину.
– Загалом, кропивничани дослухалися до прохання комунальників: припаркованих автомобілів на узбіччях магістралей небагато, тож техніка має можливість чистити дороги по всій їх ширині, – додав Віктор Панішко. – Хоча іноді доводиться відволікатись, щоб надати допомогу водіям вантажівок, які загрузли на підйомах.
З першого ж дня негоди в міській раді почав працювати оперативний штаб з подолання наслідків ускладнення погодних умов на території Кропивницького під керівництвом заступника міського голови Олександра Мосіна. Ситуацію постійно контролювали. На ранок сьомого січня громадський транспорт виїхав на маршрути, системи енерго-, газо, тепло-, водопостачання, зв’язку, медичні заклади та об’єкти соціальної інфраструктури Кропивницького працювали у звичайному режимі.
Друга і третя доба: надзвичайних ситуацій уникнули
Уночі із сьомого на восьме січня вся наявна комунальна техніка продовжувала розчищати територію міста від снігу: 28 одиниць спеціальної техніки (автомобілі, трактори і грейдер КП «Кіровоград-Універсал – 2005») звільняли від снігових заметів головні дороги, якими передусім курсує пасажирський транспорт. Зранку восьмого січня всі маршрутні таксі і тролейбуси виїхали на лінії вчасно. Із транспортними підприємствами вдень співпрацювали водії трьох піскорозкидачів з відвалами та навантажувача.
Значний обсяг роботи виконали працівники житлово-експлуатаційних організацій: 272 двірники стали на герць зі снігом і ожеледицею у подвір’ях багатоповерхівок і на хідниках міста. Комунальним службам допомагали і працівники деяких підприємств, установ та організацій, які вийшли на роботу, щоб розчистити прилеглу до їхніх закладів територію.
Уночі з восьмого на дев’яте січня снігоочисна техніка КП «Кіровоград-Універсал – 2005» працювала так: п’ять поливно-мийних автомобілів з відвалами і щітками ЗіЛ-130 рухались спальними мікрорайонами до бобринецького, криворізького, знам’янського і київського виїздів з міста; два автомобілі МАЗ розчищали дороги для забезпечення руху мікроавтобусів маршрутів №№ 4, 8, 44, 111 і 116; п’ять тракторів МТЗ-80 працювали в центральній частині міста, а грейдер – біля аеропорту, на вулицях Полтавській, Генерала Жадова і Юрія Коваленка.
Розчистили, а тепер – нумо вивозити!
Оскільки великого снігопаду далі синоптики не прогнозували, а сильні перепади температури повітря могли призвести до утворення ожеледиці на дорогах, комунальники оперативно почали вивозити сніг на підготовлені для його складування майданчики. За інформацією Олександра Мосіна, для цього КП «Кіровоград-Універсал – 2005» винайняло додатково два навантажувачі й сім самоскидів у двох приватних підприємств, ще один самоскид готовий був надати міськводоканал…
Варто зазначити, що міська влада визначила вісім ділянок для вивезення снігу: № 1 і 2 – на вул. Київській («дитячий пляж» і парк Космонавтів), № 3 – на вул. Садовій (парк Перемоги – з боку телевізійної вежі), № 4 – у провулку Полтавському (за сміттєвим контейнерним майданчиком), № 5 – на вул. Волкова (відкрита територія між газозаправною станцією та вул. Комарова), № 6 на вул. Завадівській (мотокросне поле), № 7 – на проспекті Університетському (вільні від забудови відкриті земельні ділянки за будівлею взуттєвої фабрики), № 8 – на перетині вулиць Юрія Коваленка і Генерала Жадова (вільна від забудови відкрита земельна ділянка – городи).
Уночі з дев’ятого на десяте січня п’ятнадцять одиниць техніки працювали на всіх напрямках руху пасажирського транспорту, тривало розчищення доріг в окремих мікрорайонах, зокрема в Новоолексіївці та Арнаутововому. Протягом ночі із вулиці Великої Перспективної та площі Богдана Хмельницького вони вивезли понад тисячу кубометрів снігу. Суттєву допомогу своїм колегам надали працівники КП «Кіровоград-Благоустрій», які розчистили площу Героїв Майдану і площу перед міською радою та повантажили для вивезення на спеціальні майданчики триста кубометрів снігу.
Рятувальники,
як їм і належить, –
рятували
Не ховалися від протистояння зі сніговою навалою наприкінці минулого та початку цього тижня й співробітники Державної служби України з надзвичайних ситуацій. Їхній вантажний автомобіль з відвалом розчистив 18 вулиць Новомиколаївки, вулицю Ялтинську і територію обласного онкологічного диспансеру, вулицю Салганні Піски і територію тамтешньої санітарно-медичної частини, вулиці Єгорова, Волкова, Козакова, Виставкову, провулок Первомайський, шляхи на Бобринець та Знам’янку.
Рятувальники також витягували з кучугур застряглі автомобілі. Так, наприклад, дев’ятого січня вони відбуксирували на вул. Б. Хмельницького мікроавтобус із заметеної частини автошляху на безпечну, допомогли водієві автомобіля швидкої медичної допомоги, який опинився в заметі на вул. Поповича, витягнули вантажні автомобілі на безпечні ділянки доріг на вул. Фісановича, просп. Промисловому та на об’їзній дорозі. А десятого січня відбуксирували карету швидкої медичної допомоги з ускладненої для проїзду ділянки дороги на вул. Шевченка на безпечну та визволили одразу шість вантажівок, які опинились у сніговому заметі на вул. Глинки. Допомагали водіям вирватися зі снігового полону й патрульні поліцейські.
З початком робочого тижня до комунальників і рятувальників приєдналися й працівники установ, підприємств та організацій різних форм власності, які взялися розчищали від снігу хідники навколо установ, підприємств та організацій і під’їзди до них. До них одними з перших долучилися й депутати міської ради Сергій Калапа, Олександр Цертій та Ігор Голофаєв. За їхнього сприяння снігоочисна техніка працювала на територіях ЖЕО № 1, ЖЕО № 2 та на Новій Балашівці. Згодом десятеро депутатів взялися розчищати територію біля обласної бібліотеки для дітей ім. Т.Шевченка.
За словами начальника управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення Сергія Коваленка, під час сильного снігопаду й морозу кропивничани, особливо безхатьки, знаходили прихисток у стаціонарних пунктах обігріву, які діють в закладах охорони здоров’я та житлово-експлуатаційних організаціях міста. Із п’ятого січня приймає всіх охочих і мобільний наметовий пункт обігріву на вулиці Волкова (у районі овочевого ринку). Протягом минулого й нинішнього тижнів послугами цих пунктів обігріву скористалися 37 мешканців міста, чотирьом з них було надано медичну допомогу. Соціальний патруль у ці дні провів 15 рейдів, надавши необхідну допомогу 42 особам, п’ятьох з яких патрульні доправили в лікарні.
Працівники терцентрів Фортечної та Подільської райрад взяли під свою опіку самотніх непрацездатних громадян, які мешкають у приватному секторі, – розчищають від снігу їхні двори.
Попрацювали добре, але розслаблятися не варто
Віктор Панішко розповів «ВГ», що на даний час основні дороги міста розчищено, зокрема й до віддалених мікрорайонів, і розпочато звільнення від снігу другорядних шляхів, проїздів до лікарень, абмулаторій, дитсадків. Продовжують комунальники також вивозити сніг і посипати розчищені дороги піщано-сольовою сумішшю. Працівники підприємства, які трудяться нині переважно вночі, навантаження витримують, а от техніка інколи ламається, тож доводиться її лагодити майже на ходу.
А головний інженер КП «Кіровоград-Благоустрій» Віктор Івашина повідомив, що техніка підприємства постійно розчищає доріжки у скверах і парках Кропивницького, а також його площі. Працівники розуміють, що нині треба якнайкраще попрацювати, тож затримуються за потреби на роботі, трудяться і вночі, і у вихідні.
Одразу після початку сильних снігопадів у Кропивницькому міський голова Андрій Райкович розпочав наглядати за тим, як обласний центр роблять проїзним і прохідним працівники комунальних служб. Зокрема, і 11 січня очільник міста об’їхав частину його території.
Міський голова оглянув дороги на багатьох вулицях Кропивницького, вислухав скарги громадян, поспілкувався з перевізниками, рятувальниками. Перевірив, як працює мобільний пункт обігріву. Рятувальник Руслан Потєєв розповів, що за тиждень роботи до пункту по допомогу звернулися два десятки людей.
На кінцевій зупинці на Новомиколаївці водії попросили розчистити місце, де стоять машини перед виїздом на маршрути. Розповіли, що там їм важко розвертатись. Не зволікаючи, міський голова зателефонував своєму заступнику Олександрові Мосіну, аби той якнайшвидше прислав необхідну техніку для розчищення майданчика.
Почув він скарги і від пішоходів, які просили краще розчищати тротуари та місця переходів через дороги, де снігу – по коліна. Андрій Райкович погодився із цим та зазначив, що якісному прибиранню часто заважають припарковані на узбіччях автомобілі, через які комунальній техніці важко працювати.
– Нам потрібно знову і знову звертатися до водіїв, щоб вони прибирали свої автомобілі, – відповів перехожим керівник міста. – Патрульні поліцейські також повинні це робити, розбиратися, чому машини стоять там довго. Особливо вночі, коли виїжджає на розчищення доріг комунальна техніка. Тоді всі головні дороги повинні бути вільними від транспорту.
Загалом же, роботою комунальників міста Андрій Райкович задоволений. Тепер, зауважив він, необхідно зосередитись на вивезенні снігу та активніше братися за розчищення невеликих вулиць і провулків.
Гуртом – легше
Наостанок слід звернути увагу ще й на такий момент. Загалом, кропивничани позитивно відгукувалися про роботу комунальників – у соцмережах багато хто відзначав, що чистили вулиці від снігу цього разу добре. Однак були й такі, хто нарікав на те, що в тому чи іншому віддаленому мікрорайоні снігу ще забагато. Із цього приводу варто зазначити, що стихія – це випробування для всіх. Роботи було багато, і, зрозуміло, сил і техніки для того, щоб миттєво розчистити всі мікрорайони від снігу, не вистачало. У всьому світі під час стихії люди об’єднуються, а не чекають по квартирах у теплі та добрі, поки хтось за них усе зробить. Свідомі мешканці Кропивницького взяли лопати й стали поряд із комунальниками: розчищали двори багатоповерхівок, провулки у приватному секторі. І Андрій Райкович на апаратній нараді в середу висловив їм за це вдячність.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
NYT: Спеціальним посланником Трампа з питань України може бути призначений представник, який народився в Росії.
Волинь та Вінниччина зазнали ударів по енергетичній інфраструктурі – повідомляє обласна військова адміністрація.
Втрати російських військ у конфлікті з Україною досягли нової психологічної межі.
Теги