Закінчення Великого посту для справжнього вірянина – це, передусім, радість духовна. Життя, однак, показує, що нерідко ми про це забуваємо і після тривалого 49-денного голодування не утримуємося від спокуси скуштувати всього і відразу. Це часто призводить до до холециститу, панкреатиту, коліту тощо. Отже тому, хто строго постував, варто правильно переходити від пісного столу до скоромного.
Повернення до звичайного раціону має бути поступовим, максимально повільним. Адже досить тривала «дієта» на рослинно-вуглеводній їжі змінсє фізіологію шлунково-кишкового тракту: організм виробляє тільки ті ферменти, які розщеплюють крохмаль, клітковину, цукор, рослинний білок і жир. Для того, щоб шлунково-кишковий тракт почав виробляти більше ферментів, що “відповідають” за розщеплення м’яса і тваринних жирів, потрібен час.
В ідеалі, за словами фахівців, перших два дні після посту треба споживати лише кисломолочні продукти, пити молоко, і тільки за день-два потроху почати їсти м’ясо.
Наші предки починали розговіння з вівсяного киселю. Ця страва має протизапальні властивості, обволікає шлунок . Так само діє відвар насіння льону. Ці нескладні страви особливо корисні тим, хто страждає виразковою хворобою шлунка чи хворіє на гастрит. Вони добре впливають на всю травну систему, допомагають загоєнню виразок.
А вже потім можна потроху починати їсти все. Пробуємо одне (не більше!) яйце, трохи сирної паски, малесенький шматочок паски з борошна. З точки зору медицини, такий набір продуктів ідеальний для того, щоб організм почав плавно перебудовуватися під звичайний режим харчування. Паски неодмінно повинні бути вчорашніми. Наші мудрі предки починали пекти їх ще з четверга, і не даремно!
Дуже корисні в цей час кисла капуста, житній чи березовий квас.
Що ж до довгоочікуваного м’яса, то в перший день свят, на самий Великдень, нагадуємо, його краще не їсти. Терпіли ж ви майже 50 днів, невже ще день не витримаєте? А на святковий стіл приготуйте рибу – відварну, парову, але не смажену або солону.
Якщо ж ви не мислите святковий стіл без м’яса, то дотримання деяких простих правил допоможе обійтися без перевантажень. Ідеальне м’ясо для великоднього столу – курка, телятина і пісна свинина. Причому не у вигляді шашлику або в пиріжках, варениках чи пельменях, а рубане, відварене, запечене у фользі або приготоване на пару.
Щодо святкових страв з м’яса, то є ще одна порада, почерпнута з Біблії: м’ясо треба вживати з гіркими травами. Не обов’язково з полином, для стимулювання травлення підійдуть будь-які ваші улюблені ароматичні трави – кріп, петрушка, материнка, чебрець. До розігріваючих спецій належать, зокрема, імбир і м’ята. Вони поліпшують процеси травлення і надають стравам чудовий аромат. Втім, з прянощами теж треба бути обережними, а червоний перець та інші гострі приправи у перші дні після посту краще взагалі не вживати.
Зовсім зайві на святковому столі чіпси, горішки, сухарики, бульйонні кубики, продукти швидкого приготування, солодка газована вода, цукерки і всякі борошняні солодощі. Загалом – все те, що «під зав’язку» наповнене барвниками, консервантами і підсилювачами смаку та аромату. Зрештою, ці продукти взагалі небажані в нашому раціоні.
Звичайно ж, не слід робити ніяких багатошарових салатів, залитих майонезом! Найкорисніші під час розговіння прості двох-, трьохкомпонентні салатики, заправлені сумішшю соку цитрусових та оливкової олії або горіховою заправкою.
Вихід з посту займає оди-два тижні, тому радимо вам ознайомитися з основними правилами повернення до повсякденного їжі:
– не перевантажуйте організм делікатесами, поступово вводьте у свій раціон звичні страви;
– перед їдою випийте дві склянки теплої води, завдяки їй ваш шлунок заспокоїться, що застереже вас від запаморочення і зменшить відчуття голоду;
– після закінчення посту продовжуйте їсти пісну їжу протягом декількох тижнів, поступово вводячи у свій раціон молоко, м’ясо і яйця, кисломолочні продукти – йогурт, сир і кефір – допоможуть вашому організмові звикнути до непісної їжі;
– вживайте в їжу більше фруктів, овочів і зелені, ці продукти сприяють засвоєнню більш важкої їжі;
– не накидайтеся на випічку, краще з’їжте сирну паску;
– яйця належать до важкої їжі, яка може перевантажити печінку, тому радимо з’їдати по дві крашанки на день;
– будьте обережні з алкоголем, не варто вживати алкогольні напої , та якщо без алкоголю для вас це не свято то обмежтесь вином – не більше 100-150 мл;
– лікарі рекомендують вживати швидкі вуглеводи, наприклад, білий хліб і відварену картоплю з м’ясом.