17 січня в селищі Новому в Кіровограді трапилася надзвичайна ситуація – обвалилася димова труба котельні КП “Теплоенергетик”. Завдяки злагодженим та оперативним діям місцевої влади й комунальників наслідки аварії вдалося ліквідувати за добу.
Котельня, про яку йдеться, раніше належала чавуноливарному заводу, а згодом була передана на баланс КП “Теплоенергетик”. Обвалилося двадцять верхніх метрів віс імдесятиметрової димової труби. На щастя, ніхто з людей не постраждав, але роботу котельні довелося зупинити. Унаслідок цього без централізованого опалення залишились 1300 мешканців селища у 28 багатоповерхових житлових будинках, дитячий садок, дві школи та поліклініка.
– Як тільки сталася аварія, міський голова провів нараду, на якій було визначено нагальні заходи щодо ліквідації її наслідків, – розповів на прес-конференції заступник міського голови Микола Вєщев. – Оскільки спочатку треба було обстежити трубу на висоті, ми зайнялися пошуками верхолазів. Цю роботу зголосилися виконувати фахівці фірми “Дискрет”. Паралельно ми домовилися з металобазою “Альянс” про те, що її працівники виготовлять необхідні металоконструкції. У результаті спільних дій уже через добу наслідки аварії було ліквідовано. Весь цей час навчальні заклади селища працювали у звичайному режимі – через відносно високу температуру повітря. Там, де потрібно, селищна рада встановила обігрівачі, тож без тепла лишилися тільки житлові будинки.
Нагальні відновлювальні роботи виконували дві аварійні бригади КП “Теплонергетик” та особовий склад аварійно-рятувального загону управління МНС в області. Зараз котельня працює, але відновлювальні роботи ще тривають.
На запитання журналістів, якою ж буде подальша доля цієї котельні, Микола Вєщев відповів, що зараз розглядається питання виведення її з експлуатації та будівництва нової, більш економної.
– Аварія сталася через те, що потужності котельні, яка раніше опалювала чавуноливарний завод та дві третини житлового фонду селища Нового, зараз не використовують повністю, – зазначив він. – Унаслідок цього труба ізсередини недостатньо прогрівається (особливо нагорі), адже продуктів згорання газу та пари стало в декілька разів менше. Усередині верхньої частини труби тривалий час збирався конденсат, який узимку то замерзав, то розтавав, таким чином руйнуючи цеглу, що й призвело до падіння маківки труби. Надалі цю енергоємну котельню експлуатувати недоцільно. Нагадаю, що 2010 року було розпочато реалізацію проекту будівництва в селищі Новому міні-котелень й завершено його перший етап: збудували дві міні-котельні (одну – у самому селищі, іншу – в облпсихлікарні). Передбачали звести ще одну, для неї навіть побудували приміщення, однак, оскільки протягом 2011–2012 років кошти на завершення проекту не надходили, роботи було призупинено. Днями ми зустрічалися з керівництвом облдержадміністрації й домовилися, що обласна влада допоможе нам довести до кінця розпочате – у селищі вирішено збудувати ще одну міні-котельню, що дасть змогу стару котельню чавуноливарного заводу вивести з експлуатації. Попередня вартість робіт – 10 – 10,5 мільйона гривень. Якщо кошти виділять, то об’єкт можна буде запустити вже нинішнього року, до початку наступного опалювального сезону.
21 січня під час наради з керівниками виконавчих органів Кіровоградської міської ради міський голова Олександр Саінсус відзначив оперативність при ліквідації аварії, вмілу організацію ліквідаційних та відновлювальних робіт першим заступником міського голови Василем Дзядухом, заступником міського голови Миколою Вєщевим, заступником директора КП “Теплоенергетик” В’ячеславом Караушем та подякував усім іншим спеціалістам, які були задіяні у відновленні обігріву квартир, установ та організацій селища Нового.