Вакцинація вбереже від хвороб

Про необхідність вчасно вакцинуватись від хвороб, які останнім часом нагадали про себе, на пресконференції наголосила начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук. Мова йде про грип та дифтерію.

За інформацією посадовиці, в цьому епідсезоні будуть циркулювати 4 штами грипу. Два – типу А/Н1N1 «Брісбен» та А/H3N2 «Канзас». А також два штами типу В – «Колорадо» та «Пхукет».

– Найнебезпечнiшi це саме штами типу А, бо призводять до ускладнень – пневмонiї, отиту та iнших хвороб, – зазначила Оксана Макарук. – Найбільш вразливі до захворювання – діти, вагітні жінки, особи з хронічними захворюваннями.

На думку інфекціоністів, вірус А/H1N1 «Брісбен» небезпечний для людей похилого віку, а в зоні ризику А/H3N2 «Канзас» – діти, люди працездатного віку з хронічними захворюваннями, вагітні жінки.

В зв’язку з цим в даному епідсезоні на фармацевтичному ринку України представлені сезонні вакцини, сьогодні вони вже є в продажу. Їх можна придбати в аптеках № 1, № 118, в аптецi, що у дитячiй полiклiнiцi на вулиці Шевченка, в аптеках групи «Ацинус» та має з’явитись ще в мережі «Аптека низьких цін».

Оксана Макарук наголосила: наразі єдиний спосіб вберегтись від грипу – вакцинуватись. Показання – для тих, хто знаходиться в групі ризику. 300 осіб в Кропивницькому щеплення вже отримали.

Варто зазначити, що минулого року в місті було лабораторно зареєстровано 52 випадки грипу. Станом на сьогодні жодного випадку грипу фахівці не встановили. Але, на жаль, в цьому році додалася ще одна проблема, яка виникла на рівні держави, – дифтерія.

– У країні вже зареєстрували вісім випадків захворювання на дифтерію, - наголосила Оксана Макарук. – Говорити про епідемію рано, проте спалах ми маємо. Єдиний захист від хвороби – теж вакцинація. Її відповідно до календаря щеплень роблять дітям віком до року, в шість років і в 16. Імунітет діє 10 років після вакцинації. Треба вакцинуватись, адже хвороба призводить до летальних наслідків. Вакцини від дифтерії є в усіх амбулаторіях та центрах первинної медичної допомоги. Вони безкоштовні.

Детальнішу інформацію про дифтерію та її профілактику розповіла міський позаштатний інфекціоніст Ірина Панченко:

– Дифтерія — це гостре інфекційне захворювання з повітряно-крапельним механізмом передачі, яке характеризується місцевим фібринозним запаленням (переважно слизових оболонок ротоглотки) та явищами загальної інтоксикації з переважним ураженням серцево-судинної та нервової систем. Збудником є дифтерійна паличка, яка виробляє екзотоксин, стійка до дії різних чинників, у зовнішньому середовищі може зберігатися до 15 діб. Інкубаційний період захворювання – від 3 до 10 днів. Джерело інфекції – хвора людина або носій дифтерійної палички, яка виділяє токсигенні штами збудника. Дифтерія передається повітряно-крапельним шляхом, факторами передачі також можуть бути предмети побуту. Захворювання проявляється у вигляді ангіни, коли у горлі утворюються плівки, що можуть ускладнювати дихання та ковтання. Хворіють на дифтерію не щеплені люди.

Вакцинуватися від дифтерії слід не лише дітям, а й дорослим.

Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також