Як відомо, з початку цього року реєстрацією прав власності на нерухоме майно займаються державна реєстраційна служба та нотаріуси, а не комунальні підприємства – бюро технічної інвентаризації, як це було раніше. Наш кореспондент вирішив з’ясувати, чим займаються зараз у КП "Кіровоградське обласне об’єднане бюро технічної інвентаризації".
– Без роботи не сидимо, хоча її й поменшало, – сказала начальник підприємства Вікторія Шихова. – Ми продов- жуємо надавати послуги з технічної інвентаризації об’єктів нерухомості, проводити їх експертні оцінювання, виготовляти технічні паспорти на них, надавати висновки щодо можливості поділу, виділення, об’єднання таких об’єктів.
– Є серед цих послуг такі, без яких не обійтися при, наприклад, продажу квартири?
– Так, це експертне оцінювання нерухомості. Без документа про оцінку об’єкта нотаріус не посвідчить договору про його відчуження.
– Але ж і цю, й інші названі вами послуги надають не тільки в БТІ!
– Так, але послуги приватних підприємств, які діють у цій сфері, – дорожчі, ніж у нас. Це пояснюється тим, що тарифи на послуги БТІ затверджуються обласною державною адміністрацією і переглядаютьcя нечасто. Приватні ж фірми можуть підвищувати свої розцінки хоч щодня.
– Це єдина перевага БТІ?
– Не єдина. Підприємство, яке я зараз очолюю, працює на ринку нерухомості уже понад 90 років. За цей час у ньому накопичено величезний архів інвентарних справ на всі об’єкти нерухомості всіх форм власності на території Кіровоградщини. До речі, в деяких теках містяться документи дорадянського періоду. Так що, повнішої, ніж ми, інформації про об’єкт нерухомості на території області вам не дасть ніхто.
– Наскільки я розумію, володіти повною інформацією про нерухомість – в інтересах того, хто хоче її купити.
– Саме так. Обстеження об’єкта нашим спеціалістом перед вчиненням нотаріальних дій дасть покупцеві гарантію того, що він купує не папір, а конкретний об’єкт нерухомості з конкретними технічними показниками. Ці характеристики зазначаються у технічному паспорті.
– За яких іще обставин, на ваш погляд, без послуг БТІ не обійтися?
– Коли виникає потреба у визначенні часток земельної ділянки, яка перебуває у спільній сумісній власності. Такі ситуації виникають у приватному секторі. Наприклад, хтось із співвласників житлового будинку хоче виділити собі частку спільного двору, а там зведено самовільні будівлі, відповідно, чиясь частка зменшилася, і між людьми виникають суперечки щодо того, яка кому частина території належить. БТІ надає висновки щодо оформлення самовільних будівель, і тільки після їх легалізації розраховує частки об’єктів нерухомого майна в спільній власності. Після реєстрації цих часток державною реєстраційною службою власники мають змогу визначити частки й земельної ділянки.