Цього тижня закінчилася атестація посадових осіб міської ради Кропивницького. Наприкінці її перебігу голова атестаційної комісії секретар міської ради Андрій Табалов та начальник відділу кадрової роботи Світлана Балакірєва розповіли про особливості цього своєрідного екзаменування міських урядників.
Задля розуміння процесу атестування кореспондент «ВГ» відвідав одне із засідань комісії, коли атестацію проходили працівники головного управління житлово-комунального господарства міської ради. І, скориставшися з нагоди, спитав у Андрія Табалова про його враження від атестації та працівників міського органу самоврядування, які її проходять.
– Атестація триває за графіком, у приязній атмосфері. Ставимо запитання, причому різні, адже члени атестаційної комісії є фахівцями в різних сферах, – розповів секретар міської ради. – Загалом, роботою комісії задоволений і бачу, що в міській раді працюють доволі кваліфіковані спеціалісти. Тому з ними приємно працювати, загальне враження від почутих відповідей – позитивне.
Докладно про атестацію поінформувала Світлана Балакірєва.
– У чому, Світлано Миколаївно, полягає суть атестації та хто й коли її має пройти в міській раді?
– Атестація посадових осіб міської ради відповідно до Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» відбувається раз на чотири роки. Оскільки посадові особи міської ради останнього разу атестувалися 2013-го й 2014 років, настав час для нової атестації 209 осіб. Не підлягають атестації посадові особи, які обіймають виборні посади, працівники патронатної служби, особи, які перебувають на обійманій посаді менше року, молоді спеціалісти, вагітні жінки та жінки, які працюють менше року після виходу на роботу з відпустки із догляду за дитиною.
Атестація – це такий собі іспит на відповідність обійманій посаді, який проходить у формі співбесіди, під час якої особі ставлять запитання на знання посадових обов’язків, нормативної бази, якою вона користується у своїй роботі.
– Хто входить до складу атестаційної комісії?
– Її очолює секретар міської ради, так визначено розпорядженням міського голови й так рекомендує типове положення, затверджене постановою Кабміну. А також заступники міського голови, керуючий справами, начальник юридичного управління, голова профспілкового комітету міської ради й начальник відділу кадрової роботи.
– Зважаючи на те, що вже майже всіх міських урядників атестовано, за інших можна не хвилюватися?
– Не можна наперед сказати, що пройдуть атестацію всі. Адже люди по-різному ставляться до своєї роботи. Однак зазначу, що атестація корисна ще й тому, що керівники міської ради мають можливість побачити всіх її посадовців, поспілкуватися з ними, поставити їм професійні запитання. Адже вони в основному спілкуються з тими сорока особами, які очолюють виконавчі органи міської ради. А їхніх спеціалістів, які є виконавцями рішень ради, розпоряджень, контрольних документів, відповідають на звернення громадян, не бачать. От якраз на засіданнях комісії й знайомляться з ними. Відбувається розмова між керівництвом міської ради й спеціалістом, який, можливо, пропрацювавши два-три роки, жодного разу ще й не був у кабінеті когось із керівників.
– Атестація сама по собі є процесом тривалим, а на підготовку до неї, певно, потрібно було ще більше часу та зусиль…
– Вся підготовка та організація до атестації лягли на плечі працівників відділу кадрової роботи. Величезний обсяг роботи було виконано – підготовка листів, графіків, протоколів після кожного засідання, розпоряджень міського голови і залучення до особових справ атестаційних листів, характеристик, адже матеріали атестаційної комісії мають зберігатися протягом 75 років. Дякую спеціалістам відділу кадрової роботи за витримку, скрупульозність, уважність, компетентність, терпіння.
Усі готуються до атестації без винятку – і спеціалісти, які перечитують свої посадові обов’язки, закони, і керівники, які готують для атестаційної комісії документи на кожного підлеглого, який підлягає атестації. Члени атестаційної комісії розглядають ці папери.
Таким чином, члени атестаційної комісії на момент атестації вже мають уявлення про посадовця, який атестується. А після розмови з ним розуміють, відповідає реальному станові справ зміст матеріалів, які знаходяться в теці, чи ні.
– Що ви як один із членів атестаційної комісії можете сказати щодо професійного рівня посадовців міської ради? Адже вже майже з усіма ними мали можливість спілкуватися на професійні теми.
– Це корисний захід для всіх – і для спеціалістів, і для керівників. Усі готуються, усі мають достатньо знань, тому можу сказати, що в нас у міській раді працюють компетентні люди. Мене тішить те, що кадровий потенціал у нашому органі місцевого самоврядування є, маємо доволі молодий колектив. Є, звичайно, люди з досвідом, але в основному управління наповнюють молоді кадри. Вони компетентно виконують свою роботу для того, щоб кропивничанам жилося краще.
– Це перша атестація, яку ви застали на своїй посаді? Якщо не перша, то чи бачите різницю між цією й попередніми?
– Не перша. У міській раді я працюю більше 20 років. Прийшла в управління освіти, а у відділі кадрової роботи – вже 15 років, тож це моя четверта атестація. У різний час були різні підходи керівництва до її проведення, різні люди, різні завдання мали влада й посадовці. Але атестація завжди – екзамен. Тому посадовці намагаються скласти його якнайкраще. Прагнуть бути компетентними, грамотними спеціалістами.
Торік у грудні в міській раді проходив конкурс «Посадовець року». І його учасники нині проходять атестацію. Комісія бере до уваги, що ці люди не лише виконують свої обов’язки, а ще й зважилися на участь у конкурсі. Наприклад, в архівному відділі працює спеціаліст першої категорії Ганна Банул – учасниця конкурсу. Під час атестації її керівник охарактеризував її як працівницю, гідну вищої посади. Атестаційна комісія підтримала цю пропозицію. Тож думаю, що протягом року Ганна Сергіївна з огляду на рекомендацію атестаційної комісії зможе обійняти вищу посаду головного спеціаліста.
– Раніше були випадки, коли комісія вирішувала, що посадовець не відповідає обійманій посаді?
– Бувають звільнення, а за результатами атестації 2013 року декільком посадовцям призначили повторну атестацію через рік. Тобто їх визнали такими, що відповідають обійманій посаді за умови підвищення кваліфікації, тому 2014 року відбулося ще одне засідання атестаційної комісії для цих посадовців, яке вони успішно пройшли (після завершення атестації Світлана Балакірєва повідомила «Вечірній газеті», що атестаційна комісія прийняла рішення 206 посадових осіб визнати такими, що пройшли атестацію та відповідають обійманим посадам, а трьом особам призначено повторне атестування протягом року з рекомендацією підвищити свій фаховий рівень та кваліфікацію. – Ю. Л.).
Записав Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Катерини САБРАМ