»Встаю і лягаю із сонцем»

Більше двадцяти років тому Григорій Ключка перебрався з облавсного центру на дачу. Там, у селі Мальовничому (за кільканадцять кілометрів від Кропивницького), немає електрики, а все його населення – Ключка і ще кілька сімей таких же дачників (корінних жителів не залишилося – повмирали, повиїжджали). Але Григорію таке життя подобається.

– Тут така тиша іноді, – хвалиться, – аж дзвенить!

– А не скучно одному? – цікавлюся.

– Нема коли скучати, – відповідає. – Та й привичний я до самоти. Тридцять років працював водієм. На яких машинах? Та на найбільших – КрАЗах, МАЗах! Моя жінка жартує: «Чим більша машина, тим дурніший шофер». Багато я попоїздив! Дочка, як їй вісімнадцять було, підрахувала, що, поки росла, я вдома був загалом тільки два з половиною року, це – зі сном. Якось дочка вирішила позначити на карті міста, де я побував. А я їй: «Відмічай ті, де я не був, їх менше». Що тільки не возив! Одного разу послали в Дніпропетровськ за тридцятьма кіло дроту. А вантажопідйомність КрАЗа – тридцять дві тонни. А одного разу забирав з Прибалтики брак нашого чавуноливарного заводу, машина ледве повзла.

На запитання, звідки в нього тут дача, що спонукало відмовитися від комфорту міської квартири, Григорій відповідає:

– Я – сільський, народився в Могутньому (село в Кропивницькому районі. – В.К.), а в п’ять років міським став. Тут, у Мальовничому, бував у молодості. Раніш воно Водяним називалося. Село було – як пісня. Людей жило багато, був свій колгосп. А втік я сюди з міста, бо сільські гени покликали. Та й зрозумів: тут легше вижити. Двадцять п’ять років тому городяни масово перебиралися в села. Тоді саме роздавали землю під дачі, під житлову забудову. Отримав ділянку і я. Побудував хату зі всякого непотребу.

– Але ж і багато селян у всі часи вибиралося в міста, – зауважую.

– Із села тікають ті, в кого є копійка, – стверджує Ключка. – А в село перебираються, щоб вижити.

Великих незручностей від того, що у Мальовничому немає електрики, Григорій не відчуває.

– Встаю і лягаю із сонцем, – каже. – А без телевізора можна жити.

Час від часу Ключка їздить у Кропивницький, щоб побачитися з дружиною (та мешкає у їхній квартирі), зарядити акумулятор мобільного, купити харчів. Його транспорт – кобилка Маринка, яку запрягає у воза.

– Маринка дешевше обходиться, ніж машина, – пояснює. – Нею й до товариша в сусіднє село їжджу, і місцевим дачникам, коли просять, перевожу якісь речі. Сам її й підковую. Подивився, як ковалі підковують, і навчився. У невмілого руки не болять. У мене й до Маринки коники були. Город кіньми не раз орав. Його офіційно 35 соток, а можна займати скільки заманеться. Мені подобається в землі колупатися.

– Дехто із сусідньої Катеринівки називає вас Робінзоном, – кажу Ключці.

– Робінзону було легше, – відповідає той. – Йому ніхто не заважав.

– Хто ж вам заважає?

– Пруться сюди всякі, щоб щось поцупити. Чорт-зна звідки й лізуть. Залиш оце все на тиждень – рознесуть. Я за такі речі можу п’ятака начистити, а то й голову відірвати. Але проти лома немає прийому. Якось сусідка опинилася в лікарні, а в її дворі уже лазять, курочать. Я – туди. Бачу: їх четверо, а це для мене багато. Записав номер їхньої машини, подзвонив у міліцію. Потім приїхали до мене, сказали: «Будеш гавкать, хату спалимо».

А ще Ключці заважають нічийні собаки, яких у Мальовничому розвелося дуже багато.

– Курей видавили, – бідкається. – Вони ночами тут гужують, шукають поживи. Раніше мав багато гусей, качок. Якщо їх тримати не в загородці, вдвічі менше їдять корму – але ж собаки подавлять! Тримав я і бджіл – так видохли, бо поля недалеко труїли, нас не попередили. А голубів куниця видавила.

І все ж Григорій Ключка задоволений життям на лоні природи.

– Друзі як приїздять, кажуть: тут так добре! – запевняє.

Віктор КРУПСЬКИЙ

Читайте також

Найпопулярніше
Грабував пенсіонерів
»Мак−2014»
Із 37 соціальних проектів виконано 36
Актуальне
Нідерланди повинні інвестувати додаткові 19 мільярдів євро для виконання своїх зобов'язань перед НАТО.
Блогер стверджує, що Залужного та Буданова свідомо не додали до останніх рейтингів, оскільки їхня популярність та довіра з боку громадськості зростають.
Дві третини з 2 мільйонів боєприпасів для України, наданих Європейським Союзом, вже були "виявлені", повідомив Сибіга.
Теги