Змінам у питаннях дерегуляції, спрощення процедур державної реєстрації та надання адміністративних послуг був присвячений “круглий стіл”, проведений працівниками реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції. У заході взяли участь секретар міської ради Іван Марковський, представники виконавчих органів місцевого самоврядування, приватні та державні нотаріуси.
– Нова політика держави та досвід інших країн спонукали Міністерство юстиції України розробити покроковий план реформування сфери державної реєстрації стосовно надання адміністративних послуг, – зазначила начальник реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції Оксана Марченко. – Він передбачає запровадження електронних сервісів, спрощення процедур, передачі функцій від структурних підрозділів державної реєстрації фізичних та юридичних осіб органам місцевого самоврядування, надання повноважень щодо прийому заяв з реєстрації речових прав нотаріусам, отримання електронних витягів, виписок.
18 березня цього року було прийнято постанову Кабінету Міністрів України № 137, якою внесено зміни до постанови КМУ у сфері державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Зокрема, додатково визначено суб’єкти прийняття заяв щодо державної реєстрації прав та заяв про надання інформації – нотаріуси, а також посадові особи органів місцевого самоврядування та адміністратори центрів надання адміністративних послуг. Але розгляд заяв залишається за державними реєстраторами Міністерства юстиції, як і прийняття рішень про розгляд цих заяв. Рішення видаються особисто, поштою письмово або електронною поштою заявнику, яку той зазначає у заяві.
Також наказом Мін’юсту затверджено зразки заяв, з якими можна ознайомитись на інформаційному стенді при зверненні як до органів реєстрації, так і нотаріусів. Також ці зразки є на сайті Мін’юсту та головного територіального управління юстиції в Кіровоградській області. Виникла можливість розгляду заяв про державну реєстрацію у скорочені строки, але ця послуга додаткова і буде платною.
Також прийнято Закон України “Про внесення змін до деяких Законів України щодо уточнення повноважень нотаріусів та особливості реєстрації похідних речових прав на землі сільгосппризначення”, відповідно до якого розширюються повноваження нотаріусів, яких прирівнюють до державних реєстраторів щодо можливості реєстрації похідного права – оренда земель сільгосппризначення. Одночасно законодавством встановлено обмеження щодо похідного права, яке можливе лише після реєстрації нотаріусом як суб’єктом державної реєстрації після реєстрації первісного права, тобто права власності. Принцип екстериторіальності діє за похідним правом, але принцип територіальності при виникненні первинного права територіальності діє за територіальною ознакою. Спочатку реєструється право власності за територіальною ознакою, а потім сільгоспвиробники, фермери можуть звертатись до нотаріусів, як державних, так і приватних, щоб реєструвати похідне право. Це дозволить уникнути черг та спростити можливості зареєструвати це право.
Крім того, набув чинності Закон України “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо спрощення умов ведення бізнесу (дерегуляція)”, відповідно до якого за державну реєстрацію справляється не державне мито, а адміністративний збір та визначені його ставки.
У разі відмови в державній реєстрації заявнику адміністративний збір не повертається, а повертається лише квитанція про плату за надання інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
До липня 2016 року планується автоматизувати перенесення записів Державного земельного кадастру (реєстру земель та відомостей про речові права) до Державного реєстру прав.
Також перед присутніми виступили начальник відділу державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців реєстраційної служби Кіровоградського міського управління юстиції Анна Шевченко, державний нотаріус Оксана Сибірцева та голова відділення нотаріальної палати України у Кіровоградській області Тетяна Балик.
Реквізити за державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно
Реквізити для адміністративного збору:
Отримувач УК у м. Кіровограді, м. Кіровоград
Код класифікації доходів бюджету 22012600
Код ЄДРПОУ отримувача: 38037409
Р/р 31110001700002 у ГУДКСУ у Кіровоградській області
МФО 823016
– за державну реєстрацію прав власності на нерухоме майно щодо розташованих на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна:
– площею до 100 кв.м. – 85,26 грн.
– лощею більше 200 кв.м. – 243,60 грн.
– щодо земельних ділянок – 121,80 грн.
– за державну реєстрацію іншого речового права на нерухоме майно, крім права оренди землі щодо розташованих на земельних ділянках об’єктів нерухомого майна:
– площею до 100 кв.м. – 21,32 грн.
– площею до 200 кв.м. – 30,45 грн.
– площею більше 200 кв.м. – 60,90 грн.
– щодо земельних ділянок (сервітут, емфітевзіс, суперфіцій) – 30,45 грн.
– за державну реєстрацію обтяження права на нерухоме майно – 85,26 грн.
– за внесення змін до записів Державного реєстру прав, у тому числі виправлення технічної помилки, допущеної з вини заявника – 48,72 грн.
Реквізити платних послуг:
Отримувач: УК у м. Кіровограді, м. Кіровоград
Код класифікації доходів бюджету: 22012700
Код ЄДРПОУ 38037409
Р/р 31319300741002 у ГУДКСУ у Кіровоградській області
МФО 823016
Код суб’єкта надання послуги: КГ61524/52
Найменування суб’єкта надання послуги: Реєстраційна служба Кіровоградського міського управління юстиції Кіровоградської області.
Скорочене найменування послуги – "надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно у формі витягу" – 120 грн.