Наближається пора відпусток. Багато хто з кіровоградців хотів свій відпочинок провести у Криму. Але останні події в країні змінили всі плани – Крим для українців поки що відрізаний. То де тепер відпочивати?
Як розповіла редакції директор туристичного агентства “Меридіан” Любов Твердоступ, яка вже 35 років займається туристичним бізнесом, нині кіровоградці не поспішають звертатися до туроператорів за путівками, принаймні на море ще мало хто збирається їхати. Хоча Крим став для нас тепер теж закордонним, але зв’язок із колегами не втрачений, тож при бажанні туди можна поїхати. Але людей відлякує ряд моментів – наприклад, те, що тебе можуть обшукати на сімферопольському вокзалі, здійснити прикордонний огляд, а український паспорт може викликати неоднозначну реакцію у озброєних людей.
Поки що, принаймні на травневі свята, кіровоградці віддають перевагу Західній Україні, закордонним турам.
– Ми активно також пропонуємо зараз “зелений” туризм, – каже Любов Іванівна. – Я, будучи головою Кіровоградського осередку Спілки сприяння розвитку зеленого туризму в Україні, можу зазначити, що цей напрямок стрімко розвивається в Кіровоградській області. Люди активно готують свої садиби для прийому гостей. Пропонуємо потенційним клієнтам цікавий відпочинок в рамках “зеленого” туризму у Новоархангельському, Онуфріївському районах, чекають на туристів у селі Протопопівці Олександрійського району, так би мовити, на виході – Голованівська садиба. Для тих, хто любить рідний край, цікавиться його історичними місцями, полюбляє відпочити на природі або поринути у світ народних звичаїв та традицій, не вирушаючи далеко від дому, – “зелений” туризм саме те.
На тому, що в області є чимало цікавих місць, де варто було б побувати, наголосила на прес-конференції, що відбулася днями, і директор департаменту культури, туризму та культурної спадщини ОДА Валентина Животовська. Це і дендропарк “Веселі Боковеньки”, Онуфріївський дендропарк, історико-архітектурний заповідник родини Раєвських, музей ракетних військ стратегічного призначення, природні заповідники – штучні озера Велика і Мала скеля (Олександрійський район), урочища “Каскади”, “Монастирище” тощо.
А щодо альтернативи саме морському відпочинку, то чимало із тих, хто полюбляв Крим, зараз бажають відвідати Болгарію та Туреччину, розповіла редакції менеджер з туризму туристичного оператора “ОК” Антоніна Чабан.
– Вартість відпочинку, зокрема в разі проживання у приватному секторі, аналогічна кримському варіанту. Тож наші клієнти швидко переорієнтувалися без особливих для себе додаткових витрат, – зазначила вона.
Та і в Україні морське узбережжя не обмежується Кримським півостровом. Є чудові місця відпочинку, турбази, санаторії на берегах Азовського, Чорного морів – в Одеській, Миколаївській, Херсонській областях.
Загалом, у ситуації, яка склалася, напевне, всім нам треба змінювати, так би мовити, психологію відпочинку. Він може полягати не тільки у лежанні на піску та плесканні у морі. І в світі, і в Україні, в тому числі у нашій області є чимало гарних мальовничих куточків, історичних місць. У подальших номерах "ВГ" ми розповідатимемо про тих людей, які свою психологію давно вже змінили, знають, де можна із задоволенням відпочити і без Криму, як можна подорожувати, в тому числі й за кордоном, і без великих грошей.