Достойна заробітна плата є основою матеріального добробуту не тільки самого працівника, а й всієї його родини. З іншого боку, те, скільки громадянин отримує сьогодні, відчутно позначиться на тому, що він отримуватиме завтра, коли доведеться йти на заслужений відпочинок.
Тому низька заробітна плата найманих працівників, якою грішать чимало роботодавців, – це не тільки не дуже комфортний рівень життя людей, це і недобрані до пенсійної скарбниці значні кошти, які вкрай потрібні сьогоднішнім і майбутнім пенсіонерам.
За офіційною статистикою на Кіровоградщині близько 44 тисяч легально оформлених працівників, тобто фактично кожен п’ятий із загальної кількості працюючих, отримують мінімальну, а то й меншу заробітну плату. Якби не подібна «ощадливість» роботодавців, насамперед тих, що платять навіть менше від законодавчо встановленого мінімуму, то, приміром, лише у квітні, як свідчать проведені оперативні розрахунки, загальнообласний фонд оплати праці застрахованих осіб міг би бути більшим на 6,2 мільйони гривень. А це означає, що лише за один місяць ми отримали б додатково 2,2 мільйона гривень страхових відрахувань.
Тому органами Пенсійного фонду в області разом з фахівцями державної податкової служби та територіальної держінспекції праці, у тісній співпраці з органами виконавчої влади та правоохоронними структурами проводиться постійна робота по виявленню фактів порушень трудового законодавства як в частині дотримання роботодавцями мінімально визначеного рівня оплати праці найманих працівників, так і щодо легалізації тіньової зайнятості громадян. Протягом січня – червня проведено 4676 таких досліджень, за результатами яких роботодавцями підвищено заробітну плату 6469 працівникам та оформлено трудові відносини з 804 особами, які працювали у них на нелегальній основі. Завдяки цьому до бюджету Пенсійного фонду додатково надійшло 1,9 мільйона гривень.
Найбільші суми за перше півріччя, зокрема завдяки підвищенню заробітної плати найманих працівників, надійшли у Новомиргородському (331 тисяча гривень), Маловисківському (198,3 тисячі гривень), Кіровоградському (99,8 тисячі гривень) районах та місті Кіровограді (125,2 тисячі гривень).
Робота у даному напрямі триватиме й надалі. І для цього є всі підстави. Баланс трудових ресурсів області, складений на основі аналітичних досліджень центрів зайнятості, підрозділів податкової служби, управлінь статистики, сільського господарства, освіти, управлінь праці та соціального захисту населення, свідчить, що на Кіровоградщині майже 114 тисяч осіб або 20% від усього працездатного населення не мають офіційно оформлених трудових відносин чи доходів. Що означає – значна частина цих громадян працюють нелегально, від чого, в результаті, програють і вони самі, і держава.
Найбільш тіньовою, з огляду на результати проведених досліджень, залишається галузь торгівлі. Тут з початку року легалізовано 511 працівників, завдяки чому до бюджету Пенсійного фонду надійшло 346,7 тисячі гривень. Ще 136,1 тисяч гривень додатково надійшло завдяки підвищенню заробітної плати 1050 працівникам, чиї заробітки (за офіційними відомостями) не дотягували навіть мінімально встановленого рівня.
168 осіб переведено на легальні умови роботи у галузі сільського господарства. Завдяки цьому пенсійний бюджет поповнився на 114 тисяч гривень. Ще 793,2 тисячі гривень надійшло внаслідок усунення порушень щодо розміру отримуваної селянами заробітної плати.
У галузі транспорту за результатами проведених досліджень легалізовано 31 працівника, підвищено зарплату 134 особам. Завдяки цьому до бюджету додатково надійшло 32,5 тисячі гривень.
Вкотре звертаємося до громадян з проханням не погоджуватися на отримання нелегальних заробітків і думати про власне майбутнє.
Окрім того, і роботодавцям слід мати на увазі, що органи Пенсійного фонду за результатами отриманої звітності щомісячно передають до органів виконавчої влади, територіальних управлінь праці та соціального захисту населення, а також органів прокуратури перелік підприємств, на яких зафіксовано факти нарахування заробітної плати, розмір якої нижчий від законодавчо встановленого в державі мінімального рівня. На сьогодні (з 1 липня) мінімальна заробітна плата в Україні складає 1102 гривні.
Людмила ПОЛІЩУК, начальник головного управління Пенсійного фонду в області