Щодня до лікувальних закладів Кіровограда із симптомами ГРВІ звертається близько сотні жителів. За останній тиждень захворіли 1766 чоловік. Найбільшу тривогу в медиків викликає високий показник госпіталізації. Якщо кілька тижнів тому виникала необхідність лікування в стаціонарах чотирьох відсотків хворих, то зараз – уже восьми відсотків. У лікарнях перебуває 171 особа з діагнозом ГРВІ (у тому числі близько ста дітей та десять вагітних жінок).
З жовтня минулого року до сьогодні на ГРВІ та грип перехворіло близько десяти відсотків кіровоградців. Фактично місто – за крок від епідемії, збільшення середньої кількості хворих за добу на кілька чоловік вже дасть підстави говорити, що вона розпочалася.
Ці дані озвучили на прес-конференції начальник управління охорони здоров’я Кіровоградської міської ради Оксана Макарук та головний санітарний лікар Кіровограда Сергій Сидоренко.
– Зараз циркулюють штами грипу типу А H1N1, Н3Т1, а також штам типу В та парагрип, – повідомила Оксана Макарук. – І найнебезпечніший, який дає найбільші ускладнення – пневмонію, набряк легень, менінгові енцефаліти та бронхіти тяжкої форми, – це так званий каліфорнійський або свинячий грип H1N1. Від нього в Україні померли на сьогодні 60 осіб. У Кіровограді, на щастя, смертельних випадків немає (в області один випадок вже є – до реанімаційного відділення обласної лікарні була госпіталізована в тяжкому стані вагітна жінка, жителька одного з районів Кіровоградщини, яка померла. – Авт.). Лабораторно підтверджено шість випадків захворювання саме на грип H1N1, але ці хворі кіровоградці вчасно звернулися по медичну допомогу, лікування було ефективним, і їх вже виписали з лікарень.
За словами Оксани Макарук, у разі тяжкого перебігу хвороби або ускладнень хворих госпіталізують до двох інфекційних відділень стаціонару №1 центральної міської лікарні, що на Фортечних валах.
Начальник управління звернула увагу на те, що ускладнення, зокрема пневмонія, розвиваються блискавично. Антивірусне лікування ефективне лише в перші дні після зараження, далі треба застосовувати потужну антибактеріальну терапію. Тож за перших же підозр, що у вас – саме грип, слід не займатися самолікуванням, а негайно звертатися до лікарів. Головні симптоми грипу – гострий початок захворювання, стрімке підвищення температури тіла вище 38 градусів та прояви інтоксикації (болі в м’язах, суглобах, хребті). Паралельно можуть з’явитися нежить, кашель, почервоніння очей.
Оксана Макарук нагадала, що в зоні ризику в першу чергу – вагітні жінки, діти до п’яти років, люди похилого віку та хворі на хронічні недуги (серцево-судинні, легеневі, цукровий діабет й таке інше).
Враховуючи ситуацію, що склалася із захворюваністю на грип, міська влада вирішила вдатися до превентивного заходу – в школах Кіровограда з 18 січня на тиждень влаштовано додаткові канікули, що має загальмувати поширення хвороби. Також певні заходи введено в медичних закладах – обмежено відвідування пацієнтів, проводиться санітарна обробка приміщень і таке інше.
Щоб уникнути захворювання, лікарі радять обмежити перебування в місцях масового скупчення людей, по можливості не користуватися громадським транспортом, уникати відвідувань розважальних закладів і навіть супермаркетів. Якщо така необхідність виникає, одягайте захисну марлеву пов’язку. Слизові оболонки носа слід змащувати оксоліновою маззю. Їжте якнайбільше часнику, цибулі, можна їх також подрібнити і розкласти в квартирі на тарілках (завдяки фітонцидам вони вбивають віруси).
Учасники прес-конференції звернулися до батьків дошкільнят з проханням не вести дітей до дитсадків, якщо в них є симптоми захворювання. Це ж стосується і членів трудових колективів. Як висловився Сергій Сидоренко, проявляти героїзм, йдучи на роботу хворим, не варто – по-перше, ви заразите колег, а по-друге, завдасте шкоди і своєму здоров’ю, адже перенесення хвороби "на ногах" збільшує ризик виникнення ускладнень.
Найбільш ефективним засобом профілактики, як і раніше, залишається вакцинація. Правда, краще було б зробити щеплення восени, коли ще не спостерігалося зростання рівня захворюваності, але і зараз ще не пізно. Рекомендована для щеплення вакцина французького виробництва Ваксігрип є в аптечній мережі, однак перед тим, як її застосовувати, необхідно звернутися до лікаря, адже щеплення можна робити лише здоровій людині. Всього за останніх кілька місяців у Кіровограді пройшли вакцинацію 1674 особи, це становить 70 відсотків від запланованого показника. За словами медиків, щеплення не гарантує стовідсотково, що ви не захворієте, однак у будь-якому випадку хвороба протікатиме без ускладнень і в легкій формі.
Варто зауважити, що зараз – лише перша хвиля епідемії ГРВІ та грипу. Другу хвилю медики очікують наприкінці січня, а третю – наприкінці лютого.