Не словом, а ділом

Кропивницький – напевне, єдине місто, де за останніх вісімнадцять років жоден керівник міста до кінця не відбув свою каденцію. Це не могло негативно не вплинути на загальну соціально-економічну ситуацію в обласному центрі, на ставленння людей до влади. Кожного разу вони все з більшою недовірою ставилися до кандидатів на посаду міського голови: а якщо і цей "кине"? Тому вибори деякі кандидати вигравали нерідко зі "смішною" кількістю голосів. Просто багато жителів обласного центру не ходили на виборчі дільниці. Їм стало байдуже. Однак минулий рік став переломним. На хвилі подій, що відбувалися в країні, зникли аморфність, зневіра. Люди пішли голосувати. Вони зрозуміли, що, лаючи вдома на кухні владу, щось змінити на краще в місті неможливо.
Кандидат на посаду міського голови Андрій Райкович набрав переконливу більшість голосів. І це було абсолютно прогнозовано. Людина із кришталево чистою репутацією, успішний бізнесмен і керівник, незаангажований у політичному плані. Йому довелося починати свою роботу у нелегких умовах. Війна на сході країни, складна соціально-економічна ситуація, відсутність консолідації між депутатами на початку роботи ради. Однак це не стало на заваді реалізації намічених планів. За рік роботи міського голови за десятьма напрямками його передвиборчої програми виконано практично все.
"Затишне місто"
У рамках реалізації цього напрямку програми розпочато заходи з реконструкції парку "Перемога". Демонтовано майже сорок незаконно встановлених тимчасових споруд торговельного, побутового, соціально-культурного призначення. Капітально відремонтовано 11 житлових будинків, 106 ліфтів, біля багатьох багатоповерхівок полагод- жено внутрішньодворові дороги.
Один із знакових проектів – "Світле місто". На багатьох вулицях облаштовано зовнішнє освітлення із застосуванням сучасних економних ламп. Причому у багатьох віддалених мікрорайонах світло з’явилося вперше за останні десятиліття.
"Місто без корупції"
Започатковано онлайн-трансляції сесійних засідань міської ради. Вперше запроваджено систему розгляду електронних петицій від громадських організацій. Відкрито сервісний центр муніципальних послуг та створено “гарячу” лінію міського голови.
"Місто інвестицій"
23 листопада в Кропивницькому проведено перший муніципальний інвестиційний форму "Час інвестицій". У вересні в нашому місті відбулася перша спеціалізована виставка з питань енергоефективності та енергозбережен- ня. Також міська влада була співорганізатором наймасштабнішої в Україні виставки AGROEXPO-2016.
"Місто новобудов"
Розпочато будівництво дев’ятиповерхового 54-квартирного житлового будинку на вулиці Генерала Жадова. Також розробляється проектно-кошторисна документація для будівництва багатоквартирного житлового будинку на вулиці Героїв України, 26, корпус 1. Виділено мільйон гривень із міського бюджету на будівництво військового містечка, де оселяться 1200 сімей (вулиця Леваневського). Реконструйовано дамбу на вулиці Михайлівській.
"Розумне місто"
Створено "Освітню карту Кропивницького", яка містить електронну базу даних про всі освітні заклади міста. Придбано на 2,3 мільйона гривень комп’ютерну техніку для шкіл: це і комп’ютери, й інтерактивні дошки, і планшети та ноутбуки. Витрати на цю техніку в цьому році на 76 відсотків більші, ніж у 2015-у.
Також виконано капітальний ремонт шкіл, придбано 476 нових парт. Запроваджено іменні стипендії міського голови переможцям всеукраїнських олімпіад, педагогам, які готували цих переможців, призначено щорічну надбавку. Також додаткові стипендії виплачуються обдарованим студентам вишів. Значно збільшено фінансування на харчування дітей у школах та дитячих садках.
"Комфортне місто"
Міська влада повернула в комунальну власність тролейбусний парк, створила комунальне підприємство "Електротанс". Вперше за десять років оновлено парк електротранспорту, придбано двадцять тролейбусів марки "ДНІПРО" великої місткості, з відкидним трапом для інвалідів-візочників.
Триває реалізація проекту "Соціальна картка". На сьогодні знижками на продукти користуються 26,5 тисячі кропивничан. Активно проводяться і ярмарки, причому не лише у центральній частині міста, а й у віддалених мікрорайонах.
Створено муніципальний патруль, що регулярно проводить рейди, ліквідовуючи точки стихійної торгівлі.
"Спортивне місто"
Уперше за рік виконано ремонти шести шкільних спортивних залів, на черзі – ще один. Також відкрито четверту міську дитячо-юнацьку спортивну школу.
Призерам паралімпійських ігор виплачено одноразову грошову допомогу на загальну суму 550 тисяч гривень.
"Здорове місто"
У Кропивницькому відкрито паліативне відділення на базі центральної міської лікарні. До цього наше місто залишалося єдиним обласним центром, де не було такого закладу. Тепер невиліковно хворі мають належний догляд і медичну допомогу.
Капітально відремонтовано приміщення низки медичних закладів. Підписано меморандум з німецькою компанією щодо створення відділення гемодіалізу за рахунок інвесторів. Триває реалізація комплексної програми підтримки учасників АТО. За забезпеченням соціального захисту цієї категорії громадян наше місто визнано кращим.
"Культурне місто"
Проведено реконструкцію приміщення літературно-меморіального музею Карпенка-Карого. Капітально полагоджено другий корпус музичної школи №1 імені Г. Нейгауза.
Споруджено пам’ятний знак жертвам Голодомору та облаштовано Алею слави на Рівненському кладовищі.
"Безпечне місто"
Патрульну поліцію Кропивницького забезпечено гумою для машин. Налагоджено тісну співпрацю із правоохоронцями.
Як оцінюють роботу міської влади депутати
Андрій ТАБАЛОВ, секретар міської ради:
– Міська рада запрацювала стабільно й ефективно попри всі політичні нашарування. Депутатські фракції вдалося згуртувати й ефективно працювати на благо міста та наших виборців. Основними кроками на цьому шляху є принциповий підхід до вирішення земельних питань, сфери житлово-комунального господарства, роботи депутатів на округах, їх взаємодія із виконавчим комітетом міської ради. Депутати стали ближчими до людей, що засвідчили їхні звіти перед виборцями, коли кожен мешканець міг поставити пряме запитання своєму представникові у міській раді, вимагати відповідь, а не просто якусь відписку чи балаканину ні про що.
У зв’язку із децентралізаційними процесами міський бюджет почав отримувати додаткові кошти. Здавалось би, що для мільярдного бюджету ці десятки мільйонів гривень? Це не такий потужний ресурс, але він дозволив значно покращити фінансування ремонту бюджетних закладів, доріг, об’єктів інфраструктури, на що раніше у бюджеті закладались лише 10 відсотків надходжень.
Тож нині наше завдання – розробити ряд масштабних проектів та втілити їх у життя. Для цього потрібно постійно й наполегливо працювати з депутатським корпусом, адже, як показує практика, народні обранці не завжди схильні до конструктивної роботи, інколи затягують прийняття того чи іншого рішення.
Вадим ДРИГА, голова фракції політичної партії “Наш край”:
– За цей рік у місті: здано в експлуатацію ряд об’єктів, які, може, і не помітні на перший погляд для пересічного містянина, але конче необхідні для Кропивницького. Наприклад, відремонтовано дамбу на Інгулі, що унеможливить підтоплення деяких мікрорайонів. Відремонтовано дороги, школи, інші заклади бюджетної сфери. Тож наприкінці року ми можемо впевнено сказати, що вдалося зробити, а що – ні, щоб при формуванні бюджету на наступний рік врахувати нереалізовані плани.
У міській раді сформовано нарешті сталу депутатську більшість, що дасть можливість вчасно прийняти бюджет наступного року, міські галузеві програми. Приємно відзначити, що значно поменшало популізму в депутатському середовищі. Народні обранці у більшості націлені на конструктивну роботу. Вони ж бо зараз закріплені за округами. Мажоритарники знають проблеми того чи іншого мікрорайону, що думають люди, в чому бачать покращення проживання у місті.
Тож переконаний, що рік завершується на позитиві. А ми, депутати, бачимо перспективу на наступний.
Олександр ЦЕРТІЙ, голова фракції ВО “Батьківщина”:
– Не можу сказати про якісь особливі досягнення за рік, але дещо таки вдалося зробити. Думаю, що мешканці будинку №67, корпус 2 на вулиці Повітрянофлотській радіють, що вперше за десять років було відремонтовано їхню прибудинкову територію. А ще люди дякують за те, що нарешті відновлено вуличне освітлення на вулиці Лесі Українки. Так, крок за кроком, вдається благоустроювати Нову Балашівку. Але хочеться, щоб на наступний рік тих 192 мільйони гривень, які закладаються у міському бюджеті на сферу ЖКГ, були пропорційно розподілені між мікрорайонами міста.
Ось конче необхідно приступити до спорудження каналізації багатоповерхівок на вулиці Дарвіна. Уявіть, 21 століття, а люди за власний кошт відкачують стоки зі зливних ям. У нинішньому році вдалося профінансувати розробку проектно-кошторисної документації (200 тисяч гривень), а на наступний буду домагатись початку будівельних робіт.
Михайло БЄЖАН, голова фракції політичної партії “Українське об’єднання патріотів – УКРОП”:
– Мій виборчий округ – 101-й мікрорайон. Про тутешні проблеми, мабуть, знають усі, тому приємно, що по деяких вдалося справу зрушити з мертвої точки. І світлофори встановлюємо, і дитячі майданчики облаштовуємо. Є певні напрацювання і на наступний рік. Але найбільше мене засмучує, що у своїй депутатській роботі мої колеги часто скочуються до відвертого політичного популізму. Інколи до порядку денного вносяться такі питання. які до місцевого самоврядування не мають жодного стосунку. Я – людина з бізнесу, тому дуже ціную продуктивність робочого часу. А інколи доводиться витрачати значну його частину на розгляд таких пропозицій, які не у компетенції депутатів місцевих рад. Особливо депутати цим грішили на початку каденції, але згодом все ж таки зрозуміли, що люди від нас чекають не пустих заяв, як-то зняти з посади Прем’єр-міністра, а конкретних результатів. Зараз у міській раді сформовано сталу депутатську більшість, що дозволило більш продуктивно працювати. Сподіваюсь, що так триватиме й надалі і ми зможемо прийняти міський бюджет на наступний рік.
Олександр ШАМАРДІН, голова фракції “Рідне місто”:
– Перше, що спало на думку, – закупівля 20 тролейбусів для міста. Це великий прорив у транспортній галузі. Також великим досягненням є побудова пам’ятного знака жертвам Голодомору. Це давно треба було зробити, але чомусь усі лише говорили. І ще одне вагоме досягнення – підтримка спорту та молоді. Міський голова звернув увагу на спорт, здоровий спосіб життя. Цьогоріч відкрито багато спортивних залів у місті. Також Андрій Райкович підтримав мою пропозицію щодо придбання боксерського рингу. До цього на всі змагання ринг орендувався.
Загалом, діяльність міського голови оцінюю як продуктивну, він налагодив співпрацю з усіма депутатськими фракціями.
Керівники управлінь – про те, що вдалося зробити за рік
Анна Назарець, начальник відділу культури і туризму міської ради:
– За час головування Андрія Райковича уперше за останніх десять років виділено кошти на передплату періодики для міських книгозбірень. З його ініціативи тривають капітальні ремонти закладів культури, виділяються кошти на придбання нових музичних інструментів для закладів культури, видання книг місцевих авторів, надається фінансова підтримка мистецьким колективам для їх участі в міжнародних конкурсах. Це те, що потрібно було робити, але на що не вистачало раніше коштів.
Міський голова визначив три пріоритетних завдання в царині культури – реставрація будівель першого корпусу музичної школи № 1 ім. Г. Нейгауза та художньо-меморіального музею О. Осмьоркіна, які є пам’ятками архітектури, завершення капітального ремонту та відкриття Польського культурного центру-музею К. Шимановського (із залученням до цієї справи представників Польщі) та створення міського мистецького центру.
Андрій Павлович розуміє, що фінансувати культуру за остаточним принципом – це неправильно, що без мистецького центру ми не зможемо зробити наше місто фестивальним. У ньому можна буде розмістити не лише творчі колективи, а й туристично-інформаційний підрозділ, який стане корисним як містянам, так і нашим гостям. Міський голова, маючи добрий мистецький смак, розуміє, що оркестр добре грати на зношених інструментах не може, що навчати дітей у художній школі комп’ютерній графіці лише за підручниками неможливо, що, розвиваючи туризм і культуру, ми розвиваємо наше місто. Тому й має тепер дитяча художня школа свій комп’ютерний клас, тому й отримують музичні школи нові музичні інструменти, тому й розпочато роботу з реставрації будівель двох закладів культури, які є пам’ятками архітектури.
Віктор Ксеніч, начальник управління капітального будівництва міської ради:
– У цьому році, як ніколи за останній час, міська влада на чолі з Андрієм Райковичем дуже уважно підійшла до житлового будівництва. Розпочато спорудження 54-квартирного житлового будинку (із застосуванням енергозберігальних технологій) на вулиці Генерала Жадова. Закладено кошти на початок робіт з реконструкції господарського блоку під житловий будинок на території першого пологового будинку на вулиці Олени Журливої. Багато уваги цьогоріч приділено й капітальним ремонтам закладів охорони здоров’я.
Дуже важливим об’єктом для міста є перегороджувальна споруда на Інгулі для регулювання рівня води в річці, що поруч з мостом на вулиці Михайлівській. Нинішнього року з ініціативи міського голови її капітально відремонтовано. Здано в експлуатацію після капітального ремонту чотири шкільних спортивних зали, на черзі – ще три. І це також ініціатива очільника міста.
Наступного року заплановано побудувати котельню біля школи № 17 (яка обігріватиме її та дитячі садочки №№ 22, 48 і 65), а також утеплення стін, покрівлі, встановлення вікон та дверей для утримання тепла у школі № 18, реконструкцію приміщень школи № 3. Торік на цій школі було замінено дах, тобто міська влада підходить до ремонту соціальних об’єктів комплексно.
Оксана Макарук, начальник управління охорони здоров’я міської ради:
– Завдяки активній громадянській позиції міського голови, його реформаторській налаштованості й сприйняттю всього нового, бажанню втілити передові новітні ідеї в медичній галузі вдалося реалізувати ті проекти, які протягом останніх років в основному в нас були започатковані лише на папері. І щороку виникали ті чи інші причини, щоб їх не реалізувати.
Працювати під керівництвом Андрія Райковича і складно, і просто водночас. Роботи багато, він вислуховує ідею, переймається нею, вивчає проблематику й можливість її реалізації. І коли вже приймає рішення, то має чітку позицію, дороговказ, за якими ми маємо працювати. Це допомагає в роботі. Приймаючи рішення, міський голова зважає не лише на раціональність та ефективність, а й на інтереси громади.
З найбільш важливих проектів, над якими ми працювали п’ять років, а реалізували за цей рік, є відкриття паліативного відділення, ремонти й відкриття дитячого інфекційного корпусу, ремонти двох амбулаторій загальної практики (разом з придбанням сучасної медичної техніки, автомобілів, комп’ютерів). Це і рішення про організацію сучасного пологового будинку з функціями перинатального центру другого рівня, і заснування життєво необхідного для міста відділення гемодіалізу.
Євген Серопян, заступник начальника управління освіти міської ради:
– Очільник нашого міста Андрій Райкович запланував щороку капітально ремонтувати по п’ять спортивних залів у школах. Та першого ж року свого головування перевершив свою передвиборчу обіцянку: уже відремонтовано чотири зали, а до кінця року буде завершено ремонт іще в трьох. Відремонтовано два харчоблоки в дитячих навчальних закладах, які роками не ремонтували, – у дитсадках № 14 і 43. Для шкіл і дитсадків придбано нові водонагрівачі, холодильники, електричні м’ясорубки і плити, меблі та шкільні парти. Протягом п’яти попередніх років міська влада на придбання комп’ютерного обладнання коштів не виділяла. Цьогоріч же для школярів уже придбано 147 комплектів комп’ютерного обладнання, 19 ноутбуків та 112 планшетів. Нинішнього року відкрито по одній дошкільній групі в спеціальній загальноосвітній школі № 1 та школі № 33.
Наступного року реалізація програми розвитку освіти триватиме. Ідеться про оновлення шкільних меблів, продовження забезпечення учнів комп’ютерною технікою, капітальний ремонт спортивних залів та харчоблоків загальноосвітніх навчальних закладів, їх утеплення.
Міський голова також звертає увагу на необхідність належної охорони навчальних закладів, тож наступного року в тих закладах, де ще немає “тривожної” кнопки, її встановлять. А ще у всіх дитсадках і школах заплановано облаштувати охоронну сигналізацію.
Віктор Кухаренко, начальник головного управління житлово-комунального господарства міської ради:
– Міський голова звертає увагу на те, щоби при ремонті житлового фонду будівельники використовували не застарілі, а сучасні матеріали. Наприклад, при оновленні чи встановленні шатрової покрівлі застосовували не шифер з азбесту, а металопрофіль. Це трохи дорожче, але ж якість цього матеріалу вища, а гарантійний термін його використання – довший.
Андрій Райкович наполягає на необхідності зменшення поточних ремонтів і збільшенні обсягів ремонтів капітальних. Бо, наприклад, ямковий ремонт дорожнього покриття потрібно робити щороку, а після якісного капітального ремонту будівельники повернуться на полагоджену ділянку вже набагато пізніше. Очільник міста вимогливий щодо прибирання прилеглих територій, вивезення сміття, якісного виконання робіт, пов’язаних з відновленням зовнішнього освітлення.
Він приймає громадян з окремих територій міста, вислуховує їх і виїздить туди, де є певні проблеми. Приїздить, не попереджаючи про це ні комунальні підприємства, ні наше управління, щоби побачити реальний стан справ. А потім звертає увагу нашого управління ЖЕО, квартальних комітетів на ті негаразди, які існують на територіях.
Нині ми готуємо програму розвитку міського житлово-комунального господарства, управління капітального будівництва – свою програму капітальних ремонтів закладів освіти, медицини, культури. Позиція міського голови полягає в тому, що капітальні ремонти об’єктів комунальної власності потрібно виконувати комплексно: не лише відновлювати окремі приміщення чи будівлю, а й під’їзні шляхи, зовнішнє освітлення.

Читайте також