Цей висновок можна зробити після оприлюднення попереднього висновку експертної групи Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ), яка у складі дев’яти осіб з шести країн світу нещодавно здійснювала аудит підприємства та ознайомлювалася з новітньою технологією програмування логічної інтегральної схеми, яку розробили фахівці "Радію" й застосовують тепер при виготовленні автоматизованих систем управління технологічними процесами для атомних електростанцій.
За висновками спеціалістів МАГАТЕ, створена кіровоградцями технологія повністю відповідає усім вимогам ядерної безпеки, які сьогодні існують. І навіть випереджає їх. Цей факт підтверджують візити на підприємство спеціалістів-ядерників з різних країн, які останнім часом почастішали. Наприклад, минулого тижня там побували чільні представники Китайської ядерної компанії (CNPE) – заступник генерального директора Джанг Хонг, заступник генерального конструктора Ку Донгбао та генеральний директор дочірнього підприємства Китайської ядерної компанії Танг Ї.
Протягом чотирьох днів китайці по дванадцять годин на добу ознайомлювалися з прогресивними розробками, які на "Радії" розпочали застосовувати в автоматизованих системах управління технологічними процесами для атомних електростанцій. На прес-конференції, що відбулася в останній день візиту на підприємство представників Китайської ядерної корпорації, закордонні гості та керівництво "Радію" – голова наглядової ради ЗАТ НВП "Радій" Євген Бахмач та генеральний директор підприємства, голова правління закритого акціонерного товариства Олександр Сіора – розповіли про результати перебування китайської делегації в Кіровограді.
– Китайський ринок – найбільший у світі. Ми сподіваємося подолати всі дозвільні й мовні бар’єри, щоб розпочати з китайськими колегами довгострокову співпрацю, – сказав Євген Бахмач.
– За наступних двадцять років китайський уряд планує побудувати понад сто ядерних енергоблоків атомних електростанцій, – повідомив Джанг Хонг. – Ядерна безпека для нас є надзвичайно важливою справою, тому ми й приїхали до вас. І переконалися, що продукція "Радію" на основі FPGA-технологій відповідає критеріям безпеки, продукт надійний і може бути застосований на китайському ринку. Наша співпраця може бути вигідною для українців ще й тому, що ми готові не лише використовувати базовану на новітніх технологіях продукцію "Радію" в Китаї, а й спільно просувати їх на ринки інших країн. Адже не лише окремі держави, а й усе людство в цілому потребує гарантії безпечного функціонуваня реакторів атомних електростанцій.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олега ШРАМКА