– Із 2900 осіб призовного віку, які не мають права на відстрочку від військової служби або втратили таке право й повинні були прибути на медичну комісію, до Збройних сил України та інших військових формувань нашої держави нинішньої осені з Кіровограда й Кіровоградського району відправлено 301 призовника. Однак шість команд (37 осіб) у зв’язку з неприбуттям на обласний призовний збірний пункт представників деяких військових частин довелося розформувати, а самих хлопців відправити додому. Тепер усі вони підлягатимуть призову вже наступної весни. Слід сказати, що хлопці серйозно налаштувалися на службу, тому сприйняли вимушену відстрочку доволі болісно. Тим паче, що ці юнаки мають намір надалі служити в підрозділах МВС та МНС. А для цього їм обов’язково потрібно відбути строкову службу.
– Із чим же пов’язана така халепа, в яку потрапили ці призовники?
– Можливо, із прийнятим Президентом і водночас Верховним головнокомандувачем рішення про скорочення до 2015 року українського війська на сорок тисяч осіб. Певно, тому начальник Генерального штабу Збройних сил України й вирішив розформувати названі вище команди. Хоча конкретної причини цього поки що не названо.
– Нині доволі часто невідбуття строкової служби стає для молодих людей перепоною до оформлення навіть на роботу. Як одне можна пов’язати з іншим?
– Більшість призовників прагнуть пройти строкову військову службу, не уникають її. Навіть частина з тих, кого раніше звільнили від неї за станом здоров’я (таких протягом нинішньої призовної кампанії вже набралося одинадцятеро), кажуть, що здобули те звільнення за допомоги липових діагнозів. Причина такого ентузіазму полягає переважно в тому, що керівники установ, підприємств та організацій відмовляють у наданні роботи молодим людям, які не відслужили у війську. На мої запитання до багатьох з тих посадовців щодо причин відмов кажуть, що не хочуть морочитися з хлопцями призовного віку, яких у будь-яку мить можуть покликати на строкову військову службу.
На мою думку, це хибне рішення. Адже молоді десь треба набувати стажу й досвіду. Виходить так, що людина хоче влаштуватися на роботу, а її туди не беруть, бо не служила в армії. На службу ж вона не може потрапити, бо українське військо не потребує великої кількості військовослужбовців- строковиків. От і виходить замкнене коло. Аби його розірвати й дати можливість молоді призовного віку розпочати трудову діяльність, міський об’єднаний військовий комісаріат пропонує керівникам установ, підприємств та організацій надсилати клопотання про надання відстрочки своїм працівникам – особам призовного віку. Відповідь на таке клопотання роботодавця до військового комісаріату буде позитивною і для нього, і для юнака призовного віку.
– Якщо армії потрібно не так уже й багато новобранців, то чи треба всім призовникам з’являтися на призовну медичну комісію?
– Хоча Збройні сили України та інші військові формування й потребують щоосені й щовесни меншої кількості новобранців, аніж раніше, однак військова строкова служба лишається конституційним обов’язком кожного громадянина України призовного віку (від 18 до 25 років), який не має права на відстрочку. Такі мешканці Кіровограда та Кіровоградського району під час призовної кампанії зобов’язані прибути до нашого військового комісаріату для проходження призовної медичної комісії. Цієї ж осені із 2900 призовників не з’явилися на медкомісію близько семисот. І це навіть незважаючи на те, що минулої весни за ухиляння від призову на два роки умовно було засуджено трьох юнаків. Близько трьохсот осіб із майже трьох тисяч перебувають під слідством, тому армії вони не потрібні. Тисячі призовників надано звільнення від строкової служби у мирний час у зв’язку з поганим станом здоров’я (передусім, через психічні хвороби, захворювання очей і хребта). Це дуже значна кількість. Із року в рік ми констатуємо, що призовники ігнорують рекомендації щодо поліпшення їхнього здоров’я. А система примусового лікування, яка діяла за СРСР, відійшла в минуле. Зараз лікарі вже не опікуються здоров’ям призовників, якщо ті цього не бажають. Вважають, що то їхня особиста справа. Хоча, на мою думку, це неправильний підхід. Навіть із відібраних до війська призовників лише п’ятеро активно займалися спортом! На поступове й постійне погіршення здоров’я молоді треба негайно реагувати на всіх рівнях влади. Інакше не те що служити в армії, а й народжувати здорових дітей скоро буде нікому.
– Де переважно бажають служити хлопці, і чи зважають працівники військових комісаріатів на їхні прохання?
– Призовники нашого військового комісаріату прагнуть служити передусім у військах спеціального призначення, аеромобільних, прикордонних. Однак прикордон- ником ще з 2004 року можна стати, лише зголосившись на службу за контрактом. Військові комісаріати здебільшого звертають увагу на бажання юнаків служити в певному роді військ. Та бувають і такі випадки, коли призовник має дефіцитну і вкрай необхідну для армії спеціальність (наприклад, здобув фах водія чи зв’язківця). У цьому випадку він служитиме там, де його як спеціаліста потребують найбільше.
– Наскільки активно в Кіровограді триває набір охочих послужити у війську за контрактом?
– При обласному військовому комісаріаті діє територіальний центр комплектування військових частин за контрактом. Саме його спеціалісти набирають контрактників. Але й наш військовий комісаріат не усувається від цієї роботи. Наприклад, із тих 37 призовників, які не потрапили на строкову службу, п’ятеро погодилися стати контрактниками. Здебільшого громадяни вважають, що контрактником можна стати лише після строкової служби. Але це не так. Будь-який призовник, починаючи з вісімнадцяти років, може укласти перший військовий контракт терміном на три роки, після чого перших три місяці служби перебуватиме в навчальному центрі. Демобілізований же з військ після строкової служби контрактник одразу потрапляє в лінійні війська. От і вся різниця. Послужити за контрактом можуть і жінки. Тим паче, що з першого грудня заробітна плата солдата-контрактника без надбавок складатиме 2100 – 2300 гривень.
Хоч і неквапно, але неухильно збільшується в Україні й кількість резервістів. Про можливість послужити в резерві й отримувати за це матеріальну винагороду працівники військових комісаріатів інформують усіх демобілізованих строковиків та офіцерів. Частина з них зголошується на таку пропозицію, поповнюючи лави резервістів Збройних сил України.
Розмовляв Юрій ЛІСНИЧЕНКО