Своїми враженнями від відвідин Польщі та перейняття там досвіду реалізації проектів громадського бюджету поділись із журналістами на прес-конференції у міській раді Кропивницького начальник управління економіки міської ради Андрій Паливода та заступник начальника управління Аліна Пузакова.
Поїздка стала можливою завдяки проекту “Публічні бюджети від А до Я”, який реалізується фондом “Східна Європа” та фундацією польсько-української співпраці ПАУСІ за фінансової підтримки Європейського союзу і Проекту міжнародної технічної допомоги “Партнерство для розвитку міст”, Канадською федерацією муніципалітетів, що фінансується урядом Канади. Разом із кропивницькими чиновниками нашого найбільшого західного партнера відвідали представники міських громад різних областей України, в тому числі й новостворених об’єднаних територіальних громад.
У рамках туру, який тривав із 25 по 30 вересня, його учасники вивчали досвід впровадження громадського бюджету таких міст Великопольського воєводства, як Познань, Старе Місто, Кавенчін, Конін, Каліш та Острув Великопольський.
– Нас надзвичайно вразили активна громадянська позиція населення та висока активність громадських організацій в процесі впровадження громадських бюджетів, – зазначив Андрій Паливода. – Польські міста почали втілювати в життя громадський бюджет з 2013 року, і вони у містах, де побувала українська делегація, сягають одного відсотка від загального розміру бюджетів уихь наслених пунктів. Наприклад, громадський бюджет у Познані з 2013 року зріс з 10 мільйонів до 18,5 мільйона злотих. Кількість поданих проектів збільшилася з 265 до 315. А у перший рік реалізації громадського бюджету до голосування було допущено лише 20. У 2017 році – вже 160 з 315 поданих. Реалізованих же проектів – з п’яти у 2013 році до 38 у 2017-у.
– Поляки мають ті ж проблеми, що й ми: низька якість проектів, неточні кошторисні розрахунки, – розповіла Аліна Пузакова. – Але я відзначила інший характер проектів: менше інфраструктурних, більше розвиткових, оскільки дороги, тротуари, освітлення, водогони міста вже мають. Сьогодні акцент роблять не на конкурсі проектів та ідей. Громадський бюджет стає більше платформою для дискусій щодо розвитку міст. Кожна громада сама вирішує, як його впроваджувати.
Повертаючись до теми реалізації Громадського бюджету у Кропивницькому, Андрій Паливода звернув увагу журналістів на той факт, що із 15 серпня цього року розпочався другий конкурс на кращі проекти, реалізація яких здійснюватиметься у 2018 році. Вже надійшли 60 проектів, з яких 14 – великих, 37 – малих та 9 – соціальних, спрямованих на покращення умов проживання людей з особливими потребами. Це менше, ніж минулого разу, але, якщо взяти до уваги, що із 96 проектів першого конкурсу, допущених до голосування, відняти 42 проекти від закладів освіти, спрямованих на їх реконструкцію (встановлення пластикових вікон, парканів тощо), то можна стверджувати, що порівняно з минулим роком якість проектів зросла, а на шість креативних пропозицій стало більше.
Нові проекти мають на меті облаштування спортивних та дитячо-ігрових майданчиків, зон відпочинку. Є цікаві проекти, спрямовані на підвищення комфортності для людей з обмеженими можливостями на конкретних об’єктах.
Голосування за той чи інший проекти відбуватиметься з 30 жовтня до 10 листопада. Віддати свій голос можна буде як через Інтернет, так і шляхом заповнення бюлетенів у Центрі надання адміністративних послуг. На прохання кропивничан фізично проголосувати цього разу можна буде і у вихідні дні.
Ксенія ГРУДНЕВА