У Кіровоградському окружному адміністративному суді завершився розгляд справи за позовом місцевої приватної підприємиці, власниці магазину опалювальної техніки на вулиці Бєляєва, до обласної інспекції у справах захисту прав споживачів.
Звернутися до суду підприємицю змусили вжиті до неї облспоживінспекцією фінансові санкції. Зокрема, вона оскаржувала рішення інспекції від 14 травня нинішнього року, яким її визнано порушницею законодавства про рекламу (мовляв, причепила на своєму магазині вивіску «Сезонний розпродаж», а дат початку й кінця дії знижок на ціни не повідомила) та оштрафовано на 1700 гривень. Доводячи неспроможність цього документа, позивачка пояснювала, що її не було повідомлено ні про перевірку, ні про розгляд інспекцією справи стосовно неї.
Представник інспекції же, ясна річ, наполягав, що підприємицю притягнуто до відповідальності законно та з дотриманням усіх необхідних формальностей. І пояснив, що цією підприємницею вони зайнялися, реагуючи на заяву такого-то громадянина, котрий 20 березня побачив при вході в її магазин вивіску «Сезонний розпродаж», а коли зайшов усередину, то не міг добитися від продавців, на що саме ціни знижено.
Допитали в суді і того чоловіка. Він пояснив, що на персонал цього магазину не скаржився і що ніколи там знижками не цікавився. Що ж стосується письмової заяви від його імені, яку інспекція надала суду, свідок твердо заявив: «Не моя!»
Суд, звісно, не став досліджувати походження тієї скарги (працівники облспоживінспекції сфальсифікували самі її сфальсифікували чи просто скаржник змінив свою позицію) – предметом розгляду було інше питання. Але для того, щоб визнати фінансові санкції до підприємиці незаконними, у суду було підстав достатньо і без того. Одна із них: представник інспекції навіть не зміг довести, що на адресу підприємиці направлявся рекомендований лист із повідомленням про дату розгляду справи стосовно неї.
Рішення інспекції скасовано як протиправне. Тепер позивачці відшкодують сплачені нею судовий збір та кошти за інформаційно-технічне забезпечення процесу. Ніхто з недолугих чиновників при цьому нічого не втратить – виплати буде здійснено за рахунок бюджету.
До речі, «Вечірня газета» цього літа тричі розповідала про методи роботи обласної інспекції у справах захисту прав споживачів (публікації «Під захистом «начальника корупції» трудяться працівники обласної держспоживінспекції» (№ 25 (1265) за 15 червня), «Перевіряє облспоживкорупція» (№ 30 (1270) за 20 липня) та «Запаморочення від критики» (№ 32 (1272) за 3 серпня). Ішлося про те, як працівники облспоживінспекції, уявивши себе чи то оперативниками міліції, чи то військовими розвідниками, відвідують інкогніто магазини, винюхують там порушення законодавства про рекламу, потім викликають їх власників до себе в контору, повідомляють про «проведені перевірки», а тих, хто ігнорує ці «повістки», штрафують. Діями цих контролерів зацікавилися у прокуратурі. Є й її висновки про те, що облспоживінспекція порушує закони. Але у тій же прокуратурі визнають, що працівники облспоживінспекції все ще продовжують займатися казна-чим.
От і минулого тижня на прес-конференції в інспекції (представників редакції «Вечірньої газети» на неї не кликали) її керівник Олександр Салов розказував, яке це соціальне зло – оголошення про знижки на ціни без вказування терміну їхньої дії. Здається, у них в інспекції це ніби ідея-фікс.