Алергічні реакції у типових випадках виникають на пилок рослин, цвіль, домашній пил і лупу тварин. Напади астми часто провокуються фізичними навантаженнями, однак дуже рідко плаванням. До інших провокуючих факторів відносяться сигаретний дим, синусит (запалення придаткових пазух носа), зміни погоди (особливо вітер, дощ і вологість), а також прийом аспірину.
– У природі бронхіальної астми лежить алергічний компонент, – каже лікар-пульмонолог центральної кіровоградської міської лікарні Людмила Мончук. – Це захворювання вважається хронічним, але є періоди повного спокою і загострення. Під час загострення у людини виникають напади астми як реакція на різноманітні запахи, продукти харчування, інфекційні віруси, пилок рослин, наприклад, амброзії, побутовий пил, хімічні препарати, вироби побутової хімії, домашніх кліщів, які знаходяться у килимах, старій оббивці меблів, кормі для рибок, домашніх птахів, шерсті домашніх тварин тощо. Визначити алерген складно, але можливо. Для цього в обласній лікарні треба пройти обстеження – існують спеціальні тести. Таке обстеження рекомендується проходити тоді, коли у хворого розпочались приступи задухи.
Після перенесеної вірусної інфекції захворювання здебільшого розвивається стрімко. Ніхто не може спрогнозувати, у кого і коли це може статись. Але варто зважати на спадкову схильність до захворювання. Якщо на астму хвора мати, то з ймовірністю 50 відсотків її успадкує дитина, якщо хворі обоє батьків, то вірогідність зростає до 80 відсотків.
Попередником хвороби може бути простий поліноз – реакція на цвітіння трав. Спочатку це – нежить, кон’юктивіти. Астма може також проявлятись лише приступами кашлю, без задишки. А коли людина не може видихнути, чути свист у грудях, їй важко дихати, важко видихнути, це вже означає, що дійшло до справжнього нападу.
Є швидкодіючі препарати, інгалятори, які відразу допоможуть хворому. Головне – не займатись самолікуванням, а звернутись до лікаря. В іншому випадку втрачається час, захворювання розвивається, людина втрачає контроль над хворобою. Часто хворі на власний розсуд використовують гормональні препарати системної дії. Самі собі призначають преднізолон, не замислюючись над наслідками, які може спровокувати подібне бездумне використання ліків. Більше того, цей препарат у медичній практиці для лікування астми використовується в окремих випадках, все лікується інгаляторами. Є ще такий препарат – дипроспан. Людина, за порадою сусідки чи родички, робить ін’єкції, так може тривати рік і більше, а потім виникає гормональна залежність, що небезпечно для організму. Пам’ятайте, що лише лікар може призначити ефективне лікування.
Народні методи лікування астми існують, але як допоміжні. Сподіватись лише на них не можна, адже втрачається час, і в бронхах можуть виникнути незворотні процеси. Тому потрібно звертатись до спеціаліста, щоб визначити алерген, зробити спірограму (є такий метод обстеження), щоб можна було з’ясувати ступінь порушення дихання, і надалі виконувати всі рекомендації щодо лікування.
– Чи можна повністю вилікувати бронхіальну астму?
– Можна, якщо це суто алергічна реакція. Якщо у таких випадках людина повністю виключить контакт з алергеном, у неї не буде загострення. Однак частіше трапляється астма інфекційно-алергічна, коли попередньо були бронхіт, інша інфекція, а алергія вже приєднується. В такому випадку астма повністю не виліковується, але якщо її правильно контролювати, то набагато підвищується якість життя. У мене є багато пацієнтів, які правильно лікуються, тому почуваються практично здоровими.
Зараз досить стрімко розвиваються методи лікування, є багато сучасних медичних препаратів. Варто зауважити, що люди чомусь дуже бояться застосовувати інгалятори, вважаючи, що, якщо почнеш це робити, то потім виникне залежність на все життя. Але це хибна думка. Ефективність лікування за допомогою інгаляторів визнана у всьому світі, й інших методів поки що не існує. При цьому важливо дотримуватись медичних рекомендацій, адже інгалятори є різної дії – від короткої та швидкої допомоги (він завжди повинен бути під рукою), до тривалої. Є таблетовані препарати від задишки. А ось еуфілін застосовувати не варто. Хибно вважається, що це найліпші ліки, але він дуже негативно впливає на серце.
– Що таке астматичний стан?
– Він виникає при тяжкому перебігу хвороби, коли відсутній позитивний ефект від препаратів, які зазвичай застосовують при лікуванні. Приступ бронхіальної астми – це набряк бронхів, коли густий слиз їх закупорює, і якщо вчасно не допомогти, то порушуються дихання, серцева діяльність, газообмін у легенях – організм недоотримує кисню. Раніше ускладнення відбувались доволі часто, люди потрапляли в реанімацію, а лікарям не завжди вдавалось виводити їх з тяжкого стану. Зараз гинуть одиниці.
Може також виникнути бронхоспазм, порушення у роботі серця через неконтрольоване застосування інгалятора. Якщо має місце передозування препарату, може підвищитись артеріальний тиск, приско- рюється серцебиття. Це ще одна причина, чому не можна займатись самолікуванням, збільшувати дозу ліків. Усе повинно відбуватись під контролем лікаря.
Хочу також повідомити, що зараз діє міжнародна програма «Оранж кард», яка допомагає кожному хворому на бронхіальну астму. Потрібно звернутись до дільничного лікаря або пульмонолога, які випишуть замовлення, людина самостійно заповнить анкетні дані, які надсилаються у Київ. Згодом хворому видається пластикова картка, з якою він може звернутись до аптеки для отримання препаратів, утричі дешевших від тих, що у роздрібній торгівлі.
– Ваші поради, як уникнути бронхіальної астми.
– Усім людям, які вважають себе абсолютно здоровими, потрібно серйозно ставитись до різноманітних предметів побутової хімії. Не варто зловживати, наприклад, освіжувачами повітря, особливо в житлових приміщеннях, адже вони містять речовини, які є потужними алергенами. Краще частіше провітрюйте приміщення, особливо ті, де відпочиваєте, спите. Будьте дуже акуратні з пральними порошками, сипучими чистячими засобами тощо. Якщо у вас приступи кашлю, уникайте користування дезодорантами. Можлива ситуативна реакція організму, а у гіршому випадку буде спровокований приступ хвороби.
Також будьте дуже пильними щодо домашніх комах, зокрема тарганів. Тримайте приміщення у чистоті. Якщо ви завели домашню тваринку, то частіше застосовуйте вологе прибирання, щоб не накопичувалися домашній пил, шерсть. Будьте акуратні з кормами для рибок – це потужний алерген, тому тримайте корм у закритих баночках. Діти дуже люблять м’які іграшки, але в них накопичується багато пилу, тому періть їх або хоча б пилососьте. Уважніші будьте і при виборі гумових чи пластмасових іграшок, оскільки вони теж можуть містити шкідливі речовини. Навіть сирий грунт може спровокувати алергію. Часто поливає господарка квіти – ось і утворився мох, наросла пліснява. Остання доволі небезпечна, якщо утворюється у вологих приміщеннях, які не провітрюються.
До речі, зараз у міських квартирах ми часто використовуємо сучасні будівельні матеріали, які виготовлені з додаванням різноманітних хімічних сполук, небезпечних для людського організму. Встановлюємо герметичні пластикові вікна, які також мають неоднозначний вплив на людину. Траплялись випадки, коли звертались до мене пацієнти, які зробили у квартирі ремонт, а після цього відчули погіршення здоров’я. Що могло спровокувати алергічні прояви: будівельні матеріали, шпалери, лінолеум чи меблева обивка? Все це може бути провокатором.
А ще існує така глобальна проблема для суспільства, як тютюнова залежність. Курити чи ні – вирішувати вам, але зважте на ті згубні наслідки, яких завдає ця шкідлива звичка. Для астматиків вона особливо небезпечна. Словом, дотримуйтесь здорового способу життя.
Записала Оксана ВЕРСТЮК