Кіровоградці – батьки дітей з обмеженими можливостями, які мають право на отримання пільгових рецептів для придбання життєво необхідних ліків, почали скаржитись на те, що в лютому цього року були позбавлені такої можливості.
Батьки кажуть, що за власний рахунок придбати медпрепарати не спроможні, адже вони дуже дорого коштують.
Зокрема, учора до управління охорони здоров’я міської ради звернулась Олена Кокош – мама хлопчика, якому рік тому трансплантували нирку (його донором став батько). Щодня Максиму Кокошу потрібно приймати життєво необхідні ліки, щоб нирка не відторгалась. А на місяць треба витрачати 16 200 гривень, і це – по цінах минулого року. Протягом січня-лютого родина проблем не відчувала, але тепер життя сина у буквальному розумінні опинилось під загрозою. Мама звернулась із проханням забезпечити хворого хлопця пільговим рецептом до начальника управління Оксани Макарук. І та домовилась із директором обласного комунального підприємства “Кіровоградфармація” про забезпечення ліками.
– Таких дітей у нашому місті – 114, – зазначає Оксана Олександрівна. – Всі вони перебувають на обліку в дитячій міській поліклініці і підпадають під дію міської програми медико-соціального забезпечення пільгових та соціально не захищених верств населення міста Кіровограда на 2015 рік, лікарські засоби їм відпускаються безоплатно або на пільгових умовах. Програмою передбачено кошти для амбулаторно-поліклінічних закладів на фінансове забезпечення пільгових рецептів та на відшкодування вартості ліків КП «Кіровоградфармації». Загальна сума коштів саме по пільгових рецептах становить 953,7 тисячі гривень. І хоча порівняно з минулим роком асигнування дещо збільшені, та при врахуванні нинішніх цін на лікарські препарати вони ніяк не покривають реальних витрат. По дитячій міській поліклініці на відшкодування вартості ліків за пільговими рецептами у загальному фонді міського бюджету передбачено 610 тисяч гривень. Але, на жаль, у нас за минулий рік вже утворилась кредиторська заборгованість – 163 тисячі гривень перед підприємством “Кіровоградфармація”, яке й забезпечує необхідними ліками кіровоградців пільгових категорій. Ми вживали всіх необхідних заходів, видатки ці були профінансовані наприкінці минулого року, але не були пропущені органами казначейства. Хочу подякувати керівнику цього підприємства Тетяні Грозян, яка завжди йшла назустріч нашим потребам попри складну економічну ситуацію, перебої з фінансуванням, наявність заборгованості за вже відпущені ліки. За два місяці цього року нам було відпущено медпрепаратів більш як на 50 тисяч гривень, за які ми ще не розрахувались.
Міська галузь охорони здоров’я зараз фінансується за рахунок медичної субвенції з державного бюджету. І поки що нам вдалося за державні кошти проплатити “Кіровоградфармації” лише 23 тисяч гривень. Зрозуміло, що так працювати підприємство не може, адже воно закуповує ліки у постачальників та підприємств-виробників, які не бажають відпускати товар без передоплати. А тим більше, що препарати про які йде мова, імпортного виробництва, дорогі. Їх вартість у нинішньому році вже зросла більше ніж на 50 відсотків через різке підвищення курсу валют. Тож навіть за наявності необхідних бюджетних призначень, своєчасного фінансування, повністю покрити всю потребу в безкоштовних ліках ми не можемо без виділення додаткових коштів. Тому зараз ми працюємо, вишукуємо можливості залучення додаткових коштів. Секретар міської ради Іван Марковський їздив до Кабінету Міністрів України й Міністерства фінансів для того щоб домогтися виділення додаткових коштів для погашення заборгованості, яка не була врахована при призначенні фінансування на нинішній рік. Паралельно найближчим часом буде коригуватись міський бюджет, і я виносила пропозиції на розгляд профільної депутатської комісії та управління фінансів міської ради, щоб виділити додаткові кошти саме з міського бюджету, що дозволить погасити існуючу заборгованість і частково профінансувати майбутні потреби у ліках.
Прикро, але така проблема виникла не лише у Кіровограді, вона притаманна всій Україні через наджорсткий режим економії бюджетних коштів. Тому потрібно залучати всі існуючі можливості та благодійників.