Перші в черзі на доступні ліки — гіпертоніки

В заході взяли участь заступник начальника управління охорони здоров’я облдержадміністрації Наталія Горбенко, головний терапевт управління охорони здоров’я ОДА Анатолій Гатич, головний кардіолог Людмила Кизима та головний спеціаліст з неврології Віктор Касьянов. Широкий загал медичної спільноти Кіровограда й області мав змогу прослухати освітній курс «Шляхи впровадження основних методів діагностики та лікування в клінічну практику лікаря внутрішньої медицини».
Як зауважив Василь Нетяженко, за даними МОЗ України, із 46 мільйонів населення 11 мільйонів страждають на артеріальну гіпертензію, тобто підвищений артеріальний тиск. Це фактично кожна п’ята людина. Знають про свою проблему 65 відсотків українців, 45 відсотків починають лікуватись за наполяганням лікарів, а от постійно спостерігаються та лікуються хоча б протягом року лише 15 відсотків пацієнтів. Але підвищений тиск супроводжується розвитком тяжких серцево-судинних ускладнень. Зокрема, щорічно реєструється 105 тисяч інсультів, кожний другий такий хворий страждає від катастрофічних ускладнень, коли процес реабілітації пацієнта триває більш ніж півроку. Іншою досить складною проблемою є висока смертність населення від інфарктів. Тому дуже важливо, щоб людина знала про те, що саме підвищений артеріальний тиск і невміння його контролювати може спричинити вищезазначені проблеми зі здоров’ям. Тому з метою більш ефективного надання медичної допомоги населенню і була винесена на обговорення постанова Кабінету Міністрів України «Про реалізацію пілотного проекту щодо запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою». Нею передбачаються істотні знижки на препарати, які регулюють артеріальний тиск, вітчизняного та імпортного виробництва. При цьому вартість вітчизняних препаратів хворим буде відшкодовуватись майже у повному обсязі, на ліки імпортного виробництва також передбачаються певні знижки. Але при цьому лікарі сімейної практики, дільничні терапевти повинні мати повний перелік осіб, які потребують подібних препаратів, їхні дані вноситимуться у державний реєстр, щоб потім державні кошти спрямовувались на відшкодування витрат фармацевтичним підприємствам. Препарати зі знижками можна буде придбати у будь-якій аптеці не залежно від форми власності, але за рецептом лікаря. Особлива увага приділятиметься пацієнтам, які проживають у сільській місцевості. Тому завдання фахівцям обласного управління охорони здоров’я – докласти максимум зусиль для належного інформування населення, запровадження дієвих механізмів виявлення людей, які страждають на гіпертонічну хворобу, та надання їм медичної допомоги. Тут у нерозривній зв’язці повинні працювати терапевтична, кардіологічна та неврологічна служби області, ефективно використовуватись вартісне кардіологічне обладнання.
Так, для надання медичної допомоги хворим на серцево-судинні захворювання на Кіровоградщині розпочато створення центру судинної патології на базі обласного кардіологічного диспансеру, проведено ремонтні роботи на 350 тисяч гривень за рахунок коштів державного бюджету, закуплено сучасний ангіограф вартістю 14,98 мільйона гривень.
– Подібний апарат має використовуватись на повну потужність, – зазначив головний терапевт України. – Якщо він буде працювати з розрахунку одна ангіографія на день-два, то толку не буде. Потрібно хоча б мінімум три щодня. То й можна стверджувати про ефективне використання державних коштів та якісне надання медичних послуг.
Василь Нетяженко навів приклад Луганської області, коли було виділено після сумнозвісного випадку із вибухом кисневих балонів у лікарні 95 мільйонів гривень, закуплено ангіограф, а на ділі він простоює.
Отже, головною метою запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби – підвищити їх економічну доступність широким верствам населення, зокрема найбільш незахищеним. Підібрано сім груп лікарських засобів, які дають стовідсоткове зниження артеріального тиску. Зареєстровано 280 препаратів з цих груп, і лікар може вибрати певні ліки у кожному окремому випадку. Чи є сенс лікарю виписувати пацієнту вартісний препарат, коли існує аналогічний вітчизняного виробництва не менш ефективний? Це вже залежить від лікаря.
Ціни на препарати оприлюднені і вивішені на сайті МОЗ, тому завдання фахівців з управління охорони здоров’я – протягом двох найближчих місяців їх роздрукувати, направити у районні та дільничні лікарні. Там мають впорядкувати списки пацієнтів для створення державного реєстру хворих на гіпертонію. Далі Мінфін разом із МОЗ до першого вересня визначають джерела фінансування цих пацієнтів, і у вересні проект вступає у дію.
Другий етап – опрацювання механізмів часткового відшкодування. З метою запобігання негативних наслідків реалізації пілотного проекту з вітчизняними виробниками підписано відповідний меморандум, щоб не виникла ситуація з припиненням поставок препаратів в аптечну мережу. Державній акціонерній компанії «Ліки України» доручено провести закупівлі двомісячного запасу препаратів. Тут також чимало залежить від медиків. Потрібно провести широку роз’яснювальну компанію серед населення, щоб не створювати черг в лікарнях. Наприклад, дільничний лікар може прийти додому до хворого і виписати йому рецепт без відвідування поліклінічного закладу. Рецепти мають право виписувати ті ж таки терапевти, кардіологи, підліткові лікарі, але не дозволено – лікарям швидкої допомоги, хірургам, гінекологам, стоматологам іншим вузькопрофільним спеціалістам.
Успішна реалізація цього проекту дозволить поширити його і на інші групи хворих, зекономити кошти населення та убезпечити їх від безконтрольного використання ліків.

Читайте також