Гуртом і радон легше «бити»

Кіровоградський колегіум, ЗОШ № 6 та ясла-садок № 2 «Ятранчик» стали тими об’єктами в обласному центрі, підвальні приміщення й перші поверхи яких 26 червня позапланово (у межах реалізації програми «Стоп, радон») обстежили експерти компанії «Bjerking AB» зі Швеції, яка спеціалізується на визначенні рівня радіоактивного газу радону та рекомендаціях щодо зведення його концентрації до мінімальних показників.

Про результати свого обстеження шведські спеціалісти Йохан Еріксон та Коні Букс розповіли на прес-конференції в міській раді, на якій з журналістами спілкувалися також кіровоградський міський голова Олександр Cаінсус, співробітник Інституту гігієни та медичної екології ім. О. Марзєєва Микола Аксьонов, начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ОДА Володимир Жук і начальник управління з питань надзвичайних ситуацій та цивільного захисту населення міської ради Сергій Коваленко.

Шведи 27 – 29 червня обстежать також школи й дитсадки в населених пунктах Кіровоградського й Маловисківського районів (села Бережинку, Клинці, Калинівку, Олексіївку, Оникієве та місто Малу Виску). Обстеження ці є вибірковими, адже раніше у всіх закладах освіти, охорони здоров’я, культури та фізкультури і спорту області працівники управління з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи ОДА встановили прилади, які протягом місяця фіксували дані про наявність у приміщеннях радону. А спеціалісти Інституту гігієни та медичної екології ім. О. Марзєєва згодом проаналізували дані лічильників та про результати цього дослідження вже відзвітували. Зараз вони готують рекомендації щодо способів усунення радонової небезпеки.

Завдання ж шведських спеціалістів – виявлення найтиповіших причин проникнення радону в приміщення та надання рекомендацій щодо мінімізації шкоди від газу, які науковці мають надіслати вже після повернення до Швеції. Та кілька порад ті дали вже на прес-конференції: підвальні приміщення треба обов’язково провітрювати (бажано встановити там вентилятори), підлогу підвалів слід бетонувати, а якщо в ній є щілини, тріщини, то їх необхідно заповнити тим же бетоном, у вікнах обов’язково мають бути кватирки для якомога частішого провітрювання приміщень.

Читайте також