Нормативна грошова оцінка землі у Кропивницькому – тема, що викликала великий суспільний резонанс та стала предметом детального обговорення у бізнес-середовищі міста. Вже кілька тижнів триває активний діалог міської влади і підприємців, щоб вся діяльність у сфері землевпорядкування на території обласного центру відбувалася публічно і прозоро, а нарахування і справляння плати за землю здійснювалися справедливо.
Для багатьох власників земельних ділянок виявилися несподіванкою отримані у Держгеокадастрі витяги з нормативно-грошової оцінки, за якими податок на землю чи орендна плата зросли, за словами підприємців, у два і більше разів. Причин такого підвищення – кілька, але найсуттєвішою виявилося застосування максимального коефіці- єнта функціонального призначення землі Кф-3 для тих підприємців, які належним чином не оформили власну землевпорядну документацію і не зареєстрували її в Держгеокадастрі.
Про всі механізми розрахунків за користування земельними ділянками у Кропивницькому керівники міста не раз розповідали на зустрічах з підприємцями, під час “круглих столів”, на прес-конференціях тощо. До Кропивницького також завітав і представник херсонського підприємства, яке на професійному рівні виконувало нормативно-грошову оцінку місцевої землі, – заступник директора командитного товариства «Науково-впроваджувальна фірма «Нові технології» Павло Домків. Ми впорядкували всю наявну інформацію і виклали її в коментарях посадовців.
Олександр Мосін, заступник міського голови:
– Держава чітко заявила про своє намагання зробити регулювання земельних відносин, у тому числі справляння плати за землю, прозорими і простими для використання. Відповідно, вона подбала і про механізм, який би спонукав власників абсолютно всіх земельних ділянок якнайшвидше виготовити необхідну технічну документацію.
Результатом багатьох зустрічей і консультацій з місцевими підприємцями, у яких брали участь і спеціалісти податкової служби та Держгеокадастру, стало вироблення чіткого алгоритму дій для власників земельних ділянок, у кожному конкретному випадку застосування коефіцієнта Кф=3. У найскладнішому випадку, коли підприємство користується землею на підставі виданого Державного акта на власність, необхідно отримати від міської ради дозвіл на розробку земельного проекту з подальшим його затвердженням на одному із наступних сесійних засідань. Міська влада за будь-яких обставин піде назустріч підприємцям, і відповідні проекти рішень міської ради прийматимуться за спрощеною процедурою, щоб зекономити дорогоцінний час.
Крім того, представники бізнесу звернули увагу міської влади і підприємства – розробника нормативно-грошової оцінки землі на випадки помилкового застосування ряду коефіцієнтів, що враховують санітарно-гігієнічні та інженерно-інфраструктурні фактори.
Важливо, що компроміс досягнуто не шляхом скасування попереднього рішення міської ради, яким була затверджена нормативно-грошова оцінка землі, а домовленістю спільними зусиллями внести до неї необхідні зміни, які б відображували реальну картину на карті Держгеокадастру. На процес опрацювання документів і формування пакету пропозицій щодо коригування нормативно-грошової оцінки визначили два тижні. І це правильний та конструктивний шлях.
Відміна ж рішення міської ради, а з нею і нової нормативно-грошової оцінки землі, відразу відкине місто у 2009 рік. А це значить, що повернуться часи, коли можна було сховатися у “тіні”, коли не обліковували землю в Держгеокадастрі і коли можна було набирати гектари земельних ділянок на перспективу, не поспішати освоювати її і платити копійки до бюджету. Зараз необхідно доопрацювати даний документ, що і буде зроблено найближчим часом.
Павло Домків, заступник директора КТ «Науково-впроваджувальна фірма «Нові технології»:
– Наше підприємство має значний досвід у проведенні землевпорядних, землеоціночних і геодезичних робіт. Складаючи нормативно-грошову оцінку землі у Кропивницькому, наші спеціалісти проаналізували інформацію і статистичні дані, отримані від комунальних підприємств міста, Держспоживстандарту, Держгеокадастру, міської ради. Всі ці відомості й лягли в основу визначення зон, обрахування їх базової вартості, складання плану зонування і врахування коефіцієнтів.
Наприклад, у випадку із земельною ділянкою, де на схемі були позначені мережі теплопостачання, що стало причиною застосування підвищеного коефіцієнта, теплогенеруюче підприємство надасть довідку про відсутність у цьому місці інженерних комунікацій і після цього до нормативно-грошової оцінки будуть внесені необхідні зміни. Така ж ситуація і з санітарно-очисними зонами: після коригування органами Держспожив- стандарту схеми їх розміщення вони будуть враховані для підприємств, що мають шкідливі викиди, і останні зможуть скористатися понижувальним коефіцієнтом, який дозволить зменшити плату за землю до 20 відсотків.
Карта факторів, які впливають на значення коефіцієнтів, постійно змінюється: десь прокладаються інженерні комунікації, десь будуються торговельні центри, десь створюються зелені зони. Відповідно, до нормативно-грошової оцінки постійно вносяться зміни, цей процес відбувається у реальному часі.
Готовність, продемонстрована міською владою і розробником проекту до оперативного опрацювання всіх первинних документів, що лягли в основу розрахунків вартості землі, дала можливість досягти консенсусу на зустрічі міського голови Андрія Райковича і підприємців Кропивницького.
Принципово вчинили і члени постійної депутатської комісії міської ради з питань бюджету, податків, фінансів, планування та соціально-економічного розвитку, які на своєму засіданні, не підтримали проект рішення депутата міської ради Олександра Цертія щодо скасування рішення про затвердження нормативно-грошової оцінки землі. Комісія під головуванням Олега Краснокутського підтримала домовленості міського голови і підприємців щодо запровадження двотижневого мораторію на розгляд цього питання. А на закиди противників рішення міської ради, мовляв, це регуляторний акт і при його прийнятті не дотримано процедури оприлюднення регуляторного акта, відповідь дала начальник юридичного управління міської ради Марина Смаглюк:
– З аргументів, наведених автором проекту рішення Олександром Цертієм щодо недотримання процедури прийняття регуляторного акта, взагалі не може йти мова про скасування рішення міської ради. Затвердження результатів нормативно-грошової оцінки землі – це обов’язок міської ради, як і якісне наповнення міського бюджету та раціональне використання землі . У той же час є висновок єдиного уповноваженого державного органу – Державної регуляторної служби про те, що прийняте рішення із затвердження нормативно-грошової оцінки землі не є регуляторним актом.
А Олександр Мосін спростував прогнози прихильників повернення до старої нормативно-грошової оцінки землі щодо надзвичайно великого фінансового навантаження, яке ляже на плечі власників житлових домоволодінь та гаражів у гаражних кооперативах.
– Керівники гаражних кооперативів прийшли на засідання постійної депутатської комісії надзвичайно схвильованими, – зазначив посадовець. – З витягів, які вони отримали у Держгеокадастрі, виходило, що плата за землю кооперативів зросла суттєво. Але, коли ми разом, включно з розробником проекту, підрахували реальну плату конкретного кооперативу з урахуванням наведення ладу у його землевпорядній документації та визначення меж його земельних ділянок, то з’ясувалося, що на місяць необхідно буде сплачувати 460 гривень. Для приватних домоволодінь, площею, наприклад, десять соток, плата за рік складе близько 130 гривень. Але ж у Кропивницькому більшість дворів має площу близько п’яти – семи соток.
Крім того, нова нормативно-грошова оцінка є добрим підґрунтям для, щоб усі вносили справедливу, тобто адекватну реальному часу плату на землю. Ол2ександр Мосін навів конкретний приклад: підприємець, маючи земельну ділянку понад 4000 квадратних метрів, сплачував за старою оцінкою 2000 гривень на місяць, а за новою – 4000 гривень. З урахуванням реалій 2019 року – це багато чи мало?
– Сьогодні часто маніпулюють статистикою базової вартості землі у різних містах України, – звернув увагу Олександр Мосін. – При цьому закидають, що у Кропивницькому – чи не найдорожчий квадратний метр земельної площі. Це не так. У різних містах нормативно-грошова оцінка здійснювалася у різні періоди, а тому базова вартість землі з урахуванням індексу інфляції в обласних центрах приблизно однакова. Але чомусь маніпулятори при цьому забувають назвати рівень коефіцієнта Км, який визначає місце розташування земельної ділянки. У Кропивницькому він максимальний у центрі міста – 1,79 за базової вартості землі з урахуванням індексації 472,67 гривні за квадратний метр. Для порівняння: в Одесі базова вартість квадратного метра землі становить 426,88 гривні, але коефіцієнт Км – 4,57! Тобто земля оцінюється вже майже у 2000 гривень за метр квадратний. В Івано-Франківську – 442, 6 гривні за Км – 2,5, у Чернігові - 291 гривня, але Км-3,1.
Таким чином, міська влада Кропивницького демонструє повну прозорість у сфері землевпорядкування і готова надати максимальну допомогу всім підприємцям міста, які поділяють такі засади ведення господарської діяльності. У міській раді створено спеціальну робочу групу під головуванням Олександра Мосіна, яка готова розглянути кожний конкретний випадок нормативно-грошової оцінки землі і формування плати за землю, надати власникам земельних ділянок необхідні рекомендації та забезпечити спрощені процедури прийняття рішень міської ради з питань регулювання земельних відносин у визначенні меж земельних ділянок.
Обговорення результатів проведеної нормативно-грошової оцінки земель у Кропивницькому, як і напрацювання змін до них, мають відбуватися публічно і прозоро. Це принципова позиція секретаря міської ради Андрія Табалова та голови постійної депутатської комісії з питань бюджету, податків, фінансів, планування та соціально-економічного розвитку Олега Краснокутського.
Андрій Табалов, секретар міської ради:
– Я вважаю, що, коментуючи рішення про нормативно-грошову оцінку землі, багато хто намагається лобіювати та захищати бізнес. Так, чесний бізнес потрібно захищати, адже він платить податки. Але зауважу, що не всякий бізнес платить податки. Прикро, але зараз ніхто не каже про пересічних кропивничан, які не мають об’єктів нерухомості і не знають, що таке плата за землю і земельний податок. А те, що зробила міська влада, – то це, перш за все, впорядкування земельних відносин. Адже є такі підприємці, які, маючи земельні ділянки, не платять у міський бюджет. І, думаю, зі мною в цьому питанні ніхто не буде сперечатись. Ми постійно говоримо, що коштів у міському бюджеті не вистачає на наші дитячі садки, школи, лікарні. А як його поповнювати? В тому числі й земельним податком. Тому потрібно спочатку розібратись у балансі витрат з міського бюджету та надходжень до нього. А також поінформувати населення і, перш за все, підприємців. Запевняю, що нічого страшного у запропонованих міською владою змінах немає. Влада погоджується виправити ті речі, які для підприємців катастрофічно не прийнятні. Тобто потрібно вести нормальний цивілізований діалог, а не політизувати процес напередодні президентських, а потім і парламентських виборів, як це намагаються зараз робити окремі депутати і громадські активісти.
На сьогодні ми провели низку зустрічей і “круглих столів” із підприємцями. Вони були ініційовані, з одного боку, підприємцями, а з іншого – міською владою. Була створена і робоча група. Є домовленість міського голови із підприємцями, які переживають за збільшення витрат через зростання податків. Але є закон і соціальна відповідальність перед громадою міста. І з цим потрібно рахуватись.
На перших зустрічах я перспективи не побачив. Лунали суцільні звинувачення. Треба просто спокійно розібратись. Є Держгеокадастр, який виступає також стороною у цьому питанні. Державна фіскальна служба – також сторона в цьому питанні. І є міська рада, яка прийняла певне рішення. І я переконаний, що рішення правильне, вмотивоване і переконливе. Зараз воно дозволило виявити, що в когось земельний податок зросте, у когось – зменшиться. Просто зараз підприємцям потрібно навести лад у документації, визначити чіткі межі своїх земельних ділянок.
Процес має бути абсолютно прозорий, щоб кожен зацікавлений громадянин міг подивитись цю документацію, можливо, порахувати для себе суму податку, застосувавши коефіцієнти. Це нескладно зробити. Якщо цього не зробити, то тут може виникнути корупція. Я вже чув, що певні ділки пропонують «вирішити» питання, щоб ці плати були меншими. Але не має бути жодних посередників у цьому процесі. Всі повинні отримати чесну і справедливу ціну за землю і чесно сплатити її до бюджету. А з бюджету ці кошти підуть на соціальні потреби.
Я думаю, що частина підприємців просто не має оформлених документів на свою землю. Чи то вчасно не зробили, чи вирішили перечекати. Дехто з бізнесменів показує державні акти на землю на право постійного користування. Але державним актом вже давно не можна користуватись у своєму спілкуванні із державою. Вже є ряд інших підзаконних актів, які зобов’язують переоформити ці державні акти. Цього зроблено не було. Звичайно, підприємці економлять. Але ж всьому є межа. Тепер просто потрібно впорядкувати свою земельну документацію. І ті підприємці, які були на перших зустрічах із владою, вже це зробили, подали необхідні документи. І ми на сесії вже прийняли ряд рішень на їхню користь. Тобто частина підприємців почула нас, зрозуміла, почала діяти, а, влада, підтримала їх, як і обіцяла. І так повинен робити кожен нормальний господар. Якщо у тебе землі забагато, то, можливо, від неї треба відмовитись.
Зараз люди масово їздять в європейські країни, то можуть там побачити, що безгоспної землі немає – кожен клаптик землі там впорядкований. І люди можуть дізнатись, кому земельна ділянка належить. А у нас на додачу ще й виникає проблема з МАФами, яких все більшає і більшає. І от таке збільшення земельного податку дозволить боротися із несанкціонованим встановленням різного роду кіосків, тимчасових споруд тощо. Адже це буде просто дорого, а значить, неприбутково. Це нормальний, стимулюючий європейський підхід.
Олег Краснокутський, голова постійної депутатської комісії з питань бюджету, податків, фінансів, планування та соціально-економічного розвитку:
– Ми провели ряд публічних заходів, де збирались наші промисловці, підприємці, представники малого та середнього бізнесу, податкової служби, Держгеокадастру, керівництво міської ради та інші зацікавлені особи. На цих зустрічах були присутні й депутати міської ради, члени нашої комісії. В чому нас тільки не звинувачували! Вимагали відміни прийнятого депутатами рішення. Але в цьому протистоянні я чітко бачу політичну складову якраз напередодні виборів. І цим вдало користуються представники певних політичних сил. Намагались зірвати професійну дискусію. Наприклад, була пропозиція, яка до цього була консолідовано підтримана депутатським корпусом і міським головою, що протягом двох тижнів промисловці, підприємці та всі зацікавлені особи повинні запропонувати пропозиції, впорядкувати свою земельну документацію, щоб потім їх розглянути та внести зміни до рішення, яке було прийнято напередодні. І це нормально. Не треба керуватись гаслом: «Чим гірше, тим краще!»
Наприклад, були запрошені голови гаражних кооперативів, яких попередньо «накрутили», що, мовляв, вони тепер будуть платити за землю непідйомні суми. Коли ж порахували, то з’ясувалось, що, якщо у минулому році певний гаражний кооператив сплачував за місяць 1800 гривень, то тепер буде платити 2800 гривень. Отже, виходить не в десятки разів, як дехто казав.
Ще раз зазначу: є деякі питання. Тому нам потрібно їх систематизувати, опрацювати і прийняти рішення щодо застосування пониженого коефіцієнту. Той, хто працює, дає робочі місця, виробляє продукцію, сплачує податки, не може платити стільки ж, як той, хто має якийсь розважальний заклад, має рентабельність у тисячу відсотків і ще й приховує реальні доходи.
Сьогодні на сесії відбулось саме те, про що ми говорили з представниками бізнесу. Міська влада пішла назустріч тим підприємцям, які вже підготували належним чином документацію, що дозволило їм чітко визначити суму земельного податку, яка, виявляється, не на багато вища, ніж була. Ми не будемо гратись у політику, а будемо приймати рішення, які дозволять навести лад у земельних питаннях. Знаємо бізнесменів, які мають чимало земельних ділянок і не приділяли уваги їх належному оформленню, визначенню цільової спрямованості тощо. Сподіваюсь, що тепер громада побачить, кому яка земельна ділянка належить, як використовується. Щодо тих, хто використовує земельні ділянки під виробництво – заводи, інші підприємства, думаю, доведеться вносити зміни до нашого рішення, а саме застосовувати понижуючий коефіцієнт. А ті, хто брав землю, так би мовити, із запасом, тепер муситиме платити. До речі, і серед нинішніх представників депутатського корпусу є такі, хто має по кілька земельних ділянок і належним чином не оформив їх. Для чого вони їх брали? Можливо, з метою подальшого перепродажу. Якщо взяв нерухомість чи землю громади, то плати за неї у бюджет! Ми ж повинні фінансувати освіту, медицину, ремонтувати дороги тощо. З чого? До речі, по земельному податку у нас є тенденція до зростання. Ми на засіданні планово-бюджетної комісії встановили всім управлінням і відділам, які працюють над поповненням бюджету, щоквартально звітувати перед комісією, щоб ми бачили темпи зростання і питати за неякісну роботу. А сьогодні вже перша група підприємств пішла за спрощеною системою розгляду їхніх питань на сесійному засіданні. Влада своє слово тримає. Тож не треба заважати налагоджувати нормальний діалог. А політика, я думаю, закінчиться відразу після виборів.
Планується, що завдяки прийнятому депутатами рішенню дохідна частина міського бюджету збільшиться на 15 відсотків.
Олександр Шамардін, голова постійної депутатської комісії з питань архітектури, будівництва, реклами, регулювання земельних відносин та охорони навколишнього природного середовища:
– Зростання нормативно-грошової оцінки землі рано чи пізно мало відбутися і для Кропивницького, адже до цього нормативно-грошова оцінка затверджувалася у 2010 році, а вже потім було кілька індексацій. Крім цього, підставою став наказ Мінагрополітики та продовольства України, яким внесено зміни до Порядку нормативної грошової оцінки земель населених пунктів, тому цей крок був частково і вимушений.
Зараз міська влада тісно співпрацює з підприємцями, які бажають розібратися у розрахунках і звертаються за перерахунком. Це нормальний робочий процес, який приведе до того, що впорядкується уся землевпорядна документація і можна буде визначити, чи за призначенням використовуються земельні ділянки та в яких межах.
Коли підприємці приведуть до ладу землевпорядну документацію та зареєструють її в Держгеокадастрі, тоді там зможуть переглянути коефіцієнт, який характеризує функціональне використання земельної ділянки при розрахунку. Зараз багато підприємців отримало максимальний коефіцієнт 3.0, який і призвів до суттєвого зростання плати за землю.
Крім цього, земельні ділянки не будуть оформлювати «про всяк випадок» для того, щоб вони просто простоювали та не використовувалися. Ми бачимо, що по місту є чимало землі, яка в оренді, але на ній нічого не будують, там лише збирається сміття та ростуть чагарники з амброзією.
Під час погоджувальної наради міський голова Андрій Райкович дав доручення профільному заступнику Олександру Мосіну та начальнику юридичного управління Марині Смаглюк опрацювати усі питання, які хвилюють представників великого, середнього та малого бізнесу з розрахунків нормативно-грошової оцінки. Якщо за два тижні врегулювати питання не вдасться і з боку підприємців будуть запитання, то розглядатимуться інші пропозиції, які обговорять з представниками всіх депутатських фракцій.
Вважаю, що при розгляді даного питання також треба зважати ще й на той фактор, що, завдяки підвищенню плати за використання землі, відбудеться додаткове наповнення міського бюджету, а це - можливості для збільшення фінансування, наприклад, тієї ж сфери ЖКГ – ремонт доріг, покрівель, прибудинкових доріг, відновлення зовнішнього освітлення тощо.