Хворіють, у відрядженні чи бойкотують?

У Кропивницькому зірвано чергове засідання сесії міської ради.
Як уже повідомляла «ВГ», після зірваного 21 лютого сесійного засідання 15 березня його таки вдалося провести. Правда, майже всі питання були розглянуті без так званої демократичної опозиції – представників фракцій ВО «Батьківщина», “Свободи”, “Самопомочі”, Радикальної партії Ляшка та частини фракції БПП. Однак учора опозиція знову зірвала сесію.
Те, що вона не відбудеться, стало зрозуміло із перших же хвилин – представники опозиції не з’явилися в залі. На це емоційними виступами відреагували представники громадськості. Зокрема, взяла слово літня жінка, інвалід І групи, яка пройшла війну, нагороджена орденом “Червоної Зірки”. Їй подарували машину, і ось уже втретє поспіль вона приходить на засідання сесії, аби отримати належну їй, згідно із законом, ділянку землі під гараж. Благала нарешті розглянути її питання. Керівник підприємства УТОГ також попросив прискорити розгляд питання щодо земельної ділянки. Виступив перед присутніми і начальник спецінспекції Андрій Максюта. Він повідомив про тяжку хворобу колишнього очільника спецінспекції Віктора Іванова. Сказав, що звернувся до депутатів з проханням надати родині матеріальну допомогу на лікування. Однак зробити це нікому – кворуму не було. До слова, як зазначив секретар міської ради Андрій Табалов, на сьогодні до міської ради надійшли 56 депутатських запитів стосовно виділення допомоги на лікування кропивничанам. Більше того, частину із цих запитів подали депутати, які участі у сесійних засіданнях не беруть. І якщо земельні питання, що мали б бути основними на цьому засіданні, ще можна відкласти, то у випадку із підтримкою хворих малозабезпечених громадян – це вже цинізм.
Про цинізм ситуації говорив і депутат Олег Краснокутський. Він звернув увагу на те, що на цьому засіданні народні обранці мали прийняти звернення до обласної ради з клопотанням виділити 33 мільйони гривень, яких не вистачає на фінансування профтехучилищ…
Певний час інтрига, чи відбудеться засідання, все ж зберігалася. У залі зареєструвався 21 депутат. Разом із міським головою – це 22 голоси. Тобто стільки ж, скільки було 15 березня. Однак міський голова підкреслив: попереднього разу на самому початку засідання в залі зареєструвались більшість депутатів і можна було продовжувати роботу навіть тоді, коли вони вийшли із зали. А ось розпочати сесійне засідання без більшості не можна.
Хоча депутат Андрій Ларін вносив й іншу пропозицію:
– Оскільки є більшість для прийняття рішень, давайте розпочинати засідання, приймати життєво важливі рішення для громади, а опозиційники, нехай, якщо у них вистачить совісті, оскаржують їх у суді. Це при тому, що самі винні будуть у тому, що більшості голосів не було.
Однак все ж депутати вирішили так не чинити.
Офіційна версія
Андрій Райкович повідомив, що частина депутатів надіслали йому інформацію про те, що не зможуть взяти участі у сесійному засіданні. Зокрема, Роман Розгачов, Дмитро Терзов, Сергій Капітонов, Сергій Бойко, Олександр Цертій, Віталій Пінчук, за їхньою версією, раптово поїхали у відрядження. А Михайло Демченко, Рафаель Санасарян мотивували свою відсутність тим, що захворіли. Цікавий факт: практично одночасно із сесійним засіданням частина тих депутатів, які були у «відрядженнях», давали прес-конференцію у прес-клубі, а один із тих, хто хворів, прийшов їх підтримати.
– Згідно зі статтею 18 регламенту міської ради, депутати зобов’язані брати участь у сесійних засіданнях, – підкреслив Андрій Райкович. – Більше того, на час проведення сесій та засідань постійних депутатських комісій, згідно із законодавством, депутати звільняються від виконання обов’язків за основним місцем роботи зі збереженням заробітної плати. Якщо депутат не відвідує сесійних засідань і не виконує своїх зобов’язань перед громадою, є законне право розпочинати процедуру його відкликання.
Депутат Андрій Кролевець запропонував міському голові доручити апарату міської ради надіслати запити за місцем роботи тих народних обранців, які начебто на момент проведення сесії перебували у відрядженнях, а також перевірити наявність лікарняних у хворих депутатів.
А потім у міського голови виникла ідея: він запропонував депутатам разом із представниками громадськості поїхати в прес-клуб, де проходила в цей час прес-конференція опозиції, і запитати, чому не прийшли на сесію і чому дехто з них таки не у відрядженні і не на лікарняному.
Вісім вимог
На прес-конференції відсутність свою та колег на сесії представники чотирьох опозиційних фракцій пояснили благородними мотивами – інтереси громадськості, мовляв, не враховуються, норми законів та регламенту порушуються. І висунули вісім вимог до міського голови, секретаря міської ради та решти депутатів. У разі їх невиконання опозиція залишає за собою право бойкотувати сесію.
Серед вимог так званого меморандуму – зменшення вартості проїзду в маршрутних таксі, зниження мінімального порогу тендерних закупівель, що здійснюється через систему ProZorro, забезпечення прозорості у розгляді земельних питань та ін.
На перший погляд, нічого поганого депутати начебто не вимагають. Більше того, порушені ними питання на «ура» сприйме частина потенційного електорату на виборах. Хоча стосовно зменшення вартості проїзду не зовсім зрозуміло. Рішення виконкому про підвищення тарифів депутати скасували, причому без присутності на сесії опозиції. Фактично воно ще не вступило в силу через те, що тепер, відповідно до законодавства, має пройти певна процедура. Зокрема, як пояснив начальник управління розвитку транспорту та зв’язку міськради Олександр Вергун, треба внести зміни до угод, укладених із перевізниками. Зробити це можна лише за згодою сторін або через суд. Причому у перевізників є двадцять днів на те, аби визначитись зі своїми подальшими кроками.
Але чи дійсно справа лише в цих вимогах? І яке мають вони відношення до тих питань, що мали розглядатися на сесійному засіданні? А ще чому депутати від опозиції не оголосили їх у сесійній залі, а просто не з’явилися туди під приводом хвороби чи відрядження?
А що ж насправді?
Свою точку зору щодо цього висловили на прес-конференції Андрій Райкович та Андрій Табалов.
Андрій Табалов: «Ніякого конструктиву насправді в цьому так званому меморандумі немає, більше того, він народився зненацька і складається із надуманих питань. Лише один з прикладів: у меморандумі є вимога стосовно збалансованого розподілу коштів на благоустрій територій між округами. Нещодавно депутат Рафаель Санасарян прозвітував, що на його окрузі розпочинається масштабний ремонт доріг, встановлюються бордюри. На моєму окрузі, наприклад, такого немає, як і на багатьох інших. То хіба можна сказати, що округи опозиційників ігноруються? Ще від нас вимагають забезпечити прозорість розгляду земельних питань. Але ж саме це закидали колишньому голові земельної комісії Юрію Деркаченку, звучала критика і від того ж Володимира Смірнова, який зараз в опозиції. Тому і було вирішено, що потрібно прийняти рішення про звітування раз на рік голів комісій, у результаті голову переобрали. Зараз засідання відбуваються прозоро, відкрито, проводиться онлайн-трансляція цих засідань. Ось тільки частина депутатів їх почала ігнорувати.
Загалом, ці вимоги – фактично передвиборча програма, гасла фракцій, що оголосили себе опозицією. Складається враження, що депутатам просто набридло працювати, вони вже готуються до виборів, а бути в опозиції завжди вигідніше. До слова, питання цього меморандуму неодноразово озвучувалися на сесії, деякі ми підтримували, деякі – ні. Нікого не бойкотували, нормально працювали. Чому вони стали каменем спотикання зараз? Напевне, тому, щоб показати суспільству: бачите, міський голова та секретар не можуть зібрати депутатів, сконсолідувати їх. Але ж ми – не вихователі в дитячому садку. На сесію виносилися важливі питання – надання матеріальної допомоги, виділення земельних ділянок, рішення по яких чекали люди. Але їх не розглянуто. Хтось загрався у політичні ігри і не знає, що вигадати, аби зірвати сесію. Більше того, депутати почали брехати: кажуть, що у відрядженнях, а самі перебувають у місті. Можливо, так вчинити – це вказівка керівників фракцій, які, до речі, у прес-конференції участі не брали. Але все ж сподіваюся, що депутати зрозуміють, що чинять неправильно».
Андрій Райкович: «Я шокований поведінкою частини депутатів, які брешуть громаді, що вони у відрядженні чи на лікарняному, а самі займаються політиканством, не виконують своїх обов’язків, не приходять на сесії. При цьому ще й прикриваються високими гаслами. Та ж тарифна політика… Набагато простіше не приймати таких рішень і стати в очах виборців хорошим. Але я як людина бізнесу добре розумію, що загальноекономічна ситуація змушує нас іти на такі кроки, якщо ми хочемо, щоб послуги надавалися стабільно. Паралельно, аби не допустити подальшого зростання тарифів, ми створюємо конкурентне середовище на ринку пасажирських перевезень, шукаємо варіанти демонополізації комунальної сфери. Звичайно, набагато легше нічого не робити і звинувачувати інших у всіх гріхах. Ще один приклад політиканства – це вимога щодо зменшення мінімального порога тендерних закупівель, що здійснюється через систему ProZorro. Обмеження визначені законодавством, закон ми виконуємо, системою користуємося, тож який сенс у цьому пункті? Крім того, якщо зменшити мінімальний поріг, система просто не буде пропускати пропозицій. Вирішити цю проблему буде складно. Реалізація багатьох проектів загальмується...
Я прийшов на цю посаду зі своєю програмою, намагаюся послідовно її виконувати, але іде шквал супротиву. А те, що відбулося сьогодні, – це взагалі переходить усі межі дозволеного, це край цинізму, ігнорування інтересів громади. На сесію не було винесено жодного політичного чи суперечливого питання. Люди місяцями чекають рішень стосовно земельних ділянок. Ми мали зробити перерозподіл субвенції, що надійшла на надання пільг та субсидій. Але сесія не відбулася. Скажіть: для кого це краще? Хто постраждав? Прості малозабезпечені люди! Ви запитуєте мене, чому частина депутатів так чинить? Вважаю, що вони прагнуть дестабілізувати обстановку, максимально ослабити міського голову, зробити його своєю маріонеткою. Але не вдасться. Я не піду на жодні ультиматуми. Ми будемо і надалі крок за кроком втілювати в життя програми, які розробили, вирішуватимемо нагальні проблеми громади. Купимо великі автобуси, будуватимемо медичні заклади. Я призначив наступне сесійне засідання на 4 квітня. Сподіваюсь, що та частина депутатів, яка зараз називає себе опозицією, переосмислить свої вчинки. А поки будемо зустрічатися, дискутувати. Діалог кращий за бойкот».

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Витоки насильства над дітьми, що замовчується церквою: архієпископ Кентербері оголосив про свою відставку.
Дуда роз'яснив, в яких обставинах Україна могла б отримати МіГ-29 від Польщі.
Дієтологи визначили оптимальний сніданок для тих, хто хоче скинути зайві кілограми: він відрізняється для чоловіків та жінок.
Теги