В Україні – спалах кору. За 2017-ий рік в країні зафіксували 4782 випадки захворювання на кір. Найбільше – в Івано-Франківській, Одеській та Закарпатській областях. З початку нинішнього року від кору померло двоє людей, у тому числі – п’ятирічний хлопчик. Торік було п’ять смертей. Найчастіше на кір хворіють саме діти.
У Кропивницькому ситуація із захворюванням населення на кір спокійна. За даними управління охорони здоров’я міськради, у 2017 році в обласному центрі було зафіксовано п’ять випадків захворювання на кір. Цього року – один.
Про причини спалаху
Головна причина спалахів – низький рівень охоплення щепленнями, кажуть фахівці.
“Кір прийшов до нас з Румунії, – повідомила на брифінгу в.о. міністра охорони здоров’я Уляна Супрун. – 86 відсотків людей, які були вражені, не були щеплені.
Вакцинація від кору є обов’язковою. “Сьогодні в Україні є тільки якісні бельгійські вакцини від кору. Зараз ми знаходимося на вищому рівні. У 2016 році були вакциновані тільки 45 відсотків людей. Тільки в Києві 10 тис. 763 дитини були вакциновані”, – додала вона.
Також експерт Міністерства охорони здоров’я Федір Лапій повідомив, що за тиждень спалах кору в Україні не закінчиться. При цьому він підкреслив, що ліків від кору на сьогоднішній день не існує. “Є ефективна вакцина, щоб створити імунітет. Перші 72 години після контакту з хворим ще можна зробити щеплення і запобігти захворюванню”, – резюмував Лапій.
Особливості щеплення
Для захисту від кору необхідно отримати дві дози вакцини КПК.
Планово щеплення дітям роблять, коли їм виповнився один рік або шість років. Якщо дитина пропустила першу чи другу дози вакцини КПК за графіком, слід звернутися до медичного закладу і отримати безоплатне щеплення позапланово, причому якомога швидше. Дорослим також рекомендується робити щеплення, якщо вони не були вакциновані проти кору у дитинстві.
– У кропивницьких лікувально-профілактичних закладах вакцина від кору є, щеплення відбувається, згідно із планом, – інформує начальник управління охорони здоров’я міської ради Оксана Макарук. – Торік було щеплено 100 відсотків дітей 1-2 років, які підлягають обов’язковій вакцинації, а саме 4 315 малюків. Окрім того, щеплення від кору було зроблено 2 645 дітям від 6 років, а також 2 775 дітям від 7 років, що складає 95,6 відсотка від планового показника.
Минулого року медичні заклади міста через централізовані поставки отримали вакцини бельгійського виробництва, зараз очікується надходження чергової партії препаратів. Крім того, їх можна придбати в аптеках.
– Епідситуація у місті контрольована, – запевняє Оксана Макарук. – Приводу для паніки немає. Наголошую, що вакцинація проти кору проводиться громадянам віком до 30 років. Щеплюватися можна навіть в епідсезон чи під час спалахів хвороби. Формування імунітету проти кору триває 21 день.
Як ситуація склалась із вакцинацією у найбільшому в нашому місті спальному мікрорайоні (вулиці Генерала Жадова, Космонавта Попова, Героїв України, Юрія Коваленка), на Балашівці та в селищі Новому, розповіла заступник головного лікаря з охорони дитинства та материнства центру первинної медико-санітарної допомоги №2 Людмила Смірнова.
– Випадків захворювання дітей на нашій території обслуговування не зафіксовано. Дітей ми активно вакцинуємо – використали майже всі вакцини минулорічних поставок. Всього було вакциновано та ревакциновано 4 508 дітей. Чекаємо цьогорічних надходжень. Лікарі проводять роботу серед населення – роз’яснюють, попереджають, дають поради. У більшості випадків батьки переглянули свої погляди щодо необхідності щеплень дітям. Якщо раніше дехто сумнівався в доцільності вакцинації, то зараз більшість переконалася в тому, що це – необхідність. Попередити кір може лише щеплення.
Ольга ПЕТРЕНКО