Сучасний розвиток мистецтва кераміки в Кіровоградській області тісно пов’язаний із творчістю Фірсових, адже вся родина художників – нинішній ювіляр Микола Фірсов, дружина Неля Федорівна та двоє синів Олександр і Сергій – керамісти. З 1989 року вони працюють у власній майстерні. Чотири роки тому всі разом вступили до Національної спілки художників України.
Микола та Неля Фірсови закінчили Одеське державне художнє училище імені Митрофана Грекова (відділення художньої кераміки). Сини Олександр та Сергій за прикладом батьків обрали справою свого життя також кераміку. Народилися вони 1971-го року. Навчалися в кіровоградських ЗОШ № 9 та міській дитячій художній школі, а також у тому ж художньому училищі, що й батьки.
Родина Фірсових – учасники всеукраїнських та обласних художніх виставок. Перша з них – "Завжди на варті" – пройшла в Києві 1975 року. На ювілейній київській виставці 1992 року, присвяченій заснуванню козацтва в Україні, було виставлено роботи як старших, так і молодших членів родини керамістів. На виставках "Барви степу", що репрезентували творчість кіровоградських митців у столиці 1994 та 2009 років, також був представлений творчий доробок родини Фірсових.
Сім’я Фірсових бере активну участь у виставковій діяльності та культурно-мистецьких акціях нашого обласного художнього музею. Там вони були представлені на традиційних виставках до Дня художника, на виставці, присвяченій 15-річчю створення Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України (2004), на першій виставці творів родини Фірсових (2005), виставки "Барви степу" з нагоди 20-річчя створення Кіровоградської обласної організації Національної спілки художників України (2010). Наші знані художники-керамісти – постійні учасники мистецьких акцій, які проводить обласний художній музей (майстер-класи ліплення з глини, виставки-ярмарки, творчі зустрічі тощо). Нині родина активно продовжує свою творчу та виставкову діяльність. Не обходять увагою Фірсових преса й телебачення. 1991 року про їхню династію було зня- то документальний фільм, який демонстрували телеканали УТ-1, УТ-2, "Останкіно" та наше обласне телебачення.
Діапазон творчих інтересів родини дуже широкий. Займаються Фірсови і дизайном. Наприклад, взяли участь в оформленні інтер’єрів готелю "Європа" та ресторану "Максим". Їхні роботи знаходяться у зібраннях кіровоградських обласних художньому та краєзнавчому музеях, художньо-меморіальному музеї Олександра Осмьоркіна, у багатьох приватних колекціях України, Росії, Польщі, Ізраїлю, Німеччини, Сполучених Штатів Америки та ін.
На виставці "Родинні витоки" представлено понад 90 керамічних робіт із приватної колекції родини Фірсових (переважно створених останнім часом) та фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею. Це і скульптурні композиції, і рельєфні картини, і декоративні вази. Демонструються тут і грамоти та подяки митців, а також світлини різних років із сімейного архіву Фірсових.
Олена СТЕПАНОК,
завідувач відділу обласного художнього музею
Фото Ігоря ФІЛІПЕНКА