– Надалі департамент проводитиме подібні семінари щомісяця, – зазначив заступник міського голови – директор департаменту розвитку торгівлі, побутового обслуговування, транспорту та зв’язку Микола Цуканов (на знімку). – Списки тем семінарів і запрошених посадовців ми готуватимемо залежно від того, відповіді на які питання хотітимуть почути керівники підприємств торгівлі, ресторанного господарства й ринків. Завдання департаменту та міської влади – захистити торговців, створити сприятливі умови для їхньої діяльності, коли й вони не зазнаватимуть необґрунтованих домагань, і міський бюджет поповнюватиметься податками підприємців.
Заступник директора департаменту Володимир Каленчук розповів про внесені зміни до Закону України "Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв і тютюнових виробів". Ішлося про обмеження місць реалізації названих товарів, неприпустимість їх продажу особам до вісімнадцяти років та збільшення суми штрафів за порушення внесених змін. Міським радам тепер надано повноваження на час проведення масових заходів у межах відповідної адміністративної території забороняти або обмежувати споживання пива, алкогольних напоїв та куріння.
– На жаль, дані зміни не торкнулися діяльності нелегальних продавців самогону, горілки й цигарок, – зауважив Микола Цуканов. – Цей бізнес, що грунтується насамперед на здоров’ї молоді й збитках легальних торговельних закладів, треба ліквідовувати спільними зусиллями органів правопорядку, міської влади і громадськості.
Відповідь на нарікання присутніх до правоохоронців щодо провокаційних контрольних закупівель із залученням неповнолітніх, частих перевірок торговельних закладів дали заступник начальника УМВС в області Олександр Спінул і заступник начальника відділу громадської безпеки УМВС в області Олександр Дігас. Пояснивши, що названі дії працівники міліції здійснюють задля профілактики злочинів, зокрема грабежів, скоєних у стані алкогольного сп’яніння, вони запропонували для усунення непорозумінь між торговцями й правоохоронцями встановлювати в торговельних закладах прилади відеоспостереження і кнопки тривожної сигналізації. Це дасть змогу припинити продаж алкоголю неповнолітнім та гарантуватиме продавцям і перехожим щастя не зустрітися з п’яними хуліганами.
Микола Цуканов закликав торговців не боятися вимагати від перевіряльників документів, які свідчать про законність їхніх дій. Олександр Спінул же висунув пропозицію підготувати спільне рішення УМВС України в Кіровоградській області та міської ради про заходи для забезпечення виконання нових законів і змін до чинних. Завдяки такому рішенню торговці, правоохоронці й міська влада зможуть ефективно взаємодіяти на користь усієї громади міста.
Дуже емоційно відреагували учасники семінару на інформацію заступника начальника ДП "Кіровоградстандартметрологія" Віри Данько стосовно того, що віднині торговельники мають контролювати, чи є на упаковках харчів і напоїв позначка про відсутність або присутність у них ГМО. За невиконання цього нововведення працівники підприємств торгівлі, громадського харчування та сфери послуг сплачуватимуть суттєві штрафи. Якщо виникне потреба перевірити продукт, то при ДП "Кіровоградстандартметрологія" є спеціальна лабораторія. Керівники підприємств поцікавилися, що ж їм робити з уже придбаним товаром. Адже на більшості харчів і напоїв ніяких позначок немає, а вимагати їх наявності від постачальників сенсу немає – ті вже свою справу зробили. Учасники семінару домовилися висувати вимоги стосовно маркування уже під час наступної закупівлі товару. Із цим погодилася, зокрема, й начальник відділу контролю якості продукції та дотримання правил торгівлі обласного управління у справах захисту прав споживачів Наталія Туменко, обов’язком якої якраз і є контроль за якістю продукції та дотриманням правил торгівлі в Кіровоградській області. Вона пояснила, що позначка може бути не лише на упаковці, а й на ціннику і транспортній тарі, якщо товар продається на вагу. В цьому випадку присутність чи відсутність ГМО може засвідчити й посвідчення якості.
Наприкінці семінару керівник спеціалізованої інспекції міської ради Віктор Іванов розповів про нововведення щодо порушень державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів. За такі діяння штрафи, що їх спецінспекція має право накладати на громадян та посадових осіб – суб’єктів господарювання, суттєво зросли. Однак, зазначив Віктор Іванов, його найбільше непокоїть усе ж незаконна торгівля самогоном, горілкою й цигарками. Саме торговці-нелегали заважають працювати легальним торговельним закладам і саме їхній товар є потенційно небезпечним для здоров’я споживачів. Тому керівник спецінспекції закликав правоохоронців, які мають широкі повноваження для боротьби з підпільними торговцями, спільно з міською владою, що таких повноважень зовсім не має, до активної співпраці.
Наступний семінар відбудеться в середині квітня. Свої пропозиції і побажання щодо його теми всі охочі можуть висловити за телефоном: 22-38-36. Працівники департаменту розвитку торгівлі, побутового обслуговування, транспорту та зв’язку Кіровоградської міської ради завжди готові до співпраці з підприємцями.
Юрій ЛІСНИЧЕНКО
Фото Олег ШРАМКА