З липня цього року розпочалась виплата компенсацій колишнім вкладникам Ощадбанку СРСР у розмірі однієї тисяч гривень. За цей період з понад 230 тисяч наявних вкладників та 137 тисяч осіб, які пройшли процес актуалізації для отримання компенсацій, вже здійснено виплати понад 123 тисячам громадянам. Виплати тривають.
Про процес їх отримання та реалізацію соціальних ініціатив Президента України стосовно отримання частини коштів колишніми вкладниками Ощадбанку СРСР вкотре нагадала начальник відділу депозитів та виплат компенсацій Кіровоградського обласного управління АТ «Державний ощадний банк України» Тетяна Нофенко.
– Цьогорічний процес виплат компенсацій піддходить до завершення, – розповіла Тетяна Петрівна. – Зараз ми намагаємось здійснити всі наявні виплати тим, хто має їх отримати до кінця року, навіть ті громадяни, яким призначено отримувати платежі протягом січня – лютого наступного року, можуть встигнути отримати кошти до 25 грудня.
Також з першого вересня був відкритий реєстр вкладників, які ще не встигли зареєструватись, і ми готуємось до наступних виплат. Такі вкладники проходять такий же процес актуалізації і одержують національну картку, але без коштів, які будуть нараховуватись згодом, коли вийде відповідна постанова Кабінету Міністрів України.
Кількість вкладників, які претендують на компенсаційні виплати, постійно зростає, адже відбувається також виплата спадщини по вкладах померлих громадян. Маючи на руках ощадну книжку померлого родича, людина проходить процес реєстрації і дістає право на отримання коштів як спадкоємець. Для цього потрібно звернутись до відділення Ощадбанку України, пройти процес реєстрації – це процедура відмінна від актуалізації із занесенням в іншу базу даних, і протягом тижня – двох можуть отримати належні їм кошти.
Є випадки, коли людина, пройшовши процес актуалізації з призначенням дня виплати, помирає, то родичі не можуть отримати кошти за померлого. Ці кошти ми повертаємо у держбюджет, і тільки коли спадкоємці вступають у право власності, вони можуть отримати кошти, перереєструвавши книжки на власне ім’я.
Процес від актуалізації до виплати коштів може тривати максимум місяць. Зараз цей процес прискорюється, тому гроші можна отримати навіть протягом кількох днів.
Також передбачено процес передачі даних про вклади, якщо людина проживала колись в іншій області, а тепер мешкає на території Кіровоградщини. Тобто маючи на руках ощадкнижку і пройшовши процедуру актуалізації, можна отримати компенсацію за місцем теперішнього проживання.
Варто зазначити, що люди вже зрозуміли, як пройти процедуру актуалізації, зателефонувавши на «гарячу лінію» чи зареєструвавшись на інтернет-сайті. Це досить зручно і дозволяє уникнути черг у відділеннях Ощадбанку України, принизливого очікування своїх коштів. Клієнту призначається дата виплати, тобто отримання національної картки, де вже нарахована тисяча гривень. Готівку можна отримати в банкоматах чи у касі відділень Ощадбанку. Також національною карткою можна користуватись, як звичайною платіжною банківською карткою: на неї можуть нараховуватись пенсія, здійснюватись різноманітні платежі в торговельній мережі тощо. Відмінність полягає в тому, що користуватись такою карткою можна лише в мережі банкоматів Ощадбанку України. В банкоматах інших банків національна картка не обслуговується. В разі подальших виплат компенсацій кошти будуть нараховуватись на цю іменну національну картку.