Про діяльність обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор" дуже добре знають освітяни, але мало що про це відомо решті жителів Кіровоградщини. А виконують працівники підприємства дуже потрібну роботу, про що "ВГ" розповів виконувач обов’язків директора бібколектору Сергій Калєніч.
Невеликий колектив з одинадцятьох осіб безкоштовно забезпечує навчальні заклади краю підручниками стандартного, профільного, академічного рівнів навчання, а також частково художньою та науково-популярною, пізнавальною літературою (усе це надходить до бібколектору від видавців на замовлення Міністерства освіти і науки України). Крім цього, за нижчими, аніж інші постачальники, цінами – робочими зошитами та роздатковим матеріалом до них і деякими примірниками художньої, науково-популярної, пізнавальної літератури, наочним приладдям, необхідною шкільною документацією для дошкільних та загальноосвітніх навчальних закладів (класні журнали, особові справи, табелі досягнень тощо).
– Основне наше завдання – отримання шкільних підручників різних видавництв України й іншої літератури та забезпечення ними всіх шкільних книгозбірень області за тими заявками, які отримуємо від Департаменту освіти і науки ОДА, – розповідає виконувач обов’язків. – Маємо замовлення на підручники та іншу літературу, документацію і від технікумів та училищ. Надходить до бібколектору дана література протягом усього року, тож її отриманням, розпакуванням і перепаковунням та відправленням займаємося постійно. Окрім цього, книги у нас замовляють сільські ради для комплектації ними своїх бібліотек. Їх ми продаємо і в наших книгарнях – при бібколекторі, на вулиці Гайдара, 44, та "Українській книзі", що знаходиться в будівлі обласної газети "Народне слово" – і кіосках, розміщених у медичному коледжі й педуніверситеті. Найближчим часом плануємо відкрити свій кіоск також у кооперативному коледжі економіки і права імені М. Сая та одному із супермаркетів Кіровограда…
Задля перевірки відповідності зразків отриманої шкільної документації міністерським вимогам при бібколекторі діє громадська методична рада. Завдяки її поінформованості щодо останніх міністерських вимог бібколектор замовляє виготовлення різноманітних шкільних документів на місцевих поліграфічних підприємствах і забезпечує ними освітян області за нижчою ціною, аніж у виробників з інших областей.
– Замовлення розміщуємо на кіровоградських підприємствах "Поліграфія", "Поліграфічні послуги", "Ексклюзив-систем", – продовжує Сергій Калєніч. – Видрукуваний там журнал гурткової роботи коштує для навчальних закладів дев’ять гривень, а надрукований у Києві з меншою кількістю сторінок і на гіршому папері – дев’ять гривень п’ятдесят копійок. "Кіровоградська" особова справа – гривня сорок копійок, а випущена некіровоградськими видавництвами – дві гривні та дві гривні чотири копійки. Створюємо також і узгоджуємо з Департаментом освіти і науки ОДА та районними відділами освіти макети грамот, табелів досягнень із символікою області, міст, районів нашого краю й текстами їхніх гімнів. І розміщуємо замовлення на друк на названих вище поліграфічних підприємствах...
Ще в дев’яностих роках уже минулого сторіччя в Кіровограді було закрито крамницю наочного приладдя, тож тепер його час від часу освітяни замовляють у бібколекторі. А це – шкільні дошки, глобуси, карти, роздатковий матеріал, хімікати, реактиви, крейда, мікроскопи тощо. Зараз у бібколекторі виготовляють виставковий стенд, на якому будуть представлені названі та інші предмети, аби їх можна було оглянути й навіть помацати руками, перевірити якість усього цього й за необхідності замовити необхідну кількість.
Інша ініціатива бібколектору – створення до першого вересня при тамтешній книгарні комісійного відділу, у який можна буде здавати на продаж придбані за власний кошт й уже не потрібні підручники та художню літературу. Найменш заможні учні зможуть ці книги не купувати, а за незначну плату користуватися ними протягом певного часу.
Хоча це може здатися і дивним, але керівництво бібколектору розглядає також можливість створення в ньому підліткового клубу з різноманітними секціями й гуртками. З огляду на те, що значну площу підприємства його працівники зараз не використовують, а також на те, що поруч з ним немає такого клубу, – ініціатива цілком слушна. До того ж, будь-яка орендна плата за використання приміщень бібколектору сприятиме його діяльності.
– На підприємстві з першого вересня відбудеться реорганізація, під час якої наші відділи оптово-роздрібної торгівлі та комплектації шкільних бібліотек зіллються, унаслідок чого діяльність бібколектору спиратиметься на принцип взаємозамінності його працівників, – додає виконувач обов’язків директора обласного комунального підприємства "Бібліотечний колектор". – Це ще більше підвищить ефективність нашої роботи. А її всіляко підтримують голова Кіровоградської обласної ради Микола Ковальчук, перший заступник голови облради Людмила Салоїд, директор Департаменту освіти і науки, молоді та спорту ОДА Ельза Лещенко, начальник відділу обліку, відчуження та управління майном управління майном виконавчого апарату обласної ради Андрій Шепель та голова постійної комісії обласної ради з питань власності, ефективного використання майна та приватизації Микола Корецький, за що колектив підприємства їм вдячний.
Хочу особливо відзначити за відмінну роботу таких наших працівників, як товарознавець Ніна Залізко, заввідділу оптово-роздрібної торгівлі Галина Удод, виконувач обов’язків головного бухгалтера Ірина Жосан, продавець крамниці "Українська книга" Каміла Углова, комплектувальник Ніна Васильєва та інші мої колеги.