З проханням розвіяти наші сумнівні передчуття ми звернулися до секретаря Кіровоградської міської ради, кандидата в депутати міської ради за списками Народного блоку Володимира Литвина Миколи ЦУКАНОВА.
— Миколо Миколайовичу, ми вперше будемо обирати міську раду на пропорційній основі. Яким, на Вашу думку, буде розклад політичних сил у цьому представницькому органі і наскільки він буде дієздатним?
— Дійсно, з 2006 року в Україні вперше запроваджено пропорційну виборчу систему. Добре це в цілому чи погано для демократичних процесів у державі, покаже тільки час. Але вже сьогодні можу констатувати, що у теперішній ситуації наші виборці залишаться у програші. По-перше, докорінно руйнується тісний зв’язок на рівні депутат-виборець. По-друге, процес структуризації політичної системи нашого суспільства не завершився. На жаль, кількість політичних партій і блоків, які виявили намір брати участь у виборах, є надзвичайно великою. На рівні країни їх 45, до міської ради — 42. Як у такій ситуації не розгубитись пересічному виборцю, встигнути співставити і оцінити передвиборчі програми, презентовані партіями і блоками? А враховуючи, що кількість громадян нашої країни, які є членами тієї чи іншої політичної партії, не перевищує двох відсотків, уведення пропорційної системи виборів в Україні, особливо до місцевих рад, вважаю передчасною.
Можу прогнозувати, що більшість партій — учасників виборів, у тому числі тих, хто пройде до органів місцевого самоврядування, у післявиборчий період загублять свій зв’язок із виборцями на найближчі п’ять років.
Щодо питання розкладу політичних сил у Кіровоградській міській раді після березня 2006 року, можу впевнено сказати, що процес об’єднання політичних опонентів буде проходити надзвичайно складно. Доводиться визнати, що міську раду у черговий раз чекають не кращі дні.
Усі партії і блоки, які мають шанси сформувати новий депутатський корпус, я б умовно розподілив на три групи. До першої групи необхідно включити лідерів виборчих перегонів: Партію регіонів, БЮТ та Народний блок Володимира Литвина. Умовна друга група складається з політичних сил, які мають шанси набрати від 3 до 7% голосів виборців. Це «Наша Україна», Комуністична партія та блок «Не Так!». І, нарешті, третю групу складають ті, у кого є рівно проблематичні можливості потрапити до складу міської ради.
— Досвід показує, що об’єднати полярні політичні сили в Україні надзвичайно важко, практично не можливо. Яке місце у міській раді у такому випадку відводиться фракції Народного блоку Литвина, якщо він виявиться серед переможців?
— Я впевнений, що блок Володимира Литвина не тільки залишиться серед лідерів у політичному просторі Кіровограда, а й значно зміцнить свої позиції.
Це підтверджується як найрізноманітнішими соціологічними дослідженнями, так і зростанням реальної кількості прихильників блоку.
Головними чинниками цього є конструктивна позиція, яку займає наш лідер Володимир Литвин, і професійно підібраний склад кандидатів у депутати обласної та міської рад від Народного блоку. Кожен із наших претендентів на депутатський мандат — це яскрава особистість, яка користується заслуженим авторитетом та великою повагою серед мешканців міста і ділові якості яких чудово знають жителі Кіровограда. Серед них представлені як ті, хто вже має досвід депутатської діяльності, — Андрій Кролевець, Олександр Мільто, Віктор Ануфрієв, так і ті, у кого є свіжі та неординарні ідеї майбутнього розвитку територіальної громади міста – Наталія Артеменко, Галина Кузьменко та багато інших.
Тому, безумовно, депутати майбутньої фракції блоку Володимира Литвина зможуть взяти на себе місію об’єднання всіх здорових політичних сил регіону та побудувати надійний місток співпраці між різновекторними, але популярними у місті партіями з єдиною метою — покращання життя і добробуту кіровоградців.
— Що було домінуючим у прийнятті Вами рішення балотуватись за списками Народного блоку Литвина і чи знайомі Ви особисто з лідером блоку?
— Хочу підкреслити, що мені було зроблено чимало пропозицій увійти до виборчих списків тих чи інших партій і блоків чи очолити один із них. Це надзвичайно приємно, коли гідно оцінюють нашу виважену позицію та безкомпромісність у відстоюванні інтересів громади у міській раді. Але скажу відверто, що свій вибір ми зробили значно раніше, ніж почали формувати свої команди наші опоненти. Сьогодні, на жаль, на політичному небосхилі України можна знайти одиниці справді яскравих політиків. Володимир Литвин — один з них. Це людина, яка справді вірить в Україну, яка її любить і, що найголовніше, робить усе можливе, щоб об’єднати весь спектр політичних сил у русло творення майбутнього нашої держави. Якщо у людини справді болить душа за Україну, вона завжди буде прагнути піднести національну гідність свого народу.
У цьому ми переконалися під час приїзду Володимира Михайловича до Кіровограда. Мені неодноразово доводилося спілкуватися з ним, і я отримав справжнє задоволення від його стилю роботи. Це були справжні уроки, як у найкоротший час розібратися у глибині проблеми і консолідувати зусилля на її вирішенні.
— Чи можете Ви вже сьогодні презентувати програму дій депутатської фракції Народний блок Володимира Литвина у 2006 році і на перспективу? Які проблеми міста Ви вважаєте ключовими і першочерговими для розв’язання?
— Як вдало відзначив на одному із засідань міської ради депутат від нашої фракції Андрій Кролевець, поки інші політичні партії вирішують стосунки між собою, депутатська фракція Народного блоку Володимира Литвина вирішує проблеми міста.
Ми свідомо не пішли протореним іншими партіями популістським шляхом і не закидаємо кіровоградців порожніми гаслами і непідкріпленими економічними розрахунками-обіцянками загального характеру. Ми переконані, що кожен мешканець міста має знати, яким буде Кіровоград через місяць, рік, два. Кожен житель обласного центру має бути впевнений, що буде забезпечений усіма комунальними благами, що у його будинку вчасно виконають ремонт, що він вчасно отримає медичну допомогу, що його діти отримають якісну освіту і ще багато інших «що», які і є показниками сучасного цивілізованого життя.
Саме тому кожна ініціатива нашої фракції у міській раді детально прорахована і підкріплена відповідними коштами у бюджеті.
Наприклад, мешканці багатьох кіровоградських будинків, які донедавна перебували у відомчій власності, добре знають, що таке регулярні відключення електроенергії через постійні фінансові конфлікти між власниками житла і енергетиками. Кардинально вирішити цю проблему вдалося через прийняття міською радою запропонованої нашою фракцією програми передачі внутрішньобудинкових електричних мереж на баланс міської філії обленерго. Зазвичай це складна і довга процедура, яка вимагає значного вкладення коштів у ремонтні роботи, але нашій фракції шляхом переговорів вдалося знайти спільну мову з енергетиками і переконати, що прийняття такого рішення буде взаємовигідним. В результаті багато кіровоградців раз і назавжди позбулися головного болю з непередбачуваними відключеннями енергопостачання.
Депутатська фракція «Блок Володимира Литвина» вперше за роки незалежності України виступила з ініціативою прийняття трьох нових соціальних Програм, направлених на повернення бібліотекам, дитячо-юнацьким центрам і закладам освіти за місцем проживання їхньої важливої ролі у культурному, патріотичному і фізичному вихованні підростаючого покоління. Це Програма розвитку бібліотек міста Кіровограда, Програма розвитку шкільного спорту, Програма організації соціальної роботи за місцем проживання дітей та молоді «Рідна домівка». На реалізацію цих програм у міському бюджеті на 2006 рік передбачено 240 тисяч гривень, і ми маємо велику надію, що започатковані програми стануть у Кіровограді довгостроковими.
Соціальна направленість нашої роботи співзвучна з головним на сьогодні документом Народного блоку Володимира Литвина — його передвиборчою програмою. Дуже рекомендую, до речі, усім уважно її прочитати, і тоді стане зрозумілим, що першочергове призначення блоку — у збереженні країни і народу від нових потрясінь, нестабільності і некерованості. Таку мету ми ставимо перед собою і на місцевому рівні.
Впевнений, що кіровоградці — мудрі люди. Вони навчені багаторічними конфліктами у стінах міської ради і протиріччями між керівництвом міста й області. Саме тому вони не втратять шанс своїми голосами 26 березня покласти край чварам і роздору та привести до міської ради сили, здатні подолати розкол і об’єднати територіальну громаду у її прагненні бачити свою маленьку батьківщину найкращою.