Стартувала кампанія по підтримці референдуму в Києві на майдані Незалежності. А в Кіровограді, на центральній площі міста, сьомого вересня відбувся мітинг, у якому взяли участь депутати рад різних рівнів від Партії регіонів, зокрема народні депутати п’ятого скликання Степан Цапюк і Юрій Каракай, та кіровоградці, які висловлювали свою згоду із необхідністю проведення такого всенародного опитування.
Референдуму – ТАК!
Четвертого вересня на сесії Верховної Ради 261 голосом “За” було прийнято Закон “Про внесення змін до Закону ”Про статус народного депутата України" (щодо скасування пільг та привілеїв). Цим Законом відміняється абсолютна більшість пільг народних депутатів, що дозволяє вивільнити значні бюджетні кошти на їх утримання. Парламент також доручив уряду у тримісячний термін провести інвентаризацію державного майна, яке використовують Президент, Верховна Рада, Кабінет Міністрів та інші органи державної влади для того, аби зокрема передати лікувально-профілактичні заклади для загального використання та переглянути умови матеріально-технічного забезпечення керівників і керівних органів державної влади.
Верховна Рада також 259 голосами “За” прийняла Закон “Про внесення змін до Конституції України” і ліквідувала необмежену недоторканність народних депутатів та Президента України. Як наголосив народний депутат Юрій Каракай, на наступній сесії залишається лише підтвердити прийняття цих надзвичайно важливих для України і її громадян законів більш ніж трьома сотнями голосів, що передбачено процедурою про внесення змін до Конституції.
Юрій Каракай особливо акцентував увагу на тому, що необхідність такого всенародного опитування була визначена в результаті соціологічних досліджень. А питання, запропоновані Партією регіонів, є вкрай важливими для подальшого становлення української держави та принципів її входження у світове співтовариство.
Багато кіровоградців і жителів області, за його словами, підтримують ідею ініційованого Партією регіонів референдуму. Для Кіровограда, як для центрального регіону, питання статусу російської мови теж є одним із важливих.
Завідуюча Созонівською районною бібліотекою (Кіровоградський район) Ніна Тихомирова сказала, що вона дуже поважає свій народ та його культуру, але вважає, що кожна мова має право на існування. Тим паче, що у нашій країні є області, де здебільшого розмовляють російською. Пані Ніна зазначила, що володіє шістьма мовами, і вважає, що буде правильно, якщо українці скажуть "так" по кожному питанню, які виносяться на референдум.
На мітингу також виступили народний депутат Степан Цапюк та голова фракції Партії регіонів у Кіровоградській обласній раді Олег Ткаченко. За словами Степана Цапюка, відбулося засідання політради Партії регіонів, на якому було обговорено питання про організацію та проведення референдуму. Народний депутат також зазначив, що настав час, коли воля народу має бути виконана.
Олег Ткаченко зазначив, що коли Партія регіонів прийшла до влади, в Україні була криза, тому насамперед необхідно було вирішити економічні та політичні проблеми держави. А зараз прийшов час приймати стратегічно важливі рішення.
Олег Ткаченко також акцентував увагу на тому, що Партія регіонів ініціює референдум сьогодні, аби довести, що ладна виконати свої обіцянки ще до виборів.
Під час мітингу виступали жителі Кіровограда й області, які вже зараз готові сказати по всіх питаннях “так”. Таким чином Партія регіонів доводить своїм опонентам, що її політична позиція є віддзеркалюванням прагнень і сподівань абсолютної більшості суспільства, а референдум – це черговий, і головне – закономірний крок до побудови дійсно демократичної держави, в якій права й свободи людини – найвищі цінності.
Партія регіонів якщо обіцяє – завжди виконує
Після завершення мітингу відбулася прес-конференція, у якій взяли участь Юрій Каракай, Степан Цапюк, Олег Ткаченко та голова Кіровоградської міської організації Партії регіонів, керівник фракції ПР у Кіровоградській міській раді Віктор Кухаренко. Вони детальніше зупинилися на питаннях ініціативи Партії регіонів щодо відміни недоторканності та проведення референдуму.
Юрій Каракай зазначив: "Партія регіонів – та політична сила, яка виконує свої обіцянки. Важливі для суспільства питання вона не відкладає на “колись, після виборів”, а вирішує їх одразу, без демагогії та метушні". Проведення референдуму, за словами Юрія Каракая, – це демократичний шлях з’ясування думки українського суспільства, адже політичні спекуляції призвели до тотальної недовіри громадян до політичних інституцій держави в цілому. Коментуючи винесене на референдум питання про обрання голів районних та обласних адміністрацій безпосередньо жителями цих територій, Юрій Васильович висловив думку, що громада має сама обирати людину, яка очолюватиме районну чи обласну раду. Крім того, він зазначив, що людей сьогодні обманути складно, адже вони знають, хто виконає дані їм обіцянки, а хто – ні, тому й обирати голів державних адміністрацій варто на місцях, а не в столиці.
Питання ж невходження України у будь-які військові блоки, підкреслив народний депутат, стратегічне для України. Адже для середньо- статистичного дідуся куди важливіше, скільки коштує хлібина, ніж вступ України у НАТО. Тому, за словами Юрія Каракая, Партія регіонів лише "озвучила" те, що накипіло у душах людей.
Досить дратівливим усі ці роки продовжує залишатись статус російської мови. Степан Цапюк зауважив, що це питання неодноразово піднімалося як у суспільстві, так і в політиці. Тому необхідно, врешті-решт, вирішити його шляхом всенародного референдуму. Як сказав пан Цапюк, для людей набагато важливіше, що ти робиш заради їх добробуту, ніж те, якою мовою ти про це розповідаєш.
Щодо другого питання, винесеного на референдум, Степан Цапюк зазначив, що, наприклад, голові Компаніївської районної державної адміністрації депутатський корпус районної ради майже у повному складі висловив недовіру, оскільки його робота на цій посаді виявилась вкрай неефективною, а соціально-економічні показники району є дуже низькими. Але голова, якому сказали "ні", й досі керує районом. Чому? Тому що, на жаль, зараз знімати та призначати на посаду голів райдержадміністрацій, згідно з чинним законодавством, має право лише Президент України.
А він, як зауважив Олег Ткаченко, не може досконало знати специфіку конкретного району, аби людина, призначена туди керівником, дійсно відповідала посаді за моральними та професійними якостями.
Віктор Кухаренко до цих слів додав, що такі критерії Президентом України до уваги не бралися. Нинішні голови обл– та райдержадміністрацій призначалися на посади за рівнем їх активності під час "помаранчевої революції". Враховувалося у першу чергу це, тому про рівень професійності багатьох нинішніх керівників говорити дуже складно. Ось Партія регіонів і наголошує на тому, що обирати керівників областей і районів повинні жителі цих територій. Це єдиний спосіб домогтися, аби влада на місцях стала справді відповідальною і представляла інтереси місцевої громади, а не певної політичної сили.
Люди мають самі обирати своїх керівників
Степан Цапюк особливо наголосив, що Партія регіонів гарантує: підготовка до референдуму проходитиме у чіткій відповідності до чинного законодавства, а втілення в життя його результатів відбудеться швидко.
Віктор Кухаренко уточнив, що референдум планують проводити після виборів. А от стосовно ліквідації недоторканності народних депутатів та позбавлення їх пільг Юрій Каракай зазначив, що саме ці зміни до Конституції України було варто прийняти ще до виборів. Адже розмови про це ведуться давно, а дієвих рішень ніхто досі не приймав.
Юрій Васильович висловив думку, що опонентам Партії регіонів після четвертого вересня, можливо, ні з чим буде йти до українського народу, адже головну їхню обіцянку уже виконано Партією регіонів та її партнерами по коаліції.
Всі учасники прес-конференції наголошували на тому, що розпочинати вибори потрібно було лише після уточнення Державного реєстру виборців. До речі, закон про такий реєстр Президент підписав ще у березні нинішнього року, але реєстру немає й досі. На виборах-2007 використовуватимуть списки, котрі надавалися ще на президентські вибори 2004 року, і тоді до цих списків було дуже багато претензій. Тому, за словами Олега Ткаченка, основна загроза легітимності виборів полягає саме у недосконалості списків виборців.
А Юрій Каракай на завершення прес-конференції запевнив усіх присутніх журналістів, а в їх особі й жителів Кіровоградщини, що Партія регіонів і надалі дотримуватиметься усіх своїх обіцянок, більше того, партія відчуває в собі силу сформувати у новій Верховній Раді парламентську більшість.
Оксана ПОСТОЛАТІЙ,
Олег ШРАМКО (фото)