У Кропивницькому триває підготовка до створення нової схеми теплопостачання. Керівництво міської ради запрошує до нашого обласного центру провідних спеціалістів у сфері розроблення та реалізації новітніх програм теплозабезпечення, а місцеві фахівці-комунальники вивчають досвід інших міст України.
Одним з підготовчих етапів створення нової схеми теплопостачання стала нарада в міській раді Кропивницького під головуванням секретаря міської ради Андрія Табалова, що відбулася 2 червня. У ній взяли участь і фахівці зі столиці – академік Академії будівництва України радник віце-прем’єр-міністра України з питань енергетики та екології директор Інституту промислової екології Олександр Сігал та заступник начальника управління – начальник відділу Департаменту систем життєзабезпечення та житлової політики Міністерства регіонального розвитку, будівництва і житлово-комунального господарства України Світлана Потапенко.
Керівники кропивницьких теплогенеруючих підприємств презентували спеціалістам з Києва місцеві теплопостачальні комплекси та окреслили проблеми, які виникають у процесі підготовки до опалювального сезону та безпосередньо під час нього. Натомість гості надали рекомендації стосовно розроблення ефективної схеми теплопостачання Кропивницького, підготовки регіональної програми модернізації систем теплопостачання та ознайомили з досвідом як централізації, так і децентралізації у сфері теплопостачання в населених пунктах України.
Після наради її учасники відвідали ДП «Кіровоградтепло» ТОВ «ЦНТІ УНГА» та КП «Теплоенергетик».
«Вечірня газета» звернулася до учасника наради начальника міського головного управління ЖКГ Віктора Кухаренка по коментар з приводу створення нової схеми теплопостачання в місті.
– То який же шлях, Вікторе Івановичу, є перспективнішим для Кропивницького – розвиток системи централізованого опалення чи подальше встановлення автономного опалення?
– Відповідь на це запитання можуть дати лише спеціалізовані установи, які розробляють схеми теплопостачання. Представник однієї з них – Олександр Сігал. Ми надали йому у вигляді презентації характеристику наших двох теплопостачальних підприємств – як комунального, так і орендованого. Бо схема теплопостачання, вважаю, повинна бути на все місто, а не на окреме підприємство. Вихідні дані, які отримав директор Інституту промислової екології, можна використати для створення нової схеми теплопостачання Кропивницького.
– Але названа науково-дослідна та інженерна організація має перед цим виграти тендер…
– Так, головне управління ЖКГ нині готується оголосити тендер на закупівлю послуги з виготовлення схеми теплопостачання. У міському бюджеті на це передбачено півмільйона гривень. Буде виписано технічні умови для проведення конкурсу, розміщено в системі публічних закупівель ProZorro лот на закупівлю такої послуги. Відбудуться торги, в яких зможуть взяти участь установи, які мають відповідну ліцензію. Зокрема й ті, чиї фахівці вже побували в нашому місті. Хто подасть найкращу пропозицію, виграє конкурс, із тим і буде підписано угоду на виготовлення схеми теплопостачання Кропивницького, якою ми й користуватимемося вже як програмою дій.
– І що ж у цій схемі такого цінного?
– Без неї неможливо кваліфіковано сказати, в якому напрямку має розвиватися місто, чи залишається в ньому централізоване опалення, чи необхідне проведення децентралізації у зв’язку з тим, що в Кропивницькому з 1999 року надавали дозволи на відключення від централізованого опалення. І вже, на жаль, кількість власників квартир, які відключилися від централізованого опалення, перевищує 60 відсотків. Є житлові будинки, в яких таким опаленням користуються мешканці однієї–двох квартир, а теплоносій подають на весь будинок. Унаслідок цього виникають значні його втрати, коли фактично для одного абонента підприємство створює тиск і качає теплоносій через ті квартири, які нам, можливо, запропонують відключити. Висновки стосовно доцільності такого кроку якраз і мають зробити фахівці переможця тендеру..
– Тож вирішальне слово – за установою-переможцем?
– Так, після того, як вона надасть нам обґрунтовані висновки і схему теплопостачання Кропивницького, головне управління ЖКГ плануватиме роботу або з розвитку централізованої системи теплопостачання, або з децентралізації опалення в місті. А поки що комісія з відключення централізованого опалення, членом якої я є, взяла до уваги заяви кропивничан (їх протягом минулого опалювального сезону надійшло близько 450) і не прийняла рішення про відключення.
– Коли можна очікувати на остаточний висновок науковців?
– Після проведення тендеру установа-переможець почне збирати вихідні дані й розробляти схему теплопостачання, що може тривати півроку й довше, бо це значний обсяг роботи. Потрібно буде надати розробникові і генеральний план забудови Кропивницького, і цифрову карту міста, і накласти цифрове зображення всіх тепломереж на цю карту. До підготовки всього названого долучаться не лише головне управління ЖКГ, а й управління містобудування та архітектури, управління земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища, інші виконавчі органи міської ради. Тому наступний опалювальний сезон, напевно, розпочнеться ще без нової схеми теплопостачання.
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО