ПОРЯДОК СТВОРЕННЯ БЛАГОДІЙНИХ ОРГАНІЗАЦІЙ

Засновниками (засновником) благодійної організації можуть бути громадяни України, іноземні громадяни, особи без громадянства, які досягли 18 років, а також юридичні особи незалежно від форм власності. Засновники (засновник) благодійної організації на загальних зборах (з'їзд, конференція) приймають рішення про створення благодійної організації, затверджують статут (положення), формують орган управління організацією, заслуховують звіти спостережної ради щодо контролю за цільовим використанням коштів і майна благодійної організації, вирішують інші питання, віднесені законом та статутом (положенням) благодійної організації до їх компетенції.

Благодійною організацією є недержавна організація, головною метою діяльності якої є здійснення благодійної діяльності в інтересах суспільства або окремих категорій осіб згідно із законом. Діяльність благодійних організацій має суспільний характер, що не суперечить їх взаємодії з органами державної влади і не позбавляє права на отримання державної підтримки.

Благодійні організації можуть створюватися у таких організаційно-правових формах: членська благодійна організація, благодійний фонд, благодійна установа, інші благодійні організації (фундації, місії, ліги тощо). Конкретна організаційно-правова форма благодійних організацій визначається засновниками (засновником).

Благодійна організація діє на основі статуту (положення), здійснює господарську діяльність, спрямовану на виконання її статутних цілей та завдань. Вона користується самостійністю у питаннях прийняття господарських рішень, визначення умов оплати праці апарату організації, використання власних фінансових і матеріальних ресурсів відповідно до вимог законодавства.

Благодійні організації утворюються і діють за територіальним принципом і поділяються за своїм статусом на всеукраїнські, місцеві та міжнародні. Територія діяльності благодійної організації визначається відповідно до її статуту (положення).

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, а також державні та комунальні підприємства, установи, організації, що повністю або частково фінансуються з бюджету, не можуть бути засновниками (засновником) та/або членами благодійної організації.

Правове регулювання створення, державної реєстрації, статусу благодійних організацій, матеріально-технічного забезпечення їх благодійної діяльності регулюється Господарським кодексом України, Законом України "Про благодійництво та благодійні організації" від 16.09.1997 р.

Специфіка оподаткування неприбуткових організацій визначена, зокрема, в Законі України "Про оподаткування прибутку підприємств" від 28.12.1994 р.

Владилена КУЦА,
начальник відділу легалізації об'єднань громадян Кіровоградського міського управління юстиції

Читайте також