— Що змінилося в роботі очолюваного вами храму правосуддя з присвоєнням йому статусу модельного?
— По-перше, у нас змінилася територіальна організація суду. Віднедавна приміщення, яке займає Ленінський суд (готель "Україна"), розділено на п'ять ізольованих секторів, перший із яких — блок суддів, другий — блок залів судових засідань, третій — адміністративні приміщення, четвертий — блок конвойної служби, п'ятий — блок зберігання інформації (архівів). До суддів, які здійснюють правосуддя, доступ заборонений. Спілкування сторін з ними можливе лише в рамках процесу. Судовий відділ забезпечує тільки безпосередній розгляд справ. Судді тепер мають більше часу для винесення і написання рішень, оскільки інші функції виконують працівники апарату.
По-друге, виважений розподіл функціональних обов'язків між співробітниками забезпечує зручний для відвідувачів режим прийому. Так, приміром, здати позовну заяву або отримати копію рішення в канцелярії (другий поверх) можна щовівторка — від 9.00 до 13.00 години, щосереди — від 14.00 до 17.00 години. Щосереди приймають відвідувачів і помічники суддів (четвертий поверх — зали судових засідань). Зі скаргами на нетактовність, грубість, тяганину по справах працівників суду можна звернутися особисто до мене. Я приймаю відвідувачів щовівторка з 10.00 до 13.00 години. Тобто кожен кіровоградець, який прийшов до суду з позовною заявою чи скаргою, без звичного вже вистоювання під дверима і очікування прийому, оперативно приймається працівниками суду. А вже через тиждень у помічника судді може дізнатися про дату і місце слухання його справи. І це надзвичайно важливо, адже в умовах реформації нашого суду грошей не вистачає не те що на поштові марки чи скрепки, а навіть на бланки повісток...
— Леоніде Володимировичу, чи мають ще місце порушення процесуальних строків розгляду справ?
— Так, через надмірне навантаження на суддів (на одного суддю Ленінського суду припадає 213 справ на місяць!) кожна четверта справа йде з порушенням процесуальних термінів. І то лише тому, що у нас — некомплект. На сьогоднішній день маємо три вакансії суддів. Але ж якість... Якість розгляду справ значно покращилася! Можливо, тому, що в рамках модельного суду введено спеціалізацію суддів по різних категоріях справ. З дванадцяти служителів Феміди Ленінського суду двоє розглядають кримінальні справи, усі інші — адміністративні та цивільні. Спеціалізація позитивно впливає на ріст професійного рівня наших суддів.
— Реформування організації роботи, певно, потребує запровадження новітніх технологій?
-Так. Але поки що це в перспективі. Зараз же матеріально-технічна база бажає бути кращою. Росія в цьому плані нас випередила. Взяти, для прикладу, організацію судових процесів за участю підсудних, які утримуються під вартою в СІЗО. Складнощі, пов'язані з доставкою підсудних (приміром, нехватка бензину), буває, призводять до зриву процесів чи перенесення їх на пізніші терміни. Отож там знайшли вихід із ситуації — застосували відеоконференцзв'язок, що забезпечує дистанційну участь засуджених у судовому засіданні.
В Україні ж запровадження дистанційної участі засудженого в судовому засіданні стане можливим лише після внесення відповідних змін до Кримінально-процесуального кодексу.
— Отож, модельні суди — це своєрідні флагмани запровадження усіх новацій?
— Безперечно. Модельні суди мають стати експертами доцільності тих чи інших започаткувань, спрямованих на підвищення ефективності судочинства та повне й остаточне вивільнення судді від адміністративної діяльності. Одна із головних функцій, покладених на модельні суди — навчальна. Так на базі місцевого суду Ленінського району міста здійснюватиметься навчання, підготовка та перепідготовка суддів. Бо модельний суд — це показовий, зразковий храм Феміди, приклад для наслідування...
— Леоніде Володимировичу, що б ви побажали усім служителям Феміди з нагоди професійного свята?
— Професіоналізму та неупередженості. Пам'ятайте, що від прийнятих вами рішень залежать долі людські. І керуватися ви повинні лише верховенством Закону. У день професійного свята всім працівникам суду хотілося б побажати міцного здоров'я, щастя, затишку, благополуччя та душевного тепла.
Людмила Зайцева