З початку року дев’ять жителів області захворіли на ботулізм. Один помер.
Літньої та осінньої пори кожна господиня намагається якнайбільше овочів та фруктів законсервувати на зиму. А жителі сіл ще й заготовляють тушонку з м’яса свиней, птиці. Однак ці продукти можуть бути причиною виникнення смертельно небезпечного інфекційного захворювання – ботулізму.
У нашій області протягом 2004 – 2013 років захворіли на ботулізм 89 осіб, вісім з них померли. Лише з початку нинішнього року в області зареєстровано дев‘ять випадків ботулізму, які викликані вживанням консервованих продуктів домашнього виготовлення, одна людина з Олександрівського району померла. 75-річна жінка зварила останній борщ у своєму житті. Вона додала до нього м’ясну тушонку домашнього приготування. Відкрила банку, скуштувала консерви, а потім додала м’ясо в каструлю з борщем. Їли готову страву разом із чоловіком.
На ранок літній жінці стало зле – вона скаржилася на порушення зору, діяльності центральної нервової системи, в неї з’явился симптоми, як і при ГРВІ, та ін. У дуже тяжкому стані її доставили в обласну лікарню, де госпіталізували в реанімаційне відділення. У цьому лікувальному закладі пацієнтці був поставлений попередній діагноз – ботулізм. Незважаючи на всі зусилля медиків, бабусю не вдалося врятувати. Її чоловікові пощастило – він, хоч і також був госпіталізований в обласну лікарю, зараз перебуває в стані середнього ступеня тяжкості і продовжує лікуватися. Тривають лабораторні дослідження щодо уточнення діагнозу потерпілих, однак під підозрою все-таки м’ясна тушонка.
Збудник ботулізму – ботуліністична паличка – "мешкає" в кишечнику корів, коней, свиней, кроликів, щурів, норок, курей, диких водоплавних птахів і багатьох інших представників тваринного світу. При цьому носійство збудників зазвичай не завдвє тваринам явної шкоди. З організму заражених тварин (чи людини) бактерії виділяються з фекаліями і потрапляють у грунт, воду, на свіжі фрукти, овочі, гриби, а далі – в шлунок людини, інших тварин.
Ботуліністична паличка може розмножуватись у харчових продуктах тільки за відсутності або малої кількості кисню. Саме такі умови створюються при герметизації продуктів у консервних банках, а також у кишечнику сонної риби і тварин після забою, всередині ковбас, окостів та інших продуктів, великих за об’ємом або таких, що містяться на дні великих ємностей. Овочі можуть забруднюватися землею та пилом, в яких є спори палички ботулізму. Найнебезпечніші в цьому плані м’ясні домашні консерви, солена, копчена, в’ялена риба, а також овочів та фруктів у герметично закупорених банках.
Необхідно знати, що збудник може "оселитися" в окремій частині інфікованого продукту, тому із кількох людей, які споживали цей продукт, захворіти може лише один.
Захворювання протікає тяжко і починається, як правило, через 36 годин після вживання їжі, в якій є паличка ботулізму. Розвиток клінічних симптомів викликаний дією ботуліністичного токсину, який є найсильнішою біологічною отрутою. З’являються загальна слабкість, головний біль, запаморочення, „туман” або „сітка”, двоїння в очах, повіки опускаються. Потім настає параліч м’язів язика, гортані та м’якого піднебіння – порушується мова, ковтання. Виникає слабкість м’язів шиї та кінцівок – голова хилиться на бік, ускладнюється пересування. В тяжких випадках може бути параліч дихальних м’язів що призводить до зупинки дихання.
Профілактика полягає в суворому контролі за режимами стерилізації під час домашнього консервування. Необхідно пам’ятати, що консерви з банок із роздутими кришками (бомбажем) не можна їсти. Домашні м’ясні, рибні, грибні й овочеві заготовки повинні бути виготовлені з дотриманням усіх правил стерилізації. Безумовно, не можна споживати ковбасу та шинку з ознаками недоброякісності (запах прогірклої олії), компоти з абрикос, що мають на поверхні темні плями, гриби, що не були достатньо добре очищені від землі.
При домашньому консервуванні необхідно суворо дотримуватись таких правил: плоди та овочі треба добре очищати від землі, пилу, 2 – 3 рази промити чистою водою. Гриби, зелений горошок слід консервувати із додаванням оцтової або лимонної кислот. Посуд і кришки, призначені для консервування, треба добре промити і стерилізувати кип’ятінням. Закладати продукти в банку необхідно чистою ложкою, попередньо опущеною в окріп. Банки після наповнення стерилізуйте. Банки з грибами не можна закривати кришками (тим більше – закупорювати), щоб не створити безкисневого середовища. Краще закрити їх двома шарами пергаментного паперу і зав’язати. Маринади та гриби необхідно зберігати в негерметичній тарі. Перед вживанням консервів і маринадів домашнього приготування їх бажано кип’ятити.