Смачно і корисно поїсти у шкільній їдальні



З початку цього року в Україні запрацював новий санітарний регламент, відповідно до якого переглянуто шкільне харчування.

Так, заборонено ковбасні й кондитерські вироби, рибні консерви, солодкі зернові продукти, що містять надто багато цукру, солі тощо. У зв’язку з нововведеннями керівництво освітянської галузі Кропивницького за підтримки міського голови Андрія Райковича на базі регіонального центру професійної освіти ім. О.С. Єгорова організувало курси підвищення кваліфікації для кухарів шкільних їдалень.

Для 68 кухарів передбачено 30 годин теорії і практики. Мета – навчити шкільних кухарів використовувати новітні технології приготування смачної та корисної їжі, користуватися рецептами відомого кухаря Євгена Клопотенка, який розробив страви для шкіл і які тепер активно запроваджуються в їдальнях навчальних закладів. Кухарі вивчатимуть технологію приготування на основі безлактозних молочних продуктів та безглютенових харчових продуктів, адже у багатьох дітей – несприйняття лактози чи глютену.

Досвідчений кухар Людмила Муліна не пригадує подібних курсів за всю її багаторічну професійну діяльність. Ми її застали за приготуванням соусу балоньєзе.

– Приємно працювати в таких лабораторіях, де все обладнано за останнім словом техніки, – каже вона. – Тут дійсно можна дізнатися багато нового і цікавого. Потрібно ще працювати як з школярами, так і з їхніми батьками, доводячи користь здорового харчування. Я от постійно стежу за тим, як діти поїли. Інколи вони заявляють, що не їдять моркву чи бурячок. А я підійду до такої дитинки і кажу: «Морквочка дуже корисна. Їж її і ніколи не будеш ходити в окулярах». Дивись, і зʼїсть дитина ложку – другу страви.

А от для майстра виробничого навчання Тетяни Мороз навчати таку поважну аудиторію в новинку. Раніше працювала з молоддю, а тепер – із досвідченими кухарями.

– Сьогодні будемо готувати рибу, запечену з овочами, грузинську чахохбілі та ще декілька мʼясних та рибних страв на вибір, – коментує свою роботу Тетяна Мороз. – Також будемо готувати безлактозні та безглютенові страви. Навчимося робити смачні салати, млинці з яблуками, узвар, лимонад, смузі.

Задоволена організацією навчання на курсах і начальниця управління освіти міської ради Лариса Костенко.

– Курси стали можливими завдяки нашій співпраці із регіональним центром професійної освіти, – зазначила Лариса Давидівна. – Два місяці готувалися до цього. Регіональний центр розробив програму для кухарів загальноосвітніх навчальних закладів. Вони пройдуть повний курс теоретичної підготовки, а у світлих, прекрасно оснащених лабораторіях оволодіють практичними навичками приготування їжі.

У програмі курсів – салати, перші, другі страви, десерти, соуси та напої – всього 20 найменувань. Загальні тенденції здорового харчування спонукають до розробки рецептури зі зменшеною кількістю цукру та солі.

– Ми поступово впроваджуємо страви Євгена Клопотенка у щоденне шкільне меню, – каже посадовиця. – Чимало страв вже пройшли опробування. Деякі дітям сподобались, деякі – прибрали з меню. Кожна школа може створювати своє меню, враховуючи наявність продуктів, а також щотижневе меню, погоджене із Держпродспоживслужбою. Впроваджуючи рецепти Клопотенка, ми шукаємо нові можливості, щоб харчування було здоровим і безпечним. Це вимога часу, адже новий санітарний регламент дещо змінив підходи до організації харчування, особливо, коли деякі діти потребують дієти. Це стосується і дошкільних навчальних закладів.

А щоб мати зворотний звʼязок та отримати відгуки про необхідність та якість навчання, Лариса Костенко запропонувала директору регіонального центру Миколі Корецькому провести анкетування учасників курсів.

Оксана ВЕРСТЮК

Читайте також